Na placu w centrum Przeworna we wtorek, 11 sierpnia, pojawiły się koparki, wywrotka oraz pracownicy budowlani. Ruszyły prace związane z zagospodarowaniem tego miejsca.
Projekt rewitalizacji rynku w Przewornie zakłada stworzenie placu na planie koła, na którego obwodzie powstaną zadrzewione rabaty. Pojawią się nowe ścieżki, ławki, lampy, ozdobne zielone rabaty, przewidziane jest także miejsce na postument z podświetlanym herbem gminy. Na realizację inwestycji gmina otrzymała dofinansowanie w ramach programu „Odnowa Dolnośląskiej Wsi” wynoszące 25 tys. zł. Wójt gminy Jarosław Taranek na czerwcowej sesji informował, że koszt I etapu (inwestycja będzie składała się z dwóch) wyniesie ok.103 tys. zł. Realizacja I etapu skupia się na zagospodarowaniu południowo-wschodniej części placu.
- Co tu się dzieje? - pytał zdziwiony mieszkaniec, który 11 sierpnia około godziny 10 przejeżdżał ulicą Strzelińską i zauważył koparki.
- Panowie zaczęli prace związane z odnową centrum waszej miejscowości – odpowiedziała nasza reporterka.
- Naprawdę? A co tu będzie? - pytał dalej.
- Będą nowe rabaty, chodniki, ławki... Wkrótce się pan przekona – krótko wyjaśniła nasza dziennikarka.
Udało nam się również porozmawiać z właścicielem firmy odpowiadającej za realizację robót ziemnych oraz instalatorskich Tomaszem Bartków z Przeworna. Przedsiębiorca poinformował nas, że termin wykonania prac upływa 9 października br. Firma sporządzi nowe krawężniki i murki oraz nowe nawierzchnie wyłożone betonową kostką, które utworzą system ścieżek spacerowych. Przygotuje zieleń, wykona klomby i nasadzenia drzew, krzewów oraz bylin. Położona zostanie także instalacja elektryczna pod przyszłe oświetlenie placu. Projekt nie przewiduje zmian w asfaltowych nawierzchniach ulic Pocztowej i Kolejowej oraz betonowych nawierzchniach parkingów.
- Mieszkańcy nie powinni spodziewać się specjalnych utrudnień związanych z wykonywanym przez nas zagospodarowaniem placu – zaznaczył Tomasz Bartków. - Duży sprzęt, powodujący spory hałas, już dziś zjedzie z placu. Parkingi będą cały czas dostępne, z ewentualnie chwilowymi wyłączeniami. Plac budowy, na którym będziemy pracować, będzie ogrodzony taśmą.
Pierwszego dnia robotnicy usunęli i wywieźli nadmiar humusu i ziemi, przygotowali plac pod kolejne prace.
- Drzewa, które w tym miejscu rosły, przesadziliśmy w pobliżu oczyszczalni ścieków w Przewornie – uzupełnił Tomasz Bartków. - Gmina zajmie się ich podlewaniem i pielęgnowaniem.
Natomiast srebrny świerk, który wciąż jeszcze rośnie w centrum placu, będzie wycięty.
- Czekamy w tej sprawie na zgodę starostwa – dodał Bartków. - Takiego drzewa, o tej porze roku nie uda się przesadzić, tym bardziej, że jest ono chore.
O postępach prac związanych z renowacją rynku w Przewornie będziemy na bieżąco informować.


UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Yak
Bhp
Bhp to raczej problem drugoplanowy. A dla kogo ta inwestycja, kto tam będzie spędzał czas??? Już wiem-czerwone nosy z pod lewiatana. Naprawde warto. Tylko szkoda że fota z artykułu nie pokazuje spalonego budynku, ktory jest bodajrze własnością gminy. No cóż, są sprawy ważne i ważniejsze.
0
Gravatar
Baron
RE: Ruszył kolejny remont centrum Przeworna...
spajker powiedziała :
ci od przepisów bhp nigdy nie byli w pracy innej niż biurko ważniaka. [...]
ja powiedziała :
Dokładnie, tak jak pisze Spajker, najwięcej wiedzą o tym jak coś powinno być zabezpieczone tępe biurwy-zbawiciele świata, które muszą się czegoś czepić na ulicy- bo w domu stary praśnie w mordę i jest koniec gadki.
Panowie, kiedyś też tak myślałem jak Wy gdy siedziałem za biurkiem, przed komputerem czy telewizorem, później zacząłem pracę na budowie jako robotnik i zmieniłem zdanie.Przykładów gdzie ludzie nie przestrzegali przepisów i doznawali urazów w mojej obecności było dużo, ja tu nie mówię o permanentnym przestrzeganiu przepisów, ale jakieś minimum musi być!Pamiętam jak dziś wypadek w którym uczestniczyłem, wraz z kolegą skręcaliśmy zasuwy wodociągowe w wykopie nad nami była duża rura gazowa na której pomocnik dźwigowego położył haki od zawiesia aby zabrać płyty betonowe na których staliśmy w wykopie (o czym oboje nie wiedzieliśmy), ja miałem kask bo mi kierownik wcisnął a kolega nie miał, obok ktoś włączył zagęszczarkę i przez wibracje haki zsunęły się z rury i spadły nam ma głowę. Finał był taki że ja tylko zemdlałam a kolega wylądował w szpitalu z poważną raną i wstrząśnieniem mózgu.Raz przy rozbieraniu szalunku wieńca w upalny dzień obsunęła się deska z kawałkami betonu lekko nas uderzyła zsuwając się nam po nogach, ja miałem krótkie spodenki i pokaleczone nogi a kolega małą dziurkę w spodniach roboczych.Wszystkie te wypadki są wynikiem nie przestrzegania przepisów BHP, dla pracownika gdy pracuje w akordzie to strata pieniędzy, a dla pracodawcy? Jeszcze większa strata bo pieniądze, czas i nerwy traci nie potrzebnie.

0
Gravatar
ja
RE: Ruszył kolejny remont centrum Przeworna...
Dokładnie, tak jak pisze Spajker, najwięcej wiedzą o tym jak coś powinno być zabezpieczone tępe biurwy-zbawiciele świata, które muszą się czegoś czepić na ulicy- bo w domu stary praśnie w mordę i jest koniec gadki.
0
Gravatar
spajker
RE: Ruszył kolejny remont centrum Przeworna...
Baron powiedziała :
"Plac budowy, na którym będziemy pracować, będzie ogrodzony taśmą."Ładnie, a proszę mi pokazać gdzie w prawie budowlanym czy np. planie BIOZ jest coś takiego jak "taśma do zabezpieczania terenu budowy".Bo z tego co wiem to istnieje coś takiego jak taśma ostrzegawcza barwy biało-czerwonej/żółto-czarnej, co nie może być barierą stałą.Rozporządzenie ministra infrastruktury: w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (DzU z 2003 r., nr 47, poz. 401)Polecam szczególnie rozdział trzeci.Po za tym pracownicy ubrani zgodnie z zasadami BHP, krótkie spodenki, buty najki, na pewno mają atest i dopuszczenie do pracy na budowie, kaski gdzie?Chwali się za koszulki odblaskowe, ale reszta leży, teraz wysłać te fotki, nawet z gazety do PIP i PINB i macie pozamiatane.
ci od przepisów bhp nigdy nie byli w pracy innej niż biurko ważniaka. długie spodnie, kufajki, gumofilce, okulary, kaski to jest ZABÓJSTWO a nie ochrona zdrowia człowieka. to jest ekonomiczne lobbowanie interesom producentom SMIECI czyli tzw odzieży roboczej. każdy w domu ma jakieś stare ubranie, które może włożyć do pracy zamiast wyrzucić i zaśmiecić nim środowisko. pracownik sam wie w czym czuje się w pracy na budowie bezpiecznie. z ciekawością przeczytam w jaki sposób buty nike są mniej bezpieczne od butów z supon , z ciekawością przeczytam co jest zdrowsze, udar od upału w kasku "ochronnym" czy też oberwanie płytą betonową (która spada raz na 100 lat) a kask i tak nie pomoże. wiara urzędników w swoje przepisy to już coś więcej niż wiara niemieckiego szpiega hrabiego włodzierza uljjanowa w komunizm.

0
Gravatar
Marzena
RE: Ruszył kolejny remont centrum Przeworna...
alf powiedziała :
Byłeś w ORMO?
Tak bo jak ktoś przestrzega przepisów to od razu musi być zły, uwielbiać donosicielstwo, ORMO, a możne jeszcze ZOMO i bankowo mieć ołtarzyk z portretem Stalina.A później będzie wypadek, nie daj boże ktoś zginie i pytanie jak to się stało, przecież tyle lat robimy... tyle budów i nic.A jednak, dlatego warto przestrzegać przepisów, nie dla kogoś, tylko dla siebie, żeby mieć czyste sumienie "że wszystko było zabezpieczone jak trzeba".

0
Gravatar
alf
RE: Ruszył kolejny remont centrum Przeworna...
Baron powiedziała :
"Plac budowy, na którym będziemy pracować, będzie ogrodzony taśmą."Ładnie, a proszę mi pokazać gdzie w prawie budowlanym czy np. planie BIOZ jest coś takiego jak "taśma do zabezpieczania terenu budowy".Bo z tego co wiem to istnieje coś takiego jak taśma ostrzegawcza barwy biało-czerwonej/żółto-czarnej, co nie może być barierą stałą.Rozporządzenie ministra infrastruktury: w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (DzU z 2003 r., nr 47, poz. 401)Polecam szczególnie rozdział trzeci.Po za tym pracownicy ubrani zgodnie z zasadami BHP, krótkie spodenki, buty najki, na pewno mają atest i dopuszczenie do pracy na budowie, kaski gdzie?Chwali się za koszulki odblaskowe, ale reszta leży, teraz wysłać te fotki, nawet z gazety do PIP i PINB i macie pozamiatane.
Byłeś w ORMO?

0
Gravatar
Baron
RE: Ruszył kolejny remont centrum Przeworna...
"Plac budowy, na którym będziemy pracować, będzie ogrodzony taśmą."Ładnie, a proszę mi pokazać gdzie w prawie budowlanym czy np. planie BIOZ jest coś takiego jak "taśma do zabezpieczania terenu budowy".Bo z tego co wiem to istnieje coś takiego jak taśma ostrzegawcza barwy biało-czerwonej/żółto-czarnej, co nie może być barierą stałą.Rozporządzenie ministra infrastruktury: w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (DzU z 2003 r., nr 47, poz. 401)Polecam szczególnie rozdział trzeci.Po za tym pracownicy ubrani zgodnie z zasadami BHP, krótkie spodenki, buty najki, na pewno mają atest i dopuszczenie do pracy na budowie, kaski gdzie?Chwali się za koszulki odblaskowe, ale reszta leży, teraz wysłać te fotki, nawet z gazety do PIP i PINB i macie pozamiatane.
0

Przeczytaj także