W czwartek, 28 lipca, w sali obrad Urzędu Gminy Przeworno odbyła się XXI sesja Rady Gminy Przeworno. Obrady rozpoczął przewodniczący Andrzej Łuczak. Foto: archiwum
W czwartek, 28 lipca, w sali obrad Urzędu Gminy Przeworno odbyła się XXI sesja Rady Gminy Przeworno. Obrady rozpoczął przewodniczący Andrzej Łuczak. Foto: archiwum
Ostatnia sesja Rady Gminy Przeworno obyła się bez burzliwych dyskusji. Przyjęto na niej kilka uchwał porządkowych oraz wprowadzono nieznaczne zmiany w budżecie. Z jakimi problemami zwrócili się do wójta sołtysi?
W czwartek, 28 lipca, w sali obrad Urzędu Gminy Przeworno odbyła się XXI sesja Rady Gminy Przeworno. Obrady rozpoczął przewodniczący Andrzej Łuczak. Pierwszym punktem było przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji, która miała miejsce 3 czerwca. Nie został jednak dopracowany, więc przyjęcie nastąpi gdy będzie gotowy.
Następnie rada przystąpiła do debaty nad blokiem uchwał. Pierwszą z nich przedstawił Mieczysław Zacierka z Referatu Rolnictwa i Ochrony Środowiska. Dotyczyła wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie na terenie gminy Przeworno działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych. Szerzej na ten temat pisaliśmy przed tygodniem, przy okazji relacji ze wspólnego posiedzenia komisji stałych. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
Następnym projektem było przyjęcia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. Omówił go Mieczysław Zacierka. Kilka pytań miał Damian Witos, ale pracownik gminy rozwiał jego wątpliwości. W drodze głosowania zaakceptowano uchwałę.
Po chwili przystąpiono do nadania nazw ulic trzem odcinkom dróg w Jegłowej i jednemu odcinkowi w Przewornie. Wskutek zmian w Jegłowej powstaną ulice Leśna, Brzozowa i Łąkowa, a w Przewornie droga od ośrodka kultury do ulicy Ziębickiej będzie ulicą Klonową. Wszystkie zmiany poprzedziły wcześniejsze konsultacje odpowiednich urzędników z mieszkańcami. Potem głos zabrał skarbnik Zbigniew Szul. Mówił o zmianach w gminnym budżecie na 2016 rok. Na ten temat pisaliśmy szerzej w poprzednim wydaniu gazety. Warto dodać, że jedną ze zmian było zmniejszenie o 16 800 zł środków na remont drogi dojazdowej do świetlicy i na cmentarz w Sarbach. Po wystąpieniu Szula, radni jednogłośnie podjęli uchwałę.
Kolejny był podpunkt nadania nowego statutu Gminnej Biblioteki Publicznej w Przewornie. Projekt zyskał jednogłośną akceptację radnych.

Remiza w Karnkowie wyremontowana
Po bloku uchwał przyszedł czas na informację wójta Jarosława Taranka z jego prac w okresie między sesjami. Część faktów została szerzej opisana w tym numerze gazety w osobnych artykułach. - Udało nam się uzyskać dofinansowanie na rozbudowę oświetlenia ulicznego w gminie. Dzięki niemu powstanie 39 nowych punktów - mówił Taranek. Wspomniał także o budowie przyszkolnego boiska piłkarskiego typu Orlik w Przewornie. Koszt to ok. 807 tys. zł. Samorządowi udało się pozyskać środki zewnętrzne na ten cel. 21 lipca ruszył przetarg na omawianą inwestycję, a 4 sierpnia minął termin składania ofert. Szef gminy poinformował również o pracach związanych z zagospodarowaniem centrum Przeworna. Mówił też, że zakończono oznakowanie ulic w gminie. Ponadto poinformował o projektach edukacyjnych, w których bierze udział samorząd. W dalszej części swojego wystąpienia udzielił informacji na temat zakończonego remontu remizy w Karnkowie oraz prac remontowych związanych z przebudową sanitariatów w świetlicy wiejskiej w Krzywinie.
- Spotkałem się z grupą inicjatorów, która chce przeprowadzić referendum w sprawie dobrowolnego opodatkowania się mieszkańców na rzecz strzelińskiego szpitala. Spotykam się też na bieżąco z sołtysami i kierownikami jednostek gminnych - referował wójt. Na koniec podziękował radnego Tomaszowi Błażejewskiemu za pomoc w organizacji Dni Przeworna oraz Letniego grillowania.
W końcowej części sesji mówiono o sprawach różnych. Radny Józef Tomera zwrócił uwagę, że na drodze Rożnów - Strużyna - Przeworno są wielkie dziury. Wójt odpowiedział, że będzie interweniował w Powiatowym Zarządzie Dróg w Strzelinie. W sprawie dróg wypowiedział się również sołtys Mnikowa Ryszard Przyszlak. - Kiedy droga w Mnikowie zostanie załatana? - pytał. - Mamy już plany naprawy ubytków w drogach. Myślę, że we wrześniu przyjdzie kolej na Mników - tłumaczył Taranek.
Następnie sołtys Przeworna zwrócił uwagę na problem mieszkańców ulicy Kościelnej w Przewornie. - Na ul. Pocztowej został postawiony pojemnik na odzież używaną. W związku z tym osoby mieszkające na ul. Kościelnej mają utrudniony wyjazd - stwierdził sołtys. Pracownik urzędu Mieczysław Zacierka powiedział, że nikt w gminie nie zgłaszał postawienia kontenerów. Dodał, że samorząd zajmie się tą sprawą. Jarosław Taranek zwrócił się również z prośbą do sołtysów: jeżeli występują zdarzenia wymagające interwencji, to nie należy czekać na sesję, tylko od razu interweniować w urzędzie. Znacznie skróci to czas reakcji.
To był ostatni punkt XXI sesji Rady Gminy Przeworno. Tym razem obyło się bez burzliwych dyskusji. Obrady trwały 50 minut.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Staszek
Nielegalny kontener.
Jeżeli pojemnik na używaną odzież został postawiony bez uprzedniego zgłoszenia, to najprawdopodobn iej jest to kontener firmy Wtórpol ze Skarżyska - Kamiennej. Ta firma znana jest z takich działań na terenie całej Polski. Niech nie zmylą was oznaczenia PCK. Wtórpol współpracuje z organizacją, przeznaczając jej jakieś pieniądze, ale ile, tego nie wiadomo. Znając przeszłość tej firmy można przyjąć, że większość pieniędzy ze zbiórki odzieży zostawia dla siebie. Acha, odzież z kontenera wcale nie trafia do ubogich, tylko po selekcji albo do sklepu Wtórpolu z używanymi ciuchami albo zostaje przetworzona na materiały czyszczące.
0

Przeczytaj także