Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ludowie Polskim wzięło udział w kampanii „Rakoobrona”. Dzięki temu uczniowie poznali przyczyny zachorowań i profilaktykę nowotworową. Warto podkreślić, że placówka znalazła się w piątce najbardziej zaangażowanych szkół. Nagrodą było bezpłatne badane znamion, a tego dnia uczniowie brali też udział w konkursach z nagrodami.
W ubiegłym roku szkolnym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ludowie Polskim po raz pierwszy przystąpiło do II edycji kampanii „Rakoobrona”. Program poruszał tematykę trzech nowotworów: raka płuc, raka szyjki macicy oraz czerniaka. W przypadku ww. nowotworów istnieje skuteczna profilaktyka, a przyczynami zachorowania w przyszłości mogą być nawyki kształtujące się w wieku młodzieńczym, np. palenie papierosów, wczesna inicjacja seksualna czy narażanie skóry na poparzenia słoneczne - szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów.W CKZiU w Ludowie Polskim odbył się event „Rakoobrony” - Ogólnopolskiej Kampanii Informacyjno – Edukacyjnej
Jak poinformowała pedagog Wioleta Stupnicka z CKZiU, programem objęto wszystkich uczniów szkoły i cieszył się on dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród dziewcząt. Przekazane treści w materiałach edukacyjnych były bardzo przystępne. Najwięcej informacji młodzież miała na temat nowotworu płuc, natomiast niewielu słyszało o czerniaku. Dziewczęta słyszały o raku szyjki macicy, ale nie znały dróg zakażenia.
Do kampanii przystąpiło 589 szkół z całej Polski. Dla pięciu zwycięskich szkół, wśród których znalazło się CKZiU, najbardziej zaangażowanych w profilaktykę onkologiczną, przewidziana była nagroda - bezpłatne badanie znamion. Z tego powodu w poniedziałek, 11 grudnia, w CKZiU odbył się event „Rakoobrony” - Ogólnopolskiej Kampanii Informacyjno – Edukacyjnej.
- Tego dnia dermatolog dr Katarzyna Nowogrodzka przebadała 50 osób w kierunku czerniaka...
Cały artykuł dostępny jest tutaj
Dodaj komentarz