Spotkanie z Krzysztofem Daukszewiczem było niezapomnianym przeżyciem. Na zdjęciu po lewej Maria TywsTradycyjna biblioteka to już przeżytek, mówią jedni. Bez książki, bez przeczytania choćby strony, dzień jest stracony, twierdzą inni. Gdzie leży prawda? O minionym roku, o czytelnikach i bibliotece rozmawialiśmy z Marią Tyws, dyrektor strzelińskiej książnicy.
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna to jeden z tych adresów w Strzelinie, który znają i dorośli, i dzieci. – Myślę, że ubiegły rok był udany dla nas, ale przede wszystkim dla naszych czytelników. Nasz księgozbiór wzbogacił się o 1200 wolumenów, uzupełniliśmy również zbiór audiobooków i filmów o ok. 100 pozycji. Idąc z duchem czasu, udostępniamy zainteresowanym książki w wersji elektronicznej. Nasz e-bookowy księgozbiór liczy już ponad 2 tys. tytułów z zakresu literatury naukowej i popularnonaukowej – poinformowała nas Maria Tyws, dyrektor strzelińskiej biblioteki.
O ile książkę najlepiej czytać w skupieniu, choć wspólne czytanie też ma swoich zwolenników, to po lekturze warto podzielić się wrażeniami z innymi. – Kolejny rok spotykaliśmy się w Saloniku Artystycznym i Dyskusyjny Klubie Książki „Gadka-Literatka”, żeby porozmawiać o książkach lub pochylić się nad ciekawymi, często kontrowersyjnymi aspektami sztuki współczesnej. „Gadka-Literatka” doczekała się nawet młodszej siostry, czyli spotkań w tej samej formule w filii naszej biblioteki w Nowolesiu. Gościliśmy np. Darka Stępnia, który podzielił się wrażeniami z wyprawy do Jerozolimy, wrażeniami bogato ilustrowanymi zdjęciami z Ziemi Świętej. Salonik Artystyczny to nie tylko cztery ściany w naszej bibliotece, ale również wyjazdy do Wrocławia, do tamtejszych muzeów. W tym roku zwiedzaliśmy wystawę Mendiego, wybitnego włoskiego designera w Muzeum Architektury, oraz wystawę modernistycznego rękodzieła w Muzeum Narodowym. A seniorów, z okazji ich święta, zaprosiliśmy do Opery Wrocławskiej – powiedziała dyrektor biblioteki.
Strzelińska książnica jest znana z tego, że czytelnicy mogą porozmawiać z osobistościami świata literatury i kultury. – Odwiedził nas w tym roku m.in. Tomasz Broda, artysta plastyk, który podróżuje po całym świecie. W Strzelinie prezentował artystyczne wizje, dla których inspiracja były Peru i Boliwia. Prawdziwym hitem było spotkanie z Krzysztofem Daukszewiczem, autorem książek, piosenkarzem, satyrykiem a przede wszystkim gawędziarzem, wnikliwym obserwatorem rzeczywistości. Odwiedziły nas również takie gwiazdy jak Grzegorz Miecugow, Olga Rudnicka, Kuba Michalski czy Katarzyna Żak. Sądzą po zainteresowaniu mieszkańców Strzelina i opiniach, jakie do nas docierały, udane były dwie nowe propozycje kulturalno-literackie, czyli Żywa Biblioteka i Rozmaitości Literackie. Tę drugą imprezę przygotowaliśmy we współpracy z SOK. Poprosiliśmy również naszych czytelników, żeby podzielili się swoimi wakacyjnymi wrażeniami. W ramach cyklu „Podziel się wakacjami” odbyło się sześć spotkań – usłyszeliśmy od Marii Tyws.
W krótkiej rozmowie trudno opowiedzieć o wszystkich inicjatywach i projektach realizowanych w strzelińskiej bibliotece. Z kronikarskiego obowiązku przypomnijmy jeszcze o wakacyjnej wypożyczalni babć, czyli zajęciach plastyczno-literackich prowadzonych przez panie z biblioteki wspólnie z wolontariuszkami ze strzelińskich szkół. Wspólne Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa w kostiumach z epoki, spotkania w ramach „Grup zabawowych” organizowane z myślą o najmłodszych, czy poznawanie gwary śląskiej przy okazji Barbórki. W sumie strzelińska książnica zorganizowała ok. 600 imprez, w których wzięło udział… kilka tysięcy uczestników.




UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj również