Przypominamy zdjęcie grobu, o który pytaliśmy prawie rok temu. Foto: zbiory prywatne
Prawie rok temu opublikowaliśmy na łamach „Słowa Regionu” zdjęcie zbiorowej (?) mogiły z lat II wojny światowej. W maju ubiegłego roku zapytaliśmy naszych Czytelników, czy rozpoznają miejsce pochówku.
Napisaliśmy wtedy: „fotografia pochodzi z albumu niemieckiego żołnierza stacjonującego w Strzelinie jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. (…) Zdarzało się, że w starych rodzinnych albumach pojawiały się zdjęcia niekoniecznie robione w miejscu zamieszkania ich właścicieli”. Pytaliśmy wtedy, czy ta konkretna fotografia została zarobiona w okolicach Strzelina?
Nasi Czytelnicy sugerowali kilka możliwych lokalizacji. Może zabudowania widoczne w tle to Mikoszów, a może gdzieś w pobliżu dzisiejszej ul. Ząbkowickiej? Ostatnio pojawił się nowy wpis na naszej stronie internetowe. „Witam, wydaje mi się, że to zdjęcie zrobione jest w Gołostowicach pod hałdami od strony kamieniołomu w Górce Sobockiej” napisał do nas internauta. Być może. Czy ktoś z Czytelników „Słowa Regionu” może potwierdzić zaproponowaną lokalizację?
Tekst ukazał się w nr 11 (1050) wydaniu "Słowa Regionu".

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Sąsiad
RE: Gdzie jest ten grób?
Pamiętam z dzieciństwa, że na samym końcu Świerkowej w Gęsińcu przy rowie melioracyjnym biegnący w stronę Oławki stał kiedyś krzyż i tam zawsze jakieś starsze panie o niego dbały. Ponoć po otwarciu granic przyjechała rodzina "ofiar" i pod osłoną nocy wykopała ukryte kosztowności, które sobie tam bezpiecznie czekały przez pół wieku. Może to tylko wiejska plotka, ale grobu już tam chyba nie ma, więc kto wie... Tylko, że i tak topografia terenu nie pasuje mi do tego zdjęcia, więc abstrahując od wątku spiskowego, na podstawie liczby bunkrów w okolicy śmiem twierdzić, że w 45 taki widok nie był tu niczym nadzwyczajnym.
0
Gravatar
Edek
W gesincu
W gesincu przy ul akacjowej kiedyś byl
0
Gravatar
spajker.
RE: Gdzie jest ten grób?
dobrze że ktoś docieka sprawy. żaden z 83 milionów niemców nie interesuje się tym gdzie jest cmentarz na staszica gdzie jest cmentarz koło orlenu gdzie jest cmentarz koło maldi i gdzie jest 45 cmentarzy wrocławskich. jedyne zainteresowanie współczesnyc h ludzi to miejsce postoju złotego pociągu i miejsce zakopania kosztowności przez przodków. no jeszcze są żydzi którzy pytają gdzie sa ich kamienice.tego grobu dla 3ech osób szukałbym na szlaku bojowym rosjan czyli na kierunku i na trasie ich natarcia. być może są to okolice cukrowni bo fabryka to objekt warty obrony i warty zdobycia. poza tym budynki piętrowe na wsi to raczej rzadkość a i bliskie sąsiedztwo budynków mieszkalnych bez sąsiedztwa zabudowań gospodarczych raczej wykluczają wieś.
0
Gravatar
Jurek
Mogiła NN żołnierza
Oj, dawno temu, teraz jest to droga asfaltowa z Gęsińca do Cukrowni w Strzelinie, po jej prawej stronie, gdzieś na wysokości obecnej uprawy orzecha laskowego, na miedzy stal krzyż, miejsce to sprawiało wrażenie mogiły, raczej jak pamiętam pojedynczej. Nie sugeruję, że zdjęcie to jest to miejsce, może?
0

Przeczytaj również