W konferencji na temat „Dziedzictwo Kresów” uczestniczyli uczniowie liceum
W auli szkolnej Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej Curie w Strzelinie odbyła się konferencja na temat „Dziedzictwo Kresów”. Organizatorami spotkania byli Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu oraz Starostwo Powiatowe w Strzelinie. W konferencji uczestniczyli uczniowie klasy II b i III b oraz zainteresowani nauczyciele historycy i poloniści.
Gościem był Stanisław Srokowski, pisarz, poeta, prozaik i dramaturg. W swoich powieściach: „Ukraiński kochanek” (2008 r.) i „Zdrada” (2009 r.) oraz opowiadaniach „Nienawiść” (2006 r.) nawiązuje do wydarzeń z 1943 r., kiedy to ziemie wschodnie II Rzeczypospolitej ogarnęła fala ludobójstwa, dokonywanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach. Na kanwie „Nienawiści” powstał w 2016 r. film pt. „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.Na kanwie opowiadania pisarza Stanisława Srokowskiego (drugi od lewej) powstał film pt. „Wołyń”
Wystąpienie Srokowskiego dotyczyło wielkości i dramatu polskich Kresów. - Was tworzy najbliższa i dalsza historia. My dzisiaj, żyjąc w świecie XXI wieku, jesteśmy w wielu innych wiekach równocześnie. Jesteśmy w tym samym miejscu, w którym byli inni, a więc coś nas łączy. Patrzmy na historię jak na czas, który nas kształtuje, rzeczywistość wpływa na nasze emocje, przeczucia, język, wyobraźnię. Jeżeli w ten sposób spojrzycie na historię, będziecie dużo bogatsi wewnętrznie - mówił Srokowski.
Dodał, że wykluczanie historii oddala nas od prawdy. Ważne jest, aby patrzeć na nią jak na proces, który prowadzi stamtąd do dzisiaj. Jako przykład podał język, którego powstanie było długim procesem. - W historii Rzeczypospolitej są okresy, z których możemy być dumni i takie, które pogrążają nas w smutku – dodał.
W konferencji uczestniczył też wicestarosta strzeliński Aleksander Ziółkowski, który jako historyk i polonista wygłosił prelekcję nt. „Pamięć i tożsamość Dolnoślązaka”. Strzeliński historyk Piotr Rozenek mówił o „Osadnictwie kresowym na ziemi strzelińskiej po II wojnie światowej”, a Małgorzata Lubańska, konsultant DODN we Wrocławiu, przedstawiła wykład nt. „Edukacja regionalna – sztuka budowania dialogu”.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj również