- Występuję przeciwko sposobowi traktowania ludzi. Nie mówię o krzywdzie, ale o moralności. Mówiłem o tym, żeby dokapitalizować OSiR w normalny sposób - uznał radny Julian Kaczmarek

Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Ponownie powraca temat likwidacji Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzelinie. Dyskusję wywołał projekt uchwały dotyczący ustanowienia hipoteki do kwoty 7,5 mln zł jako zabezpieczenie kredytu inwestycyjnego. Mowa o modernizacji ośrodka wypoczynkowego w Białym Kościele. Kto żądał przeprosin? Dlaczego burmistrz prosiła, aby nie wywoływać w ludziach poczucia krzywdy? Ponadto rozmawiano też o udostępnieniu terminali płatniczych dla podatników.
Posiedzenie komisji budżetu i rozwoju gospodarczego gminy RMS odbyło się w czwartek, 26 października, w Urzędzie Miasta i Gminy Strzelin. Pierwszy projekt uchwały dotyczył wyrażenia zgody na odstąpienie od żądania zwrotu zwaloryzowanej bonifikaty udzielonej przy sprzedaży lokalu mieszkalnego przy ul. Marii Konopnickiej w Strzelinie. - Państwo zakupili nieruchomość gminną w 2012 r., natomiast sprzedali ją w 2014 r., dostając wcześniej w formie darowizny nieruchomość niezabudowaną. Środki z tej sprzedaży przeznaczyli na budowę domu mieszkalnego. Nastąpiła też trudna sytuacja rodzinna – mówił Marek Charowski z UMiG Strzelin.
- Rozumiem nieszczęście tych ludzi związane ze śmiercią osób bliskich. Państwo, którzy otrzymują bonifikatę, są w uprzywilejowanej sytuacji. Kwestia nieszczęścia tych ludzi to kwestia całkiem inna i nie powinna wpływać na naszą decyzję – powiedział radny Kazimierz Cygan.
Radny Michał Ostrowski dodał, że pamięta, w jak trudnej sytuacji była rodzina i radni powinni zagłosować pozytywnie. Radny Ireneusz Szałajko stwierdził, że pewne terminy nie zostały zachowane i w świetle przepisów bonifikata nie powinna mieć miejsca. Uznał, że radni powinni podejść do tej sytuacji indywidualnie i wyrazić zgodę na odstąpienie od żądania zwrotu zwaloryzowanej bonifikaty. Ostatecznie większością głosów projekt uchwały zaopiniowano pozytywnie.

Zabezpieczenie hipoteczne niezbędne
Następnie radni zajęli się projektem uchwały w sprawie dopuszczenia zapłaty podatków i opłat stanowiących dochód budżetu gminy Strzelin instrumentem płatniczym. Jak wyjaśniła skarbnik Łucja Szczepańska z UMiG, jeżeli uchwała zostanie podjęta, gmina wystąpi o zamontowanie terminali umożliwiających płatność podatków i opłat za gospodarowanie odpadami kartą płatniczą. Usługa będzie bezpłatna. Radni wyrazili pozytywną opinię w tej sprawie.
Dyskusję wywołał projekt uchwały dotyczący wyrażenia zgody na ustanowienie hipoteki na nieruchomości stanowiącą własność gminy Strzelin. - Projekt dotyczy ustanowienia hipoteki do kwoty 7,5 mln zł jako zabezpieczenie kredytu inwestycyjnego w kwocie 5 mln zł na realizację zadania pn. „Modernizacja Ośrodka Wypoczynkowego Nad Stawami” w Białym Kościele. Zabezpieczenie hipoteczne jest niezbędne, aby nasza spółka otrzymała kredyt i mogła podpisać umowę – tłumaczyła Magdalena Dziadzio z UMiG.
Radny Julian Kaczmarek poruszył kwestię likwidacji Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzelinie. - Po dwóch latach widzimy, że to było nierealne, żeby w tym wymiarze pozyskać środki zewnętrzne. Kiedy pani przeprosi byłych pracowników OSiR-u? Wiemy, jakie towarzyszyły temu emocje. Dziś pani chce tym majątkiem zabezpieczyć kredyt. To jest powszechna praktyka. To było ukrycie utworzenia określonej struktury na określone potrzeby – mówił radny.
Cały artykuł dostępny jest tutaj
Dodaj komentarz