Pierwszy z budynków (12 mieszkań) ma zostać oddany do użytku w marcu bieżącego rokuBudowa mieszkań agencyjnych w Chociwelu idzie pełną parą. Do końca maja zostaną oddane do użytku dwa budynki, w których mieścić się będą 24 mieszkania (jednopokojowe, dwupokojowe i trzypokojowe). Do lokali mają zostać przesiedleni mieszkańcy obiektów zabytkowych z terenu powiatu.

W Chociwelu trwa budowa mieszkań przez Agencję Nieruchomości Rolnych we Wrocławiu, do których mają przeprowadzić się mieszkańcy pałaców. Inwestycję rozpoczęto w ubiegłym roku. Po krótkim czasie rozwiązano umowę z firmą, która wykonywała roboty. Od lipca 2014r. na placu budowy pracuje firma MAR-DOM z Oławy. Inwestycja zakłada budowę trzech parterowych budynków. W każdym zaprojektowano po 12 mieszkań z osobnymi wejściami, w tym jednopokojowe o pow. 26,77 m2, dwupokojowe (pow. 48,77 m2) oraz trzypokojowe (69,22 m2). Budynki będą miały taki sam rozkład pomieszczeń. W każdym mieszkaniu przewidziano kuchnię węglową z płaszczem wodnym. Zadanie realizowane jest etapami. Obecnie trwa I i II etap, czyli budowa dwóch budynków (24 mieszkań). Jak przekonuje inwestor, realizacja III etapu uzależniona jest od zapotrzebowania oraz przyznanych środków finansowych na jego realizację. Nasz dziennikarz w ubiegłym tygodniu odwiedził plac budowy. Pierwszy z budynków mieszkalnych, w którym mieści się 12 lokali, jest już prawie gotowy. – Pozostały nam do wykonania roboty wykończeniowe oraz brukarskie przed budynkiem – mówi Marian Tworkowski, właściciel firmy MAR-DOM z Oławy. - Szacujemy, że prace zaawansowane są na ponad 90% - dodaje. Pierwszy z budynków ma zostać oddany do użytku do końca marca. Zaawansowanie prac przy drugim wykonawca określa na ok. 30%. Całość zadania ma potrwać do końca maja. Teren wokół budynków ma zostać zagospodarowany wraz z dojazdami i dojściami oraz uzbrojeniem terenu z przyłączami do budynków. Ma tam powstać również plac zabaw i około 30 miejsc parkingowych.

Głównie na sprzedaż

Mieszkania  w Chociwelu budowane są przede wszystkim dla mieszkańców zabytkowych obiektów w okolicy. - W pierwszej kolejności brano pod uwagę obiekty w Sarbach Górnych, Siemisławicach, Muchowcu i Żeleźniku – tłumaczy Marzena Szocińska z ANR we Wrocławiu. -Ze wszystkimi mieszkańcami przeprowadzono spotkania informacyjne dotyczące budowy osiedla i przydziałów mieszkań. Większość złożyła już stosowne wnioski i dokumenty – wyjaśnia. Mieszkańcy będą mogli wynajmować lub kupić lokale. Jak przyznaje jednak ANR, mieszkania w nowych budynkach zostały stworzone przede wszystkim z myślą o ich sprzedaży na rzecz najemców. Dotychczas przed wydaniem przydzielonego lokalu mieszkańcy musieli zapłacić 1000 zł. – Była to zaliczka pobierana na podstawie podpisanego w tej sprawie porozumienia, jako poczet na wykup lokalu. Kwota ta była odliczana od ceny mieszkania przy jego sprzedaży - tłumaczy. Agencja odstąpiła jednak od tego rozwiązania. - Obecnie zaprzestaliśmy tej praktyki i nie pobieramy tej opłaty. Wpłaty, w W Chociwelu trwa budowa mieszkań agencyjnych. Staną tu dwa budynki, w których będą 24 lokale o różnych powierzchniachprzypadku kiedy nie dojdzie do nabycia lokalu przez najemcę, zostaną zwrócone – wyjaśnia Szocińska. Urzędniczka jednocześnie informuje, że mieszkania są przeznaczone do sprzedaży na warunkach preferencyjnych. Ulgi wynoszą 6% za każdy rok pracy PGR, SHR, SHZ, GO, 3% za każdy rok najmu mieszkania (liczony od daty zawarcia umowy lub wydania decyzji o przydziale mieszkania do daty likwidacji wyżej wymienionych podmiotów). Ponadto, jeżeli osobą uprawnioną do nabycia mieszkania jest emeryt, rencista lub wdowa/wdowiec, cena ustalana jest na 5% jego wartości. Co istotne, spłatę można rozłożyć na 10 lat, a w szczególnym przypadkach na 15 lat.

 

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Maian
Poprawki
Witam ciekawe kiedy będą poprawki po firmie Mar-DOM NIE cieszy się ta firma dobra opinia po tbs olawskim co budowali i jak budowali ile poprawek
0
Gravatar
GorveQ
RE: Niebawem przesiedlą ludzi z pałaców
spajker powiedziała :
ja też chcę nowe mieszkanie za 5% jego wartości. niestety nie mam takich przywilejów jak pijani bezzębni analfabeci z pgr, którzy będąc uprzywilejowanymi czują sie być pokrzywdzonymi. obiecuję że od dzisiaj będę chodził w gumowcach i w drelichach, nie będę się golił i zapiszę się do pgr do psl do samoobrony, wszytsko jedno do czego , ważne abym dostał nowe mieszkanie za 5% jego wartości. mogę kupić nawet wszystkie te lokale za 50% ich wartości.
Tak patrze na tą sytuację to lepiej nie pracować i pić pod sklepem niż chcieć mieć własne 4 kąty i brać kredyt zwłaszcza we frankach. Frankowcą nie chcą pomóc, a patologi trzeba.

0
Gravatar
Mrozu
RE: Niebawem przesiedlą ludzi z pałaców
A kto odpowie za dewastacje tych obiektów zabytkowych i rozkradanie ze wszystkich wartościowych elementów .Rozumiem że w dowód uznania byli mieszkakakancy pałaców dostali nowe mieszkania .
0
Gravatar
spajker
RE: Niebawem przesiedlą ludzi z pałaców
ja też chcę nowe mieszkanie za 5% jego wartości. niestety nie mam takich przywilejów jak pijani bezzębni analfabeci z pgr, którzy będąc uprzywilejowany mi czują sie być pokrzywdzonymi. obiecuję że od dzisiaj będę chodził w gumowcach i w drelichach, nie będę się golił i zapiszę się do pgr do psl do samoobrony, wszytsko jedno do czego , ważne abym dostał nowe mieszkanie za 5% jego wartości. mogę kupić nawet wszystkie te lokale za 50% ich wartości.
0

Przeczytaj także