ZNAJDŹ NA STRONIE

 

ZamekNiemodlin FOT.PawełAugustyniak
Książęcy Zamek Niemodlin wygrał Konkurs Top 5 Zamków i Pałaców w Polsce. Plebiscyt zorganizowała Polska Organizacja Turystyczna.
Niemodliński zamek najpierw pokonał inne obiekty w regionie opolskim, a potem zostawił w tyle wszystkich laureatów regionalnego etapu. W internetowym głosowaniu Zamek w Niemodlinie zdobył 33,3 % głosów. Na II miejscu uplasował się Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim (29,3%), III miejsce zajął Zespół Wzgórza Zamkowego we Fromborku (13,8%), IV miejsce Zamek w Pszczynie (9,5%), V miejsce przypadło Zamkowi w Łańcucie (4%)
Wygrana w prestiżowym plebiscycie to wielka szansa dla zapomnianego przez lata Zamku - Głosowanie zintegrowało społeczność lokalną, która jest niesamowicie dumna z wygranej, co bardzo nas cieszy – mówi Joanna Kardasińska, prezes Zarządu Fundacji na rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313. – Bogata, 700-letnia historia zamku oczarowuje gości, w tej chwili rozpatrywany jest nasz wniosek o przyznanie Zamkowi zaszczytnego tytułu Pomnika Historii – dodaje prezes Fundacji.
Zamek Książęcy Niemodlin jest jednym z najpotężniejszych zamków w Polsce. Od 2015 roku jest w rękach polskich właścicieli z Łodzi, którzy odkupili go do Włochów, otworzyli go dla zwiedzających i przywracają mu dawną świetność. Zamek urzekł także Jana Jakuba Kolskiego, który w jego murach nakręcił Jasminum.
Zamek wzniosła w 1313 roku rodzina książęca Bolesława I, aby bronić ziem opolskich. Przed panowaniem Piastów znajdowała się tu Kasztelnia, wcześniej osada zamieszkała przez ludzi z okresu paleolitu.
Zamek był kilkakrotnie był niszczony i odbudowywany, dwukrotnie też przebudowywany na rezydencję renesansową, później na barokową. Zamek niszczyli husyci w XV wieku, w 1552 roku wybuchł pożar, ucierpiał też w 1643 w czasie wojny trzydziestoletniej.
Kolejnymi właścicielami były niemieckie rody arystokratyczne: Hohenzollern, Logau, Puckler, Promnitz i Praschma. Ostatnim właścicielem zamku w Niemodlinie - do 1945 roku - był hrabia Fryderyk Leopold von Praschma.
Po II wojnie światowej zamek był siedzibą Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, liceum i szkoły podoficerskiej. Potem przez 10 lat stał opuszczony i niszczał.
Na niemodlińskim zamku można zwiedzać m.in. imitację Bursztynowej Komnaty, Izbę Tortur, Salę Balową, zamkowy ogród, kaplicę, krypty zamkowe, figury mostu zamkowego. Wkrótce ma powstać Muzeum Ikon i Zbrojownia.

Święto Karpia
Jedną z wizytówek Niemodlina jest karp. Tradycja hodowli karpia książęcego, wcześniej zwanego cesarskim i królewskim sięga XVI stulecia. Opolskie rejony słynęły m.in. z gospodarstw rybnych, a hodowla karpi stanowiła główne źródło utrzymania wielu ludzi. Także dziś jest ważna dla tożsamości, kultury i tradycji regionu. Hodowli karpi sprzyjają warunki naturalne, liczne zbiorniki wodne i podmokłe tereny.
W Niemodlinie hoduje się także sumy, szczupaki, liny, karasie, a także tołpygi białe i pstre oraz ryby o wdzięcznej nazwie amur.
7 października odbędzie się na Zamku Niemodlin Wojewódzkie Święto Karpia. Wśród atrakcji; gotowanie z gwiazdą programu MasterChef Beatą Śniechowską karpia po staropolsku, akcja „grube ryby gotują ryby”, pokaz sieci rybackich, degustacja potraw z ryb, pokazy rycerskie, zwiedzanie Zamku.
http://niemodlinzamek.pl/
Film z drona
https://www.youtube.com/watch?v=7wEpANvBj8I

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker
RE: Zamek Niemodlin wygrał Konkurs Top 5 Zamków i Pałaców w Polsce
przed wojną chodził po strzelinie wierszyk o treści " sztralas eine szojne sztad wajl di szojnste hojse hat" strzelin jest pięknym miastem gdyż ma najpiękniejsze budynki.dzisiaj strzelinem rządzą importowani ze wsi radni, którzy widzą architektoniczn ą nędzę w rynku ale pieniądze siły i środki przeznaczą na budowę 7-go orlika na pgrze, kolejnego bloku na pgrze, lodowiska na pgrze małpiego gaju i tym podobnych wymysłów wiejskich chłopców przy władzy, potomków traktorzystów. po co importowanemu wieśniakowi łądna zabudowa rynku? żaden z jego wiejskich przodków nie miał potrzeby ani okazji do życia w ładnym mieście, sam żyje w blokowisku w polu i wystarczy mu aquapark orlik i lodowisko pod domem , na który wchodzi za free. wiocha rządzi strzelinem to i strzelin wygląda jak wiocha. strzelin przed wojną był ładniejszy od większości włoskich i greckich miasteczek. dzisiaj jest to estetyczna masakra. brakuje starej łądnej zabudowy i brakuje nowoczesnej architektury. nawet zwykłe rondo jest niefunkcjonalne i ruch przed budową ronda był 10 razy bardziej płynny od dzisiejszego. radni zamiast zająć się miastem wywalają się nawzajem z pracy i debatują o tym czy debata jest zgodna z prawem czy nie, debatują o tym gdzie mieszka jakiś radny i debatują o tym mineralka dostarczona do urzędu jest legalna czy nielegalna. rada miasta to merytoryczny poziom ameby.
0

Przeczytaj także