Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Z początkiem roku szkolnego w PSP nr 5 w Strzelinie nastąpiło wiele zmian. Od zmiany godzin zajęć lekcyjnych, poprzez zatrudnienie nowych nauczycieli, po zadania inwestycyjne. O powodach tych nowości rozmawialiśmy z dyrektor szkoły Grażyną Ziółkowską.
Na początek nie można zapomnieć o najważniejszym. Od 1 września br. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 im. Bolka I Świdnickiego w Strzelinie lekcje rozpoczynają się o godz. 8:15. Jak tłumaczyła dyrektor Grażyna Ziółkowska, dawniej uczniowie zaczynali zajęcia później, ze względu na dowóz dzieci do szkoły. Wtedy nie kolidowało to z pracą sześcioletniej szkoły podstawowej. Obecnie do szkoły uczęszczają również klasy siódme i ósme.
- Ten wydłużony czas bardzo mocno przeszkadzał. W związku z tym, doszliśmy do takiego kompromisu, żeby można było zgrać ze sobą szkolny dowóz. Pierwszy tydzień niesie za sobą pewne opóźnienia. Kiedy dziecko kończy zajęcia po siedmiu czy ośmiu godzinach, każde piętnaście minut lub pół godziny jest bardzo ważne – powiedziała dyrektor.

Brakuje specjalistów
Nowy rok szkolny rozpoczął się też od zmian kadrowych. Kilku nauczycieli jest na urlopach zdrowotnych, całkowicie zrezygnowali z zawodu lub będą na dłuższym zwolnieniu. W związku z tym, zatrudnieni zostali nauczyciele na zastępstwa. Są to m.in.: Agnieszka Kędzia - Kwaśnica - matematyka, Wioletta Roztowska - geografia, Anna Galiczyńska - świetlica, Grażyna Siemieńska - j. polski, Agnieszka Mańkowska, Róża Zachewicz - j. niemiecki, daniel Garbacz, Patryk Szawliński - muzyka/plastyka, Arkadiusz Feret - historia, Emilia Kwiatkowska - j. angielski, janusz Kowalski - biologia i Krystyna Kanoś - chemia.
Jak wyjaśniła dyrektor, wszystkie zmiany nastąpiły na wakacjach, a więc nikt nie był w stanie tego zaplanować. - Na rynku zaczyna brakować specjalistów, więc są to też nauczyciele z innych szkół, którzy nas wspomagają, aby proces kształcenia był pełny. Bardzo zależało mi na tym, aby byli to dobrzy nauczyciele. Przed nami są podwójne egzaminy. W kwietniu napiszą go gimnazjaliści i, po raz pierwszy, ósmoklasiści – mówiła.
W tym roku szkolnym niektórzy uczniowie będą rozpoczynać naukę od drugiej lub trzeciej godziny lekcyjnej. Ale tak będzie tylko w klasach I-III. Godziny się nakładają, m.in. ze względu na ilość sal w placówce.  

Mają e-Dziennik
Nowością jest też dziennik elektroniczny, który będzie prowadzony jednocześnie z wersją papierową. Obecnie trwa jeszcze aktualizacja wszelkich danych. Rodzice uczniów otrzymają swoje loginy, dzięki którym będą mieli internetowy wgląd do dziennika elektronicznego. W ten sposób w dowolnej chwili sprawdzą postępy swoich dzieci, oceny z danego przedmiotu, obecności, plan lekcji oraz wszelkie informacje od wychowawców.
Kolejna kwestia to prace związane z nowym placem zabaw. Roboty zaplanowane były na wakacje, jednak do przetargu nie zgłosił się wtedy żaden wykonawca. Teren, położony bezpośrednio przy głównej bramie szkolnej, został już przekazany. Plac będzie ogólnodostępny zarówno dla uczniów, jak i mieszkańców Strzelina. Prace mają potrwać do końca września br.
- Przy szkole nie ma innego terenu, na którym mógłby znajdować się plac zabaw. Zachowane muszą być wszystkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa instalowanych urządzeń. Chciałabym, aby w przyszłości powstał też parking po drugiej stronie ulicy. Wiem, że zmieniły się pewne wymogi dotyczące terenów zalewowych – powiedziała Ziółkowska.

Rozbudują szkołę?
Tygodniowe opóźnienie przewidziano też w szkolnej stołówce. Okazuje się jednak, że w tym czasie corocznie zbierane są informacje na temat  liczby uczniów z niej korzystających. Warto zaznaczyć, że w czasie wakacji stołówka w PSP nr 5 została wyremontowana. Wymieniono rury do wody zimnej, rury kanalizacyjne w budynku oraz przebudowano blok żywieniowy gdzie wymiano instalację elektryczną. Obecnie wszystkie niezbędne sprzęty są już wnoszone do pomieszczenia, aby przygotować stołówkę dla uczniów.
W planach jest też...
Wiecej w wydaniu papierowym.

Komentarze   

Permalink2 +1 nikt
RE: W strzelińskiej „piątce” spore zmiany
Cytuję A:
Czy w tej gazecie pracuje korektor?

Czy janusz przez małe j to Januszek?
2018-09-20 06:02 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink1 +4 A
RE: W strzelińskiej „piątce” spore zmiany
Czy w tej gazecie pracuje korektor?
2018-09-19 20:43 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz