Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Sto lat temu w wolnej Polsce odbyły się wybory, w których głosować mogły także kobiety. Ten historyczny moment został upamiętniony tematyczną konferencją. Licznych prelekcji wysłuchały przede wszystkim panie, ale nie tylko...

W piątek, 25 stycznia, w sali widowiskowej Strzelińskiego Ośrodka Kultury odbyła się konferencja pn. „Udział kobiet w życiu publicznym w kontekście 100 rocznicy nabycia przez kobiety praw wyborczych”. Otwarcie konferencji poprzedziło podsumowanie gminnego projektu edukacyjno-patriotycznego „Droga do niepodległości”, w wykonaniu koordynatorki projektu Krystyny Pieńkos.
Następnie głos zabrała Maria Tyws, dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej im. ks. Jana Twardowskiego w Strzelinie. - Sufrażystki walczyły o prawa kobiet. Nie znaczy to, że dosłownie okładały przeciwników parasolką, ale bardzo ekspresyjnie wymachiwały, demonstrując i domagając się swoich praw. W listopadzie 1918 r. naczelnik państwa Józef Piłsudski wydał dekret, który przyznawał Polkom czynne i bierne prawa wyborcze. W styczniu następnego roku, polskie kobiety po raz pierwszy poszły do urn wyborczych. Mija równo sto lat od tego wydarzenia – powiedziała.
Konferencja upamiętniła wywalczenie praw wyborczych kobiet
„Nic nadzwyczajnego, a jednak...”
W dalszej części o wybieraniu kobiet od historii po współczesną praktykę mówiła burmistrz Strzelina Dorota Pawnuk. - Nie mówimy o niczym nadzwyczajnym, że bierzemy udział w życiu publicznym, możemy głosować, być wybierane, startować w wyborach, wypowiadać się na równi z mężczyznami. To nic nadzwyczajnego, a jednak możemy to robić dopiero od stu lat. To bardzo krótko. Mamy przykłady wspaniałych Polek i kobiet na świecie, które rządzą państwami, stoją na czele rządu, są prezydentami, samorządowcami i radzą sobie świetnie – powiedziała burmistrz.
Przypomniała też liczbę kobiet zasiadających w Radzie Miejskiej Strzelina od 1990 r. Pierwszym burmistrzem Strzelina była kobieta, Irena Kozińska. Natomiast na 26 radnych, pań było tylko 6. W kadencji 1994-1998 w RMS była tylko 1 kobieta. W kadencji 1998-2002, w radzie zasiadały 4 panie, w latach 2002-2006 – 5 pań, w latach 2006-2010 – 2 panie, w latach 2010-2014 i 2014-2018 – 6 pań, a obecnie w RMS zasiada 5 kobiet.
Później głos zabrała posłanka Joanna Izabela Scheuring-Wielgus, która mówiła o kobietach w polityce. Sylwia Spurek, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich ds. Równego Traktowania, wystąpiła z wykładem pt. „100 lat po wywalczeniu praw wyborczych kobiet i 30 lat po transformacji – co dalej?”. O społeczno-kulturowych barierach na drodze do równouprawnienia płci mówiła Dorota Majka-Rostek z Uniwersytetu Wrocławskiego.Prelekcje dotyczyły m.in. kobiet w polityce
„Językowa polska baba, czyli jak się ma kobieta w polszczyźnie i co polszczyzna o kobiecie mówi” to temat wykładu Igora Borkowskiego z UW. Natomiast Maria Tyws wystąpiła z prelekcją „Leonardo była kobietą, czyli kobieta w sztuce to nie tylko modelka”.
Na koniec odbyła się projekcja filmu Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego pt. „Siłaczki”. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Niezwykłe Dolnoślązaczki”.

Dodaj komentarz