Radni dowiedzieli się od burmistrz, na czym polegałaby inwestycja planowana w Muchowcu
Minioną sesję RMS zdominował temat 29-letniej dzierżawy gruntu w Muchowcu. Jeden z radnych uznał, że informacje są zbyt ogólne, co powoduje poważny problem. Na niedomówienia i oszczerstwa odpowiedziała burmistrz, która starała się dokładnie wyjaśnić przebieg planowanej inwestycji. Czy spółce uda się zbudować farmę fotowoltaiczną?

Obrady VI sesji Rady Miejskiej Strzelina odbyły się we wtorek, 26 lutego, w Urzędzie Miasta i Gminy Strzelin. Na początku burmistrz Dorota Pawnuk przedstawiła sprawozdanie z działalności między sesjami.
Poinformowała, że wraz ze starostą strzelińskim Markiem Czerwińskim i wicestarostą Aleksandrem Ziółkowskim spotkała się z prezes Strzelińskiego Centrum Medycznego Magdaleną Puziewicz-Karpiak. W spotkaniu wzieli udzia również ordynatorzy oddziałów, którzy zgłaszali problemy, z jakimi borykają się w codziennym funkcjonowaniu szpitala. Jak ustalono, potrzeby trzeba zawrzeć w odpowiednim dokumencie, a niezbędne prace należy zaplanować, etapować i zabezpieczyć na to pieniądze.
Niedawno burmistrz spotkała się też z przedstawicielami gmin Przeworno i Ziębice, w sprawie działań dotyczących promowania wspólnych terenów we wspólnych materiałach promocyjnych. Gmina Strzelin jest obecnie w trakcie organizowania Centrum Informacji Turystycznej na dworcu PKP w Strzelinie. Pawnuk chciałaby, aby znajdowały się w nim także materiały promocyjne sąsiednich gmin oraz najbliższych obszarów atrakcyjnych turystycznie.

Będzie nowa ulica
Pierwszą uchwałą było przyjęcie Gminnego Programu Wspierania Rodziny na lata 2019·2021 dla Miasta i Gminy Strzelin. Program jest adresowany do rodzin z dziećmi przeżywającymi trudności w realizowaniu funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Dominującymi problemami w rodzinach korzystających ze wsparcia pomocy społecznej jest bezrobocie, niepełnosprawność, długotrwała i ciężka choroba, bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzeniu gospodarstwa domowego. Większością głosów uchwałę podjęto.
Kolejna była uchwała w sprawie powołania Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Strzelinie na kadencję 2019-2023. Większością głosów, wraz z burmistrz Dorotą Pawnuk i przedstawicielem wojewody dolnośląskiego Bogumiłą Mierzwińską, w skład rady weszli radni: Elżbieta Kasprzyszak, Magdalena Siedlarz i Wojciech Zieliński. Uchwala została podjęta.
W dalszej części omawiano uchwałę w sprawie nadania nazwy ulicy w Wąwolnicy. Nadanie nazwy ulicy jest konieczne w celu przypisania adresów dla nieruchomości wzdłuż drogi, tj. budynków położonych w Białym Kościele. Zgodnie z treścią wniosku, mieszkańcy wnioskowali o nadanie jej nazwy ul. Stacyjnej. Radni nie mieli pytań i uchwałę podjęto.

To nie jedyny cel
Następnie przedstawiono uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie nieruchomości gruntowej w obrębie Muchowca, na okres 29 lat w trybie bezprzetargowym. Temat był szerzej omawiany na komisji budżetu, z której relację publikujemy na stronie 13.
Radny Kazimierz Kubisz stwierdził, że po wyjaśnieniach uzyskanych podczas ostatniej komisji nadal pozostało wiele wątpliwości. - Dowiedzieliśmy się, że byliśmy w spółce, wychodzimy, ale nadal w niej będziemy. To są zbyt ogólnikowe informacje, żeby podjąć decyzję. Wielu informacji nie ma i uważam, że problem jest bardzo poważny – powiedział radny.
Burmistrz wyjaśniła, że wokół omawianej uchwały narodziło się wiele niedomówień, a nawet oszczerstw. Jak tłumaczyła, spółka powołana przez gminę Strzelin w partnerstwie ze spółką Polski Solar S.A. nie jest likwidowana. W związku z tym, spółka Strzelin PS Energetyka Odnawialna nadal funkcjonuje. Burmistrz przyznała, że jednym z jej celów była budowa elektrowni fotowoltaicznej na działce w Muchowcu, ale nie był to jedyny cel.
- Założeniem było to, że spółka ma działać we wszystkich możliwych płaszczyznach, polegających na wykorzystywaniu źródeł energii odnawialnej. Kolejnym przykładem działalności tej spółki było wsparcie mieszkańców w budowie paneli fotowoltaicznych. Pojawiły się możliwości pozyskania dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego. Zainteresowanie mieszkańców było bardzo duże. Spółka złożyła wniosek, jednak nie dostaliśmy dofinansowania. Następnym przejawem działalności było powstanie klastra energetycznego, który miał być premiowane przy podziale środków publicznych. Klastry mamy, ale nie zostały docenione i ujęte w planach ministerstwa – mówiła burmistrz.
Cały artykuł dostępny jest tutaj








UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
OBYWATEL
RE: Zainwestują 25 mln w energię odnawialną?
"Kolejna była uchwała w sprawie powołania Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Strzelinie na kadencję 2019-2023. Większością głosów, wraz z burmistrz Dorotą Pawnuk i przedstawiciele m wojewody dolnośląskiego Bogumiłą Mierzwińską, w skład rady weszli radni: Elżbieta Kasprzyszak, Magdalena Siedlarz i Wojciech Zieliński. Uchwala została podjęta."Pani ela kojaży sie jednoznacznie z namawianiem kobiety w ciąży do zwolnienia z pracy... tylko dla tego że jest w ciąży... bardzo porządna kobieta z porządnej rodzyny ... dobrze wychowana... a nie nisko urodzona...
0
Gravatar
spajker
RE: Zainwestują 25 mln w energię odnawialną?
w energię odnawialna inwestuja pralnie pieniędzy czyli podmioty, które zgromadza dokumentację, wezma miliony dotacji i upadają albo znikają.w 1991 roku jakiś koleś dostał w najem na chyba 50 lat wzgórze partyzantów w centrum wrocławia. miały byc fontanny, centra biznesowe, wodotryski, logistyczne centrum planety itd. do dzisiaj niszczeje już od 1991 roku a umowa jest umową. miasto nie może wywalić najemcy.już gdzieś tam na wiosce lipowa? kilka lat temu miały powstać geotermy lepsze niż w toruniu, miało byc europejskie centrum rozrywki imieniem wójta kondratowic. i co? i nic. numer na dotacje nie wypalił, pieniądze poszły do innej pralni. w stanicy jest numer na destylarnie whisky, za kilka lat będzie o tym głośno ale nie z racji dobrego smaku whisky. pierwszym najważniejszym zakupem polskiego buzinessmana jest bmw w leasingu. najważniejsza czynnością polskiego businessmana jest krycie wielbicielek jego pieniędzy. business wyjdzie jak budżet do tego dołoży albo będzie udawał że nie widzi pralni. polecam hotel pałac krasków- centrum kultury europejskiej z noclegami po 600 złotych za dobę, w którym od 30 lat nikt turysty nie widział ale 10 000 000 obrotu ze sprzedaży noclegów było co roku.
0

Przeczytaj również