Spotkania w lokalnych UTW mają wzajemnie inspirować i budować współpracę
Spotkania w lokalnych UTW mają wzajemnie inspirować i budować współpracę
Niedawno zainaugurowano projekt integrujący dolnośląskie Uniwersytety Trzeciego Wieku. Oferuje on szkolenia, warsztaty i konsultacje, które wpłyną na wymianę wiedzy oraz doświadczeń. Podczas spotkania przeprowadzono też warsztaty florystyczne, a ponadto uczestnicy mieli okazję obejrzeć wystawę zdjęć z wyprawy do Japonii.
W Strzelińskim Ośrodku Kultury odbyła się inauguracja projektu pn. „UTW: Uczyć-Tworzyć-Wspierać”. Uzyskał on dofinansowanie programu  Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego p.n.  „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku” w 2017 r. Liderem projektu jest Uniwersytet Trzeciego Wieku na Uniwersytecie Wrocławskim.Projekt aktywizuje społeczność seniorów
W ramach wsparcia lokalnych UTW na Dolnym Śląsku (Strzelin, Oława, Legnica, Głuszyca, Zgorzelec, Wrocław) projekt oferuje szkolenia, warsztaty, konsultacje, działania animacyjne  oraz  wymianę kadry i dobrych praktyk, a zatem działania edukacyjne, animacyjne i aktywizujące społeczność seniorów.Jednym z założeń jest promowanie idei uczenia się przez całe życie
- Niniejszy projekt realizowany jest z jednej strony w oparciu o szeroko rozumiane działania naukowe (badania naukowe, poszukiwanie innowacji w obszarze edukacji osób starszych), z drugiej posiada także stronę praktyczną - wymianę wiedzy, doświadczeń, idei. Uczestnicy projektu chcą się wzajemnie inspirować, nie bez powodu zatem projekt oscyluje wokół triady: uczyć – tworzyć – wspierać – wyjaśniła prowadząca spotkanie Anna Gużda.
Wśród zadań, jakie postawili przed sobą twórcy projektu, należy wymienić między innymi, promowanie idei uczenia się przez całe życie, budowanie sieci wsparcia Uniwersytetów Trzeciego Wieku, upowszechnianie informacji na temat UTW, a także działań edukacyjnych oraz animacyjnych skierowanych do seniorów, kształtowanie i promowanie pozytywnego wizerunku osób starszych oraz pomyślnych relacji między generacjami.  
Projekt został podzielony na trzy moduły. Spotkania w lokalnych UTW mają wzajemnie inspirować i budować współpracę. Szkolenia, warsztaty i konsultacje przyczynią się do przekazywania wiedzy i doświadczeń. Natomiast uczestnictwo seniorów w wybranych zajęciach proponowanych przez Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego ma sprzyjać porozumieniu między studentami UWr. i słuchaczami UTW.
- Ideą projektu jest upowszechnianie wiedzy z zakresu specyfiki nauczania i uczenia się osób starszych, szczególnie w odniesieniu do nowych technologii, nauki języków obcych, idei wolontariatu seniorów, metod aktywizacji społecznej i kulturalnej seniorów. Kolejnym ważnym aspektem projektu jest tworzenie sprzyjających warunków  aktywnej współpracy pomiędzy uczestnikami projektu i społecznościami lokalnymi – tłumaczyła Gużda.Warsztaty i konsultacje przyczynią się do przekazywania wiedzy i doświadczeń

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj również