Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Niedawno do Strzelina przyjechała grupa ukraińskich urzędników z gmin położonych w obwodach Czernichowskim i Chersońskim. Celem odwiedzin było poznanie strzelińskich doświadczeń w zarządzaniu lokalnym samorządem.
Wizyta była elementem projektu pn. „Obywatelski dialog – współpraca organów samorządu zjednoczonych lokalnych gromad dla rozwoju”, współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach programu „Wsparcie demokracji”. Koordynatorem projektu jest dzierżoniowski Ośrodek Współpracy Europejskiej. Nie był to jednak pierwszy kontakt ośrodka z gminą Strzelin. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku w Strzelinie gościli już przedstawiciele ukraińskiej prasy lokalnej.
Tym razem goście, wśród których byli m.in, szefowie gmin oraz urzędnicy, interesowali się głównie organizacją lokalnej służby zdrowia, a także gospodarki odpadami komunalnymi i oczyszczaniem ścieków. Pierwszą część wizyty zorganizowano w sali konferencyjnej strzelińskiego magistratu. Podstawowe informacje o gminie przedstawiły gościom burmistrz Dorota Pawnuk oraz wiceburmistrz Jolanta Grondys. O organizacji gminnej służby zdrowia szczegółowo opowiedziała dyrektor miejskiej przychodni Teresa Skwarzyńska. Szefową Publicznego Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Strzelinie pytano m.in. o zarobki lekarzy pracujących w przychodni.
Kolejnym etapem wizyty studyjnej był strzeliński punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych, którego działanie omówił Mirosław Stępień, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej, infrastruktury i ochrony środowiska. Następnie goście udali się do gminnej oczyszczalni ścieków w Chociwelu. Byli mocno zaskoczeni wysokim poziomem jej nowoczesności. Szczególne wrażenie zrobiły na nich zaawansowane systemy, czuwające nad prawidłową pracą oczyszczalni, do której trafiają ścieki z miasta i gminy Strzelin. Kolejnymi punktami wizyty było zwiedzanie miejskiej przychodni oraz Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzelinie. Na koniec goście z Ukrainy odwiedzili strzelińskie kamieniołomy. Potężne granitowe wyrobisko wywarło na nich naprawdę ogromne wrażenie.

Komentarze   

Permalink1 +10 spajker
RE: Przyjechali ukraińscy urzędnicy i szefowie gmin
"Byli mocno zaskoczeni wysokim poziomem jej nowoczesności. Szczególne wrażenie zrobiły na nich zaawansowane systemy, czuwające nad prawidłową pracą oczyszczalni, do której trafiają ścieki z miasta i gminy Strzelin"--- gdyby wiedzieli ile kosztowała to mieliby jeszcze większe wrażenie. dziura budżetowa jest większa od tego wyrobiska. szkoda że nie ma już podestu nad wyrobiskiem, nie ma esów ani małych kamyków. gdyby zobaczyli to poprosili by o azyl w strzelinie.
tak w ogóle to nie przyjeżdżają tu hiszpanie ale ukry, niebiesko żólta flaga strzelina i możliwość rozmowy bez tłumacza z tubylcami ich zachęca.
2017-12-15 11:57 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz