Młodzież z SP nr 3 wysłuchała prelekcji Piotra Rozenka, a następnie obejrzała wystawę
Hol Strzelińskiego Ośrodka Kultury gościł już wiele wystaw plastycznych i historycznych. Przez najbliższe dwa tygodnie na parterze budynku na ul. Mickiewicza oglądać można wystawę, na którą składają się dokumenty i fotografie z czasów odzyskiwania przez Polskę niepodległości.
- Jako młody człowiek słuchałem opowieści ojca o Rarańczy i o czynie zbrojnym polskich legionistów w 1918 roku – powiedział Zbigniew Kazimierowicz. - Byłem wtedy w waszym wieku i nie przywiązywałem większej wagi do wydarzeń, o których opowiadał mi ojciec. Ale z biegiem lat człowiek nabiera pewnego dystansu do historii, pojawia się refleksja i od paru lat zbieram dokumenty, prasę z tamtych czasów i współczesne opracowania dotyczące bitwy pod Rarańczą. Udało mi się zgromadzić pokaźny zbiór, którego niewielka część można oglądać na tej wystawie – wyjaśnił pan Zbigniew. Zbigniew Kazimierowcz na wystawie poświęconej szlachetnej zdradzie polskich legionistów
Na wystawie znajdują się osobiste pamiątki z rodzinnego archiwum. Powód jest oczywisty, jednym z uczestników szlachetnej zdrady był ojciec pana Zbigniewa. Szlachetna zdrada była przebiciem się legionistów służących w armii austro-węgierskiej na rosyjską stronę frontu I wojny światowej. Legioniści postanowili bić się już tylko o niepodległą Polskę. Bitwa miała miejsce w nocy z 15 na 16 lutego 1918r.
Tło historyczne wydarzeń spod Rarańczy omówił Piotr Rozenek, a pierwszymi zwiedzającymi wystawę byli uczniowie strzelińskiej SP nr 3. Wystawa jest wspaniałą lekcją historii. Kto nie miał okazji wysłuchać opowieści Zbigniewa Kazimierowicza i Piotra Rozenka o wydarzeniach pamiętnej lutowej nocy pod Rarańczą, może sięgnąć po literaturę lub po prostu przyjść i obejrzeć dokumenty historyczne z rodzinnego archiwum legionisty spod Rarańczy.
I na koniec jeszcze jedna ważna informacja. Śp. Józef Kazimierowicz miał wówczas 20 lat, a za udział w szlachetnej zdradzie został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za Krzewienie Polskości.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker
RE: Szlachetna zdrada, czyli kolejna wystawa w SOK...
"piękna zdrada". zdrada to zdrada i nie jest ona piękna ale może być korzystna. może się opłacać aliantom nie dotrzymać wojskowych sojuszy w 1939, może się opłacać aliantom utopić polskiego premiera w gibraltarze, może się opłacać niemcom i rosji niedotrzymać paktów o nieagresji z lat 30-tych. może się oopłacać 1,4 milionom polskich żydów na kresach współpracowa ć z armią czerwoną a szmalcownikom może opłacać się współpracowa ć z niemcami.piękne zdrady na linii damsko-męskiej prowadziły już do tragedii.zdrada nigdy nie jest piękna i jest następstwem wyrachowania.
0
Gravatar
Jacekn
Pozytywnie
Coś niesamowitego, brawo P. Zbyszku :D
0

Przeczytaj również