26 października, na posiedzeniu Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Miejskiej Strzelina radni wysłuchali informacji dyrektorów powiatowych placówek oświatowych Jak powiatowe placówki oświatowe oceniają zakończony rok szkolny 2014/2015? Czy są przygotowane do kolejnego roku szkolnego?
26 października, na posiedzeniu komisji edukacji, kultury i sportu Rady Miejskiej Strzelina radni wysłuchali informacji dyrektorów powiatowych placówek oświatowych. Rozpoczęła Anna Banaś dyrektor CKZiU w Ludowie Polskim. Szkoła ponownie, po 2 latach połączenia z CKZiU w Strzelinie, od 1 września funkcjonuje jako autonomiczna jednostka. Dyrektor podkreśliła, że mimo drobnych problemów organizacyjnych zmiana formy zespołu nie wpłynęła negatywnie na pracę dydaktyczno-wychowawczą jednostki. W placówce uczy się 443 uczniów w 20 oddziałach. W szkole utworzono 5 klas pierwszych, w tym 2 nowe kierunki kształcenia: architektura krajobrazu oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. 51 uczniów klas pierwszych to absolwenci gimnazjów spoza powiatu strzelińskiego. Dyrektor zwróciła uwagę na zwiększenie liczby dzieci przebywających w internacie. Aktualnie na 60 miejsc przebywa w nim 56 wychowanków. Z kuchni dodatkowo korzysta jeszcze 12 uczniów i jak podkreśliła Anna Banaś istnieje problem z obsługą w stołówce. Szkoła prowadzi obecnie rekrutację na praktyki w Austrii. Na wiosnę planowane są praktyki w Anglii i Niemczech.
Elżbieta Zielińska wicedyrektor CKZiU w Strzelinie poinformowała, iż szkoła dokonała naboru do klas pierwszych we wszystkich kierunkach kształcenia. W placówce uczą się 644 osoby, które mają możliwość skorzystania z zagranicznych praktyk zawodowych.
- Stan środków dydaktycznych na dzień dzisiejszy, jest kompletny – mówiła. - Aczkolwiek nie wiemy, jak będą wyglądać wymagania CKE dotyczące egzaminów zawodowych. Być może trzeba będzie dokupić dodatkowy sprzęt. Dyrektor Powiatowego Centrum Dydaktyki w Strzelinie Krystyna Kubów zaznaczyła, że placówka prowadzi dwa równoległe działania. Pierwsze dotyczy różnorodnych form doskonalenia dla nauczycieli. W ubiegłym roku tych form było 40 i skorzystało z nich ponad 400 nauczycieli. Drugie działanie to realizacja projektu pn. „Bezpośrednie wsparcie rozwoju szkół poprzez wdrożenie zmodernizowanego systemu doskonalenia zawodowego dla nauczycieli”. Z tej formy w ubiegłym roku skorzystało ponad 380 nauczycieli i 22 placówki oświatowe.
Beata Kudła dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzelinie przedstawiła statystyczne wyniki egzaminów maturalnych i gimnazjalnych, jakie osiągają uczniowie ZSO. Wyniki są zadowalające. Jak podkreśliła dyrektor, bardzo dobrze na tle województwa wypadają szczególnie gimnazjaliści. Uczniowie ZSO z sukcesami startują w wielu konkursach. Frekwencja na koniec roku szkolnego w gimnazjum wyniosła 86%, w liceum 78%.
Radny Raba, powołując się na rozmowy przeprowadzone z rodzicami dzieci, które uczęszczają do gimnazjum dwujęzycznego, zaapelował do zarządu o zwiększenie ilości godzin języka obcego. W tym roku w stosunku do roku ubiegłego ich ilość została zmniejszona o 2 godziny tygodniowo.
- Jeżeli chcemy uczyć dzieci języka obcego, to oszczędzanie na godzinach lekcyjnych tego języka uważam za absurdalne – mówił radny.
Dyrektor dodała, że w ramach 5 godzin zajęć języka obcego 2 godziny są prowadzone w ramach dwóch przedmiotów: biologii i historii. Gimnazjaliści w ramach nauki nowego przedmiotu uczą się jednocześnie języka obcego. Z kolei radny Zdzisław Rykała zapytał dyrektor - czy został osiągnięty kompromis w klasie II d.
Radny Raba zapytał:
- o co chodzi z klasą II d?
Beata Kudła wyjaśniła, że problem w klasie II d wiąże się z propozycją, jaką pod koniec minionego roku szkolnego złożyła uczniom poprzednia dyrekcja. Klasa I d była klasą z rozszerzonymi przedmiotami: biologią, językiem obcym i geografią. Propozycja dyrekcji polegała na umożliwieniu uczniom zmiany rozszerzonych przedmiotów. Część młodzieży wybrała dodatkowo WOS. W klasie po przeliczeniu godzin powstało zbyt dużo grup powodujących dodatkowo namnożenie godzin nauczycielskich. Dyrektor po konsultacjach, biorąc pod uwagę wytyczne organu prowadzącego, postanowiła wpisać w plan lekcji całej klasy dodatkowy WOS. Okazało się jednak, że we wrześniu część uczniów po raz kolejny zmieniła zdanie. Część chciała zrezygnować z WOS, część z biologii. Tę trudną sytuację zaproponował rozwiązać starosta. Zorganizowane zostanie spotkanie z dyrektor i z rodzicami uczniów klasy II d.
Radny Jerzy Put zwrócił uwagę, że dobre wyniki, jakie osiągają uczniowie LO są także zasługą większej ilości godzin i rozszerzeń, których nie mają uczniowie innych szkół.
Wywiązała się dyskusja. Dyrektorki CKZiU podkreślały, że nic się nie mówi o zdawalności egzaminów zawodowych. A w tej dziedzinie uczniowie obu CKZiU osiągają sukcesy. Zdobywają stypendia.
- Nie wszyscy muszą przecież zdać maturę, by mieć bardzo dobre kwalifikacje zawodowe – podkreśliła Elżbieta Zielińska. - Chcemy się pochwalić naszymi dziećmi.


UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
kuropatwa
RE: Oszczędzanie na godzinach lekcyjnych uważam za absurdalne...
Czy aby na pewno była to komisja Rady Miejskiej, a nie powiatu?
0
Gravatar
mieszkaniec
RE: Oszczędzanie na godzinach lekcyjnych uważam za absurdalne...
armani powiedziała :
a cóż to , żaden belfer nie wypowie się w sprawie przekrętów fiskalnych w postacie korepetycji ??? po 40 - 50 zl za godzinę ???bez kasy fiskalnej , bez działalności , bez podatku dochodowego ????to takie etyczne i moralne ...
no właśnie kasa za korepetycje bez podatku tzw szara strefa a otem belfrowie jeżdżą isygniami nowymi

0
Gravatar
uczeń
RE: Oszczędzanie na godzinach lekcyjnych uważam za absurdalne...
Z tej Pani Zielińskiej to taki fachowiec jak z koziej d.....t........!
0
Gravatar
armani
RE: Oszczędzanie na godzinach lekcyjnych uważam za absurdalne...
a cóż to , żaden belfer nie wypowie się w sprawie przekrętów fiskalnych w postacie korepetycji ??? po 40 - 50 zl za godzinę ???bez kasy fiskalnej , bez działalności , bez podatku dochodowego ????to takie etyczne i moralne ...
0
Gravatar
spajker
RE: Oszczędzanie na godzinach lekcyjnych uważam za absurdalne...
-" Nie wszyscy muszą przecież zdać maturę, by mieć bardzo dobre kwalifikacje zawodowe – podkreśliła Elżbieta Zielińska. - Chcemy się pochwalić naszymi dziećmi." - nie matura a chęć szczera zrobi z ciebie oficera- "
0
Gravatar
Rabi
RE: Oszczędzanie na godzinach lekcyjnych uważam za absurdalne...
prawda jest taka że całę LO jedzie na korkach... od których nauczyciele nie płacą podatku dochodowego (z małymi wyjątkami) co jest nie tylko nieetyczne ale po prostu nieuczciwe...
0
Gravatar
Basia
RE: Oszczędzanie na godzinach lekcyjnych uważam za absurdalne...
Ja chyba śnię! Jeszcze chwila, a okazałoby się że strzelińskie LO to elitarna placówka, skoro w ciągu jednego posiedzenia Komisji wyniki uczniów "urosły" z zadowalających do dobrych.Radnym gratuluję dobrego samopoczucia!
0

Przeczytaj także