Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Tajemnicze kopalnie, wysokie wieże i głębokie wąwozy, zamki i pałace, klasztory, twierdze, jedyne w swoim rodzaju Georetum, niezwykłe minerały - to tylko część tego, co będzie można zobaczyć podczas Weekendu w Geoparku. A do tego różnorodne warsztaty, wystawy, wycieczki terenowe, specjalna oferta agroturystyczna, lokalne produkty - to wszystko czeka odwiedzających.
Stowarzyszenie Geopark Przedgórze Sudeckie istnieje od 2013 r. W ciągu kilku lat zrealizowało szereg działań, w tym m.in. utworzenie Parku Skalnego w Strzelinie i ścieżki edukacyjnej w Dolinie Piekielnego Potoku, rajdy geoturystyczne, geologiczny geocaching, konferencje naukowe i wiele innych.
Tym razem stowarzyszenie chce pokazać, że Przedgórze Sudeckie to nie tylko fascynująca geologia i przepiękne minerały, ale także niesamowite i mocno niedocenione zabytki, przyroda oraz ludzie z inicjatywą.Uroczo położony kościół w Żelowicach z przepięknymi tablicami nagrobnymi
W pierwszy weekend wakacji, czyli w dniach 22 – 24 czerwca, organizatorzy zapraszają wszystkich na Weekend w Geoparku. W porozumieniu z licznymi partnerami przygotowano mnóstwo atrakcji, często są to wyjątkowe promocyjne oferty.
W Strzelinie będzie można wejść na wieżę ratuszową i przy okazji zaopatrzyć się w atrakcyjne pamiątki. Zaprasza też mikoszowski Celestyn, gdzie zaplanowano warsztaty ceramiczne oraz zajęcia z końmi. Gmina Przeworno zaprasza na Gromnik – wieża widokowa będzie dostępna. W niewielkiej miejscowości Kaszówka odbędą się wędkarskie warsztaty dla dzieci i młodzieży. Po drodze warto się zatrzymać niedaleko Krzywiny i obejrzeć słynną Skałkę Goethego. W pobliżu można też poszukać kryształów górskich.
Warto też udać się w sobotę do Żelowic w gminie Kondratowice, gdzie będzie można zwiedzić piękny kościół z kapitalną kolekcją polichromowanych płyt nagrobnych. Za kościołem jest interesujący, nieczynny kamieniołom bazaltu.
Godne polecenia są kopalnie – złota w Złotym Stoku, niklu i chryzoprazów w Szklarach oraz magnezytu w Wirach. Będzie też można zwiedzić kamieniołom w Piławie Górnej. Przewidziano też kilka pieszych wycieczek z przewodnikami.
Dokładne informacje można znaleźć na stronie http://weekend.geopark.org.pl. Jest tam mapa z zaznaczonymi miejscami różnych atrakcji, terminy zwiedzania i warsztatów oraz wiele innych ciekawych danych. Stowarzyszenie zachęca też do polubienia profilu Geoparku na facebooku – tam ciągle pojawiają się nowe informacje.
Warto też zaopatrzyć się w ulotki Weekendu w Geoparku. Można je pobrać ze strony internetowej. W wersji papierowej dostępne są m.in. w Strzelińskim Ośrodku Kultury, w Celestynie czy na Łowisku „Dolina Krynki” w Kaszówce.

Komentarze   

Permalink3 +3 spajker
RE: Poznaj tajemnice i cuda Przedgórza Sudeckiego
Cytuję Gość:
Rej pisał " Polacy nie gęsi i swój język mają"! Geocaching ? Cóź to autorzy projektu nie znają polskiej nazwy tej zabawy z GPS? Obcojęzyczne określenia nadal królują w naszym kraju ( jak w żadnym innym)! Zastanawiające dlaczego - celowe mącenie w głowach naiwnych Polaków? A może niektórych nobilitacja!

nikodem dyzma opuścił zebranie w banku zbożowym bo przyszedł pan etrnanżer. poza tym mieszkanie możesz kupić w sky tower albo w odra tower. na śniadanie to tylko sandwitch zamiast kanapki a zamiast obiadu zjesz lunch. może być tortilla czyli naleśniki albo lazania czyli łazanki. możesz jeszcze puścić maila na fejsa albo puścić sms czyli short message system zanim się wylogujesz. idąc do pracy piszesz curriculum vitae zamiast życiorysu zawodowego i później w pracy jesteś area sales representative czyli masz handel obwoźny. jak zjesz bułkę z kotletem mielonym zamiast big maca albo grzankę zamiast tosta to nie znajdziesz wspólnego języka czyli interfejsu z młodymi.
2018-06-23 11:26 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink2 +4 Gość
Polskość?
Rej pisał " Polacy nie gęsi i swój język mają"! Geocaching ? Cóź to autorzy projektu nie znają polskiej nazwy tej zabawy z GPS? Obcojęzyczne określenia nadal królują w naszym kraju ( jak w żadnym innym)! Zastanawiające dlaczego - celowe mącenie w głowach naiwnych Polaków? A może niektórych nobilitacja!
2018-06-23 07:10 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink1 +3 spajker
RE: Poznaj tajemnice i cuda Przedgórza Sudeckiego
ciekawe sprawy są blisko i tanio. pogoda przyjemna. sprawy ciekawe.
ludzie zawiozą jednak swoje pieniądze do egiptu, do tunezji i posmarują swoje bezmyślne twarze w ciemnych okularach kremem chroniących ich przed słońcem, po które pojechali. zobaczą tak starą kupę kamieni a wycieczka zawsze w eskorcie wojska a i to nie gwarantuje przeżycia. hotel to betonowy klocek i bez klimy 5 minut nie wytrzymasz. ze sraczki wyleczysz się już 8-go dnia wycieczki do egiptu.
no ale masz później 1 tysiąc zdjęć na fejsie w powyginanych sztucznych pozach, w tle wielbłądy, piaskownica tj pustynia i groby czyli piramidy. do tego wpis na fejsie, all inclusive w upał przecież każdy chce zjeść 3 obiady zamiast jednego.
jak egipcjanie przywiozą swoje pieniądze do polski to ja zawiozę swoje pieniądze do egiptu.
2018-06-22 16:19 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz