Sufrażystki walczyły o prawa kobiet. Nie znaczy to, że dosłownie okładały przeciwników parasolką - powiedziała dyrektor MiGBP w Strzelinie Maria Tyws
Sto lat temu w wolnej Polsce odbyły się wybory, w których głosować mogły także kobiety. Ten historyczny moment został upamiętniony tematyczną konferencją. Licznych prelekcji wysłuchały przede wszystkim panie, ale nie tylko...

W piątek, 25 stycznia, w sali widowiskowej Strzelińskiego Ośrodka Kultury odbyła się konferencja pn. „Udział kobiet w życiu publicznym w kontekście 100 rocznicy nabycia przez kobiety praw wyborczych”. Otwarcie konferencji poprzedziło podsumowanie gminnego projektu edukacyjno-patriotycznego „Droga do niepodległości”, w wykonaniu koordynatorki projektu Krystyny Pieńkos.
Następnie głos zabrała Maria Tyws, dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej im. ks. Jana Twardowskiego w Strzelinie. - Sufrażystki walczyły o prawa kobiet. Nie znaczy to, że dosłownie okładały przeciwników parasolką, ale bardzo ekspresyjnie wymachiwały, demonstrując i domagając się swoich praw. W listopadzie 1918 r. naczelnik państwa Józef Piłsudski wydał dekret, który przyznawał Polkom czynne i bierne prawa wyborcze. W styczniu następnego roku, polskie kobiety po raz pierwszy poszły do urn wyborczych. Mija równo sto lat od tego wydarzenia – powiedziała.
Konferencja upamiętniła wywalczenie praw wyborczych kobiet
„Nic nadzwyczajnego, a jednak...”
W dalszej części o wybieraniu kobiet od historii po współczesną praktykę mówiła burmistrz Strzelina Dorota Pawnuk. - Nie mówimy o niczym nadzwyczajnym, że bierzemy udział w życiu publicznym, możemy głosować, być wybierane, startować w wyborach, wypowiadać się na równi z mężczyznami. To nic nadzwyczajnego, a jednak możemy to robić dopiero od stu lat. To bardzo krótko. Mamy przykłady wspaniałych Polek i kobiet na świecie, które rządzą państwami, stoją na czele rządu, są prezydentami, samorządowcami i radzą sobie świetnie – powiedziała burmistrz.
Przypomniała też liczbę kobiet zasiadających w Radzie Miejskiej Strzelina od 1990 r. Pierwszym burmistrzem Strzelina była kobieta, Irena Kozińska. Natomiast na 26 radnych, pań było tylko 6. W kadencji 1994-1998 w RMS była tylko 1 kobieta. W kadencji 1998-2002, w radzie zasiadały 4 panie, w latach 2002-2006 – 5 pań, w latach 2006-2010 – 2 panie, w latach 2010-2014 i 2014-2018 – 6 pań, a obecnie w RMS zasiada 5 kobiet.
Później głos zabrała posłanka Joanna Izabela Scheuring-Wielgus, która mówiła o kobietach w polityce. Sylwia Spurek, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich ds. Równego Traktowania, wystąpiła z wykładem pt. „100 lat po wywalczeniu praw wyborczych kobiet i 30 lat po transformacji – co dalej?”. O społeczno-kulturowych barierach na drodze do równouprawnienia płci mówiła Dorota Majka-Rostek z Uniwersytetu Wrocławskiego.Prelekcje dotyczyły m.in. kobiet w polityce
„Językowa polska baba, czyli jak się ma kobieta w polszczyźnie i co polszczyzna o kobiecie mówi” to temat wykładu Igora Borkowskiego z UW. Natomiast Maria Tyws wystąpiła z prelekcją „Leonardo była kobietą, czyli kobieta w sztuce to nie tylko modelka”.
Na koniec odbyła się projekcja filmu Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego pt. „Siłaczki”. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Niezwykłe Dolnoślązaczki”.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj również