Lokatorzy wspólnot mieszkaniowych muszą liczyć się z możliwą podwyżkąJak można było się spodziewać, za zmianę prawa przyjdzie nam zapłacić. Tym razem ustawodawca zafundował nam nowe zasady płacenia lokalnej daniny. W połowie ubiegłego roku Sejm RP uchwalił zmiany w Ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. W sumie posłowie przyjęli kilkanaście poprawek, z których kilka bezpośrednio przekłada się na wyższe podatki płacone przez większość mieszkańców.
- Zmiany przyniosły największą niespodziankę w podatku od nieruchomości. Wzrost podatku odczują wszyscy właściciele lokali w budynkach wielorodzinnych. Będzie drożej za sprawą opodatkowania całości nieruchomości wspólnych, czyli zarówno korytarzy, klatek schodowych, placów zabaw itp., jak i terenów rekreacyjnych. Jednym słowem, zwiększy się podstawa opodatkowania części wspólnych – powiedziała Renata Dobucka i licencjonowany zarządca nieruchomości. 
Dotychczas, opodatkowaniu podlegała jedynie część nieruchomości wspólnych w budynku. - Teraz mieszkańcy będą płacić podatek od całej powierzchni wspólnej, proporcjonalnie do wielkości lokalu, a nie tylko od części tej powierzchni. Przypuszczam, że zmiany te będą szczególnie dotkliwe dla mieszkańców starszych budynków, które często mają duże powierzchnie wspólne. W praktyce oznacza to, że podatek może wzrosnąć kilka, a nawet kilkanaście procent w skali roku. Z drugiej strony spowoduje to wzrost wpływów do gminnej kasy – zauważyła nasza rozmówczyni. Inną zmianą jest np. naliczanie opłaty od miejsc postojowych. – Od nowego roku każdy właściciel miejsca postojowego będzie odpowiadał za swój udział we współwłasności lokalu garażowego.
Mówiąc wprost, według nowych przepisów, właściciele miejsc garażowych zapłacą wyłącznie za swój udział w całym garażu – powiedziała Renata Dobucka.
Jak napisaliśmy na początku, zmian jest więcej. Wskazaliśmy jedynie te naszym zdaniem, najważniejsze dla lokatorów. W innym miejscu piszemy o wybranych zmianach dotyczących przedsiębiorców.





UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker
RE: Kto straci najwięcej?
podatkami obdziera się ludzi z pieniędzy po cichu. z tych pieniedzy w wielką propagandą finansuje się pomysły urzędników. prosty chłop nic nie wie o tym że przy każdym zakupie na kasie fiskalnej zostawia 23% podatku vat. prosty chłop raz w roku dostanie jakieś 50 złlotych i mówi rząd jest dobry. jeszcze lepszy rząd będzie ten, który będzie rozdawał 100 złotych. tak się psuje państwo i ludzi. państwem będą rządzić ci, którzy najwięcej poobiecują i porozdają. prosty chłop oczekuje że pieniądze dostanie nie ze swojej pracy ale z zasiłku. unia da pieniądze polsce aby było na zasiłki. polska robactwem stoi.
0

Przeczytaj również