Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
W tym roku wierni ziębickiego dekanatu obchodzą 10. rocznicę podniesienia kościoła pw. Św. Jerzego do godności Bazyliki Mniejszej. Uroczystości, jakie z tej okazji odbywały się w Ziębicach, zaszczycił swoją obecnością kardynał Gerhard L. Müller.
Święto Bożego Ciała jest dla wiernych wyjątkowym czasem, żeby wspominać Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina. Uroczystości religijne mają przede wszystkim charakter dziękczynny i przebiegają w radosnym nastroju. W polskiej tradycji Boże Ciało wiąże się z procesjami ulicami miast lub wiosek.
Po procesji ks. kardynał udzielił krótkiego wywiadu dziennikarzowi naszej gazety.

Co można powiedzieć o duchowym wymiarze dzisiejszego święta dla kościoła powszechnego i kościoła lokalnego, dla ziębickiej wspólnoty?
- Kościół powszechny jest obecny na całym świecie i w każdej miejscowości. Dlatego każdy jednostkowy wymiar kościoła ma również znaczenie dla kościoła powszechnego. To znaczy, że każde wydarzenie, które jest ważne dla kościoła lokalnego, ma znaczenie dla kościoła powszechnego. W czasach Cesarstwa Rzymskiego cesarz urzędował w Rzymie, a poza Rzymem były tylko prowincje. My rozumiemy kościół inaczej. Teraz kościół jest na całym świecie. Tam, gdzie jest ołtarz, tam Chrystus jest w centrum. Oczywiście, kościoły partykularne, lokalne muszą przyczyniać się do tego, żeby całemu kościołowi dobrze się działo, żeby kościół rozwijał się.

Już po procesji odbyła się uroczystość poświęcenia odnowionej dzwonnicy, golgoty i tablic upamiętniających poległych w I wojnie światowej ziębiczan. Było to wydarzenie o wymiarze religijnym i historycznym, mam na myśli stosunki polsko-niemieckie.
- Oczywiście, poświęcenie tablic i wieży ma również znaczenie dla relacji polsko-niemieckich. Chodzi o to, żeby nie zapominać o historii. Nie chcemy poprawiać historii. Jesteśmy zobowiązani pamiętać, żeby dać sobie szansę nauczyć się czegoś. Jeżeli zapomnimy, to będziemy popełniać te same błędy. Poszczególni ludzie potrafią znajdować dobre relacje między sobą. Inaczej jest z politykami, ideologami, którzy mają dar siania niezgody między narodami. Dlatego zwracamy się z apelem do polityków, żeby mieli na uwadze dobro narodów, a nie osobiste korzyści. Jeżeli najpierw będą zajmować się zapewnieniem wszystkim pracy, umożliwieniem dzieciom i młodzieży nauki, jeżeli będą rozwijały się uniwersytety, kultura, to będzie to z korzyścią dla narodów, dla każdego człowieka.

Mieszkańcy Ziębic od pokoleń są dumni ze swojej świątyni, szczególnie w ostatnich latach, kiedy ks. Bogusław dokłada starań, żeby rozwijała się i duchowo i materialnie, Jak ks. kardynał widzi naszą świątynie?
- To jest skarb. Kościół, Dom Boży, jest oczywiście centrum każdej parafii. I dlatego każda świątynia powinna być piękna, żeby zachęcała wszystkich odwiedzających ją do uczestnictwa w liturgii, żeby pozytywnie nastrajała duchowo, żeby ubogacała. Bo to jest Dom Ojca, do którego przychodzimy ze swoimi, trudnościami, problemami ale także radościami i wszystkim, co dotyczy naszego życia. Nie jest to tylko miejsce spotkania wiernych ale przede wszystkim miejsce, gdzie Chrystus jest realnie obecny przez eucharystię i dlatego jest takim ważnym miejscem. Dzisiaj w sposób szczególny uświadamiamy sobie to celebrując Boże Ciało. Mówimy, że Chrystus przychodzi do nas i idzie z nami ulicami miasta. Chrystus towarzyszy nam w pielgrzymowaniu, jest obecny w naszej ludzkiej rzeczywistości.
Cały artykuł dostępny jest tutaj

***
Gerhard Ludwig Müller (ur. 31. grudnia 1947 r. w Finthen, Moguncja) święcenia kapłańskie otrzymał w 1978 r. W 2002 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem ordynariuszem diecezji Ratyzbony. W latach 2012 – 17 r. był prefektem Kongregacji Nauki i Wiary. Jednocześnie pełnił funkcje przewodniczącego: Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, Papieskiej Komisji Biblijnej oraz Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Podnosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa. W 2014 r. papież Franciszek mianował go kardynałem. Kościołem tytularnym ks. kardynała Gerharda Ludwiga Müllera jest Sant’Agnese in Agone.

Komentarze   

Permalink1 0 spajker
RE: Duszpasterska wizyta kardynała
do ziębic może przyjechać nawet sam papież a ziębice pozostana znane z racji wujka denke.
na youtubie albo na chomiku jest dobry filmik pt "ojczulek denke". polecam go szczególnie mieszkańcom strzelina albowiem to strzelinianin swoim zaciekawieniem zepsuł geszeft,
pozdrowienia dla autorów filmiku.
2018-06-20 20:44 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz