Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

15 grudnia 2017 stanie się ważną datą dla wiązowskiego magistratu. W ten dzień uroczyście oddano do użytku wieżę ratusza.

W otwarciu uczestniczyło wielu gości, także spoza gminy, m.in.: radna sejmiku wojewódzkiego Anna Horodyska, wójt Kondratowic Wojciech Bochnak, wójt Borowa Waldemar Grochowski, wiceburmistrz Milicza Kazimierz Szcześniak i sekretarz powiatu Mariusz Kunysz. Obecni byli także księża dekanatu, radni, sołtysi i miłośnicy gminy. - To wyjątkowy dzień i podsumowanie 3 lat działań pracowników urzędu i radnych - mówił burmistrz. - Remont wieży był pierwszym etapem rewitalizacji. Drugi, to przebudowa nawierzchni rynku, która nadal trwa. Kolejnym etapem będzie wykonanie elewacji ratusza. W przyszłym roku przygotujemy wnioski i zabezpieczymy fundusze. Czy będzie mi dane nadzorować prace? To już się okaże po wyborach - dodał. Burmistrz opowiadał również, że podczas remontu pojawiło się wiele ciekawych informacji, niektóre nieprawdziwych. - Mówiono np., że wieża nie będzie miała krzyża. To, oczywiście, fałszywa rewelacja. Krzyża nie było przez prawie 2 miesiące, ponieważ trafił do renowacji - wyjaśniał. Podczas prac odnaleziono kapsułę czasu, o czym pisaliśmy już na łamach gazety. Po przejrzeniu dokumentów myślano, że najstarsze zapiski o gminie pochodzą z 1806r. 2 tygodnie temu odkryto jeszcze starsze: listę darczyńców przy przebudowie wieży i hełmu z 1676r. Po wystąpieniu Jerzego Krochmalnego, zaczęły spływać gratulacje i życzenia od gości. - Zastanawiam się, czy życzyć wam, żebyście odnaleźli coś podczas prac przy ratuszu, czy wręcz przeciwnie. Jeśli znajdziecie, remont może się spowolnić, ale możecie odkryć coś bardzo interesującego, co rozsławi gminę w całym kraju albo i na świecie - mówiła radna Horodyska. Wójt Kondratowic gratulował pomysłu renowacji, a wójt Borowa podkreślał, że taką wieżą można poszczycić się także poza powiatem. Czesław Idzikowski, współtwórca wystawy w Izbie Pamięci, zachęcał do podziwiania eksponatów. Wśród nich znajdują się, m.in. oryginalne mundury i militaria, fotografie oraz biuletyny, które odsłaniają interesującą historię gminy. O minionym ustroju przypominają gazety z 1949r. A z jeszcze wcześniejszymi losami niemieckiego Wiązowa, można zapoznać się dzięki Breslauer Zeitung, czyli Gazecie Wrocławskiej.

 

Będą koziołki lub lwy?

Po przemówieniach gości, uczestników czekała ważna chwila - przecięcie wstęgi. Uczynili to czterej mieszkańcy gminy. Później ks. Dariusz Pikulski, proboszcz parafii św. Mikołaja w Wiązowie poświęcił wieżę. I wyruszyły pierwsze wycieczki. Z powodu małej przestrzeni...
Wiecej w wydaniu papierowym.

Komentarze   

Permalink1 +4 cześ
antykler
plaban musi być, a jakże :cry:
2018-01-06 13:00 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz