Gimnazjalistki z GP w Przewornie zostały laureatkami konkursu ,,Moja Mała Ojczyzna”. Od lewej: Weronika Tomczyk, Zuzanna Madej, Weronika Jenczelewska oraz ich opiekunka Edyta Szpak
Gimnazjum Publiczne w Przewornie po raz kolejny wzięło udział w Dolnośląskim Konkursie Literacko-Dziennikarskim ,,Moja Mała Ojczyzna”. Uczennice szkoły będą miło wspominać tegoroczną edycję.
Konkurs odbywa się w trzech grupach wiekowych: szkoły podstawowe (kl. IV – VI), gimnazja i klasy VII oraz szkoły ponadgimnazjalne. Uczniowie pod kierunkiem opiekunów piszą utwór prozatorski lub liryczny (kategoria: proza lub poezja). Opiekunem grupy z Przeworna jest polonistka z tamtejszej szkoły Edyta Szpak. Na konkurs wpłynęło 46 prac z całego Dolnego Śląska.
Jurorzy, w składzie: Karol Maliszewski (poeta, prozaik, krytyk literacki), Tomasz Leśniowski (poeta, dziennikarz), Rafał Różewicz (poeta), wyłonili 23 laureatów, wśród których znalazły się uczennice z gimnazjum w Przewornie (zostały wysłane trzy prace i wszystkie doceniła komisja konkursowa). II miejsce w kategorii poezja zajęła Zuzanna Madej (klasa IIa, gimnazjum) za wiersz pt. ,,Dom”, III - Weronika Tomczyk (klasa IIIb, gimnazjum) za utwór ,,Moje miejsce na Ziemi”, zaś wyróżnienie otrzymała Weronika Jenczelewska (klasa IIIa, gimnazjum), która napisała wiersz - ,,Wieczny powrót”. Warto zaznaczyć, że Weronika Jenczelewska jest trzykrotną laureatką tego konkursu. W 2016 r. została wyróżniona, zaś w 2017 zajęła I miejsce, natomiast Weronika Tomczyk dwukrotną, gdyż w ubiegłym roku otrzymała wyróżnienie.
Laureaci, wraz z opiekunami, dostali zaproszenie na podsumowanie konkursu, które odbyło się 27 kwietnia w Ludwikowicach Kłodzkich podczas uroczystości Dnia Patrona – Św. Wojciecha. Jeden z jurorów, Rafał Różewicz, podkreślił wagę twórczości literackiej młodych ludzi. Mówił, że obawiał się, iż wraz ze śmiercią Miłosza czy Szymborskiej umrze twórczość literacka, ale młodzi poeci i pisarze przeczą jego refleksjom. Organizatorzy dziękowali nauczycielom za wsparcie dawane uczniom, trafnie oceniła tę pracę Anna Grzybowska – pomysłodawczyni konkursu ,,Tylko ten, kto płonie miłością do literatury, może rozpalać ją w swoich uczniach”. - Moje uczennice są wrażliwymi poetkami, mają talent i potrafią ubierać w słowa swoje myśli i przelać na papier emocje i odczucia. Potrzebują bodźca do działania, ale motywacja potrafi czynić cuda - powiedziała Edyta Szpak, polonistka z gimnazjum w Przewornie.
- Do napisania pracy konkursowej zachęciła mnie pani Szpak. Zmotywowała mnie perspektywą dodatkowej oceny. Moją inspiracją stał się widok z okna mojego pokoju, wychodzącego na las i ogromne pole, które obsiewane jest rzepakiem. Gdy kwitnie, tworzy malowniczy widok. Uważam, że warto brać udział w takich konkursach, ponieważ daje nam to możliwość zostania zauważonym i docenionym - stwierdziła Weronika Tomczyk z kl. III b.
Weronika Jenczelewska z kl. III a swoją pracę konkursową napisała zmotywowana zeszłoroczną wygraną. - Nasza polonistka od początku nauki w gimnazjum promowała ten konkurs, więc było łatwiej niż w poprzednich latach. Mniej więcej wiedziałyśmy, czego oczekują jurorzy. Duży wpływ na te sukcesy, jakie osiągnęłyśmy w pisaniu, zawdzięczamy właśnie pani Edycie Szpak, która przygotowała nas, jak najlepiej umiała - dodała Weronika.
- Do napisania pracy konkursowej zmotywowała mnie moja polonistka pani Edyta Szpak. Szybko okazało się, że pisanie sprawia mi ogromną przyjemność. W szczególności zainspirowały mnie teksty piosenek mojego ulubionego zespołu oraz postawa pani Edyty. Udział w tym konkursie był dla mnie niezwykłym doświadczeniem, a II miejsce dodatkowo zachęciło mnie do pracy nad kolejnymi utworami. Okazało się, że lubię robić to, co dobrze mi wychodzi - podkreśliła Zuzanna Madej z kl. II a.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także