Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Hol Strzelińskiego Ośrodka Kultury gościł już wiele wystaw plastycznych i historycznych. Przez najbliższe dwa tygodnie na parterze budynku na ul. Mickiewicza oglądać można wystawę, na którą składają się dokumenty i fotografie z czasów odzyskiwania przez Polskę niepodległości.
- Jako młody człowiek słuchałem opowieści ojca o Rarańczy i o czynie zbrojnym polskich legionistów w 1918 roku – powiedział Zbigniew Kazimierowicz. - Byłem wtedy w waszym wieku i nie przywiązywałem większej wagi do wydarzeń, o których opowiadał mi ojciec. Ale z biegiem lat człowiek nabiera pewnego dystansu do historii, pojawia się refleksja i od paru lat zbieram dokumenty, prasę z tamtych czasów i współczesne opracowania dotyczące bitwy pod Rarańczą. Udało mi się zgromadzić pokaźny zbiór, którego niewielka część można oglądać na tej wystawie – wyjaśnił pan Zbigniew. Zbigniew Kazimierowcz na wystawie poświęconej szlachetnej zdradzie polskich legionistów
Na wystawie znajdują się osobiste pamiątki z rodzinnego archiwum. Powód jest oczywisty, jednym z uczestników szlachetnej zdrady był ojciec pana Zbigniewa. Szlachetna zdrada była przebiciem się legionistów służących w armii austro-węgierskiej na rosyjską stronę frontu I wojny światowej. Legioniści postanowili bić się już tylko o niepodległą Polskę. Bitwa miała miejsce w nocy z 15 na 16 lutego 1918r.
Tło historyczne wydarzeń spod Rarańczy omówił Piotr Rozenek, a pierwszymi zwiedzającymi wystawę byli uczniowie strzelińskiej SP nr 3. Wystawa jest wspaniałą lekcją historii. Kto nie miał okazji wysłuchać opowieści Zbigniewa Kazimierowicza i Piotra Rozenka o wydarzeniach pamiętnej lutowej nocy pod Rarańczą, może sięgnąć po literaturę lub po prostu przyjść i obejrzeć dokumenty historyczne z rodzinnego archiwum legionisty spod Rarańczy.
I na koniec jeszcze jedna ważna informacja. Śp. Józef Kazimierowicz miał wówczas 20 lat, a za udział w szlachetnej zdradzie został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za Krzewienie Polskości.

Komentarze   

Permalink2 +3 spajker
RE: Szlachetna zdrada, czyli kolejna wystawa w SOK...
"piękna zdrada". zdrada to zdrada i nie jest ona piękna ale może być korzystna. może się opłacać aliantom nie dotrzymać wojskowych sojuszy w 1939, może się opłacać aliantom utopić polskiego premiera w gibraltarze, może się opłacać niemcom i rosji niedotrzymać paktów o nieagresji z lat 30-tych. może się oopłacać 1,4 milionom polskich żydów na kresach współpracować z armią czerwoną a szmalcownikom może opłacać się współpracować z niemcami.
piękne zdrady na linii damsko-męskiej prowadziły już do tragedii.
zdrada nigdy nie jest piękna i jest następstwem wyrachowania.
2018-03-11 14:00 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink1 0 Jacekn
Pozytywnie
Coś niesamowitego, brawo P. Zbyszku :D
2018-03-08 22:24 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz