Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Poprzez zakup cegiełki na budowę pomnika, inicjatywę może wesprzeć każdy. Padła propozycja, aby rozpocząć internetowy kolportaż. Jeden z radnych miał wątpliwości czy dotacje na zakup monitoringu są zgodne z prawem, a idea zostanie do końca zrealizowana. - Przepisy nie zabraniają umieszczania kamer w celu ochrony bezpieczeństwa – tłumaczyła burmistrz.
Posiedzenie komisji budżetu i rozwoju gospodarczego gminy Rady Miejskiej Strzelina odbyło się w czwartek, 19 kwietnia, w Urzędzie Miasta i Gminy Strzelin. Pierwszy projekt uchwały dotyczył wyrażenia zgody na wzniesienie pomnika legionisty. Najważniejsze kwestie przedstawił przewodniczący komitetu budowy pomnika Michał Kołodnicki. Więcej na ten temat pisaliśmy w ubiegłym tygodniu.
Radny Michał Ostrowski stwierdził, że koszt budowy pomnika i adaptacji skweru jest dość wysoki. - Moim zdaniem, cegiełki mogą być bardzo dobrym rozwiązaniem do tego, żeby wszyscy mieszkańcy gminy Strzelin mogli stać się minifundatorami pomnika. Jednak kolportaż cegiełek mógłby być bardziej efektywny. Czasy idą do przodu i coraz więcej ludzi ma dostęp do internetu, można by zrobić e-cegiełki. Polegałoby to na tym, że internauta, poprzez kliknięcie w e-cegiełkę, byłby przekierowany bezpośrednio do transakcji bankowej. Z doświadczenia wiem, że wiele osób jest zainteresowanych, żeby wesprzeć takie akcje – powiedział radny. Dzięki temu, każdy zainteresowany mógłby wykonać przelew nawet przy pomocy smartfona, nie wychodząc z domu.

Idea pozostanie tylko hasłem?
Przewodniczący Michał Kołodnicki przyznał, że jeśli chodzi o promocję, komitet musi teraz wytężyć swoje siły, aby efekty były większe. Podkreślił, że przygotowywane są pisma, które trafią do dużych firm. Dzięki temu będą one mogły wesprzeć budowę cegiełkami o wyższych nominałach.
Radny Julian Kaczmarek pytał, czy proporcje przestrzeni do wysokości projektu zostały ocenione i zaakceptowane. Kołodnicki wyjaśnił, że pomnik nie znajdzie się w centralnym punkcie skweru, natomiast cokół nie może być za mały wobec stojącego na nim żołnierza. Pod uwagę wzięte zostanie też zdanie projektanta, jednak ważne, aby nie zaburzyć proporcji. Ostatecznie większością głosów projekt uchwały zaopiniowano pozytywnie.
Następny projekt uchwały dotyczył zmiany budżetu gminy Strzelin na rok 2018. Zwiększono dotację o 15 000 zł, dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych na zakup i montaż zestawu monitoringu zewnętrznego przy budynkach wielorodzinnych w ramach zadania pn. „Bezpieczne podwórko”.
- Czy wszystko jest zgodnie z prawem? Czy środki przeznaczone na ten cel będzie można do końca wykorzystać? Idea „Bezpiecznego podwórka”, która płynie z tego projektu, nie będzie mogła być do końca zrealizowana i pozostanie hasłem. Sprzeciwiają się temu określone przepisy. Prawo nie pozwala na udostępnianie komukolwiek. Te zapisy będą martwe – stwierdził radny Kaczmarek.

Skąd zmiana w budżecie?
Burmistrz Miasta i Gminy Strzelin Dorota Pawnuk wyjaśniła, że uchwała polega na udzieleniu dotacji, a gmina nie będzie administratorem żadnych danych osobowych, a nawet nie będzie właścicielem kamer. Odpowiedzialne za korzystanie z kamer będą wspólnoty i zarządcy.
- To oni powinni zadbać o to, żeby przepisy były przestrzegane. Przepisy nie zabraniają umieszczania kamer w celu ochrony bezpieczeństwa. To powszechnie funkcjonuje i są na terenie Strzelina wspólnoty, które już to zrobiły – tłumaczyła.
Radny Piotr Litwin dodał, że podmiot, który złoży wniosek o dotację, będzie musiał, zgodnie z ustawą, respektować wszystkie zalecenia. - Jeśli Regionalna Izba Obrachunkowa zaopiniowała pozytywnie, jeśli mamy uchwałę o dotację podjętą, tylko brakuje środków na to zadanie, to stąd zmiana w budżecie. Brak środków spowodowałby, że uchwała byłaby martwa, bo nie mogłaby być realizowana – powiedział radny. Ostatecznie projekt uchwały jednogłośnie zaopiniowano pozytywnie.
Cały artykuł dostępny jest tutaj

Komentarze   

Permalink5 +3 Hadacz
RE: Bezpieczne podwórko będzie martwe?
Cytuję spajker:
Cytuję Karol:
Kiedy Kołodnicki idzie na emeryturę. Ten człowiek już wystarczajaco wiele zła wyrządził miasto wyprzedając majątek publiczny rodzinie.

wyprzedał czy rozdał?????


To ludzie muszą odesłać na emeryturę mądrze glosujac w wyborach
2018-05-21 16:53 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink4 +2 spajker
RE: Bezpieczne podwórko będzie martwe?
Cytuję Karol:
Kiedy Kołodnicki idzie na emeryturę. Ten człowiek już wystarczajaco wiele zła wyrządził miasto wyprzedając majątek publiczny rodzinie.

wyprzedał czy rozdał?????
2018-05-21 14:37 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink3 +5 Karol
Emerytura
Kiedy Kołodnicki idzie na emeryturę. Ten człowiek już wystarczajaco wiele zła wyrządził miasto wyprzedając majątek publiczny rodzinie.
2018-05-20 14:00 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink2 -1 spajker
RE: Bezpieczne podwórko będzie martwe?
przyszło nowe. kiedyś podglądanie, dzisiaj monitoring. w ddr było 16 milionów mieszkańców w tym 20 milionów szpicli, każdy donosił na każdego, ministrem spraw wewnętrznych był wtedy ulbricht, wysoki funkcją działacz hitlerowski. każdy podsłuc[censored]e każdego, każdy podgląda każdego. inaczej bezpieczeństwa brak. film z monitoringu ma gorszą jakość niż filmy z charlie chaplinem sprzed 100 lat i i tak nie rozpoznasz napastnika na filmie no ale znowu jest program , łabędzi śpiew, jest co dotować, jest na co trwonić pieniądze, można zapunktować u wyborców. ten od obsługi monitoringu ma władzę nad tłumem taką jak zarządca nieruchomości anioł z filmu alternatywy 4, nadzorca zawartości skrzynek pocztowych.
2018-05-17 16:16 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink1 +13 Kantyna
Bezpieczne podwórko będzie martwe?
Pierdoły popychacie z tym pomnikiem legionisty.Co ja będę pod niego przychodził?dziękował,kwiaty składał,spał selfie robił.Do czego to dąży?
2018-05-17 14:12 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz