Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Samorząd Województwa Dolnośląskiego apeluje do premiera o odpowiednie zaprojektowanie trasy S8, tak by w przyszłości możliwe było poprowadzenie odnogi nowej drogi ekspresowej w kierunku Świdnicy, Wałbrzycha oraz węzła z budowaną drogą S3 w Bolkowie. W ten sposób tzw. sudecki ygrek autostradowy skutecznie rozwiąże główne problemy transportu drogowego województwa, a dodatkowo wpisze się w międzynarodowy korytarz Warszawa-Wrocław-Praga oraz Poznań-Wrocław-Brno-Wiedeń.
Podczas konferencji prasowej w Świdnicy przedstawiony został wariant tzw. „sudeckiego ygreka”, czyli proponowanego przez samorządowców przebiegu trasy S8, która zgodnie z ostatnimi zapowiedziami premiera zostanie przebudowana i podniesiona do standardu drogi ekspresowej.
Obecnie trwają prace przygotowawcze związane z projektem tej trasy, dlatego Sejmik Województwa Dolnośląskiego na sesji 20 września 2018r. przyjął uchwałę i skierował do premiera apel o uwzględnienie postulatów przedstawionych przez Samorząd Województwa już na tym etapie.
- Województwo Dolnośląskie położone jest na skrzyżowaniu ważnych historycznych szlaków komunikacyjnych Europy. Wśród nich doniosłą rolę pełnić powinny międzynarodowe korytarze transportowe Warszawa-Łódź-Wrocław-Praga oraz Poznań-Wrocław-Brno-Wiedeń/Bratysława. Korytarze te łączące północną, zachodnią i centralną Polskę z Czechami, Słowacją, Austrią oraz krajami południa Europy, służą integracji państw Trójmorza i są istotnym narzędziem realizacji polskiej Racji Stanu – uzasadniają w swym apelu skierowanym do Prezesa Rady Ministrów radni wojewódzcy.
Zgodnie przyznają, że Sejmik Województwa Dolnośląskiego z satysfakcją przyjął deklaracje złożone przez Premiera o realizacji przebudowy drogi krajowej nr 8 na odcinku Wrocław-Kłodzko w standardzie drogi ekspresowej.
- Nowa droga S8 Wrocław-Kłodzko wpisuje się w przebieg korytarza transportowego Północ-Południe łączącego największe ośrodki miejskie zachodniej Polski - Poznań i Wrocław - z Brnem, Bratysławą oraz Wiedniem. Ten szybki korytarz drogowy, łączący zachodnią Polskę z drugim pod względem znaczenia miastem Czech oraz stolicami Austrii i Słowacji, jest potrzebny dla rozwoju gospodarczego tej części Europy Środkowej. W przypadku przedłużenia drogi S8 do Boboszowa, korytarz wymagać będzie jedynie transgranicznego łącznika od granicy do czeskiej drogi ekspresowej D35, kończącej się dziś w mieście Mohelnice, oddalonym o 38 km od przejścia drogowego granicznego w Boboszowie – mówił radny Patryk Wild.
Samorządowcy uzasadniają, że przez teren Województwa Dolnośląskiego powinien docelowo przechodzić również szybki korytarz drogowy Warszawa-Łódź-Wrocław-Praga, łączący najkrótszą możliwą trasą stolice Polski i Czech, obsługujący jednocześnie trzy z czterech największych polskich miast. Na terenie Dolnego Śląska, najkrótszy geometrycznie przebieg tego korytarza prowadzi przez obszar aglomeracji Wałbrzysko-Świdnickiej, drugiej pod względem wielkości populacji aglomeracji województwa. Jednocześnie korytarz ten stanowi najkrótszą drogę dojazdu z Wrocławia oraz południowej, wschodniej, centralnej i północnej Polski, do Jeleniej Góry i turystycznego regionu Karkonoszy. W okolicy Bolkowa nowa droga ekspresowa włączać się powinna w prowadzącą do Pragi, budowaną obecnie drogę ekspresową S3.
-W związku z informacjami o rządowej decyzji o prowadzeniu prac projektowych nad drogą nr 8 jako ekspresową S8, zwróciliśmy się do Prezesa Rady Ministrów o takie zaprojektowanie jej przebiegu na odcinku aglomeracji wrocławskiej, aby w przyszłości możliwe było poprowadzenie obydwu korytarzy międzynarodowych, jednym ciągiem drogowym, aż do ich rozwidlenia w okolicy góry Ślęży – mówi radny Czesław Kręcichwost.
- Samorząd województwa wskazuje, że takie rozwiązanie jest możliwe. Konieczne jest przetrasowanie drogi S8 na zachód od obecnego przebiegu DK8. Dzięki takiemu trasowaniu możliwe będzie przełożenie w ciąg nowej drogi ekspresowej ruchu z dwóch najbardziej niebezpiecznych i zatłoczonych odcinków dróg krajowych Województwa Dolnośląskiego, czyli aglomeracyjnych odcinków drogi nr 8 oraz drogi nr 35 – dodaje radny Julian Golak.
Zdaniem samorządowców w przyszłości, dzięki budowie ok. 50 kilometrowego odcinka drogi ekspresowej w kierunku Pragi, od rozwidlenia z projektowaną drogą S8 do węzła z S3 w okolicy Bolkowa, możliwe będzie stworzenie najkrótszego korytarza Wrocław-Praga obsługującego przy okazji główny wewnątrzregionalny ciąg transportowy. Ten najkrótszy i najtańszy w budowie wariant trasy tego korytarza, będzie możliwy do realizacji jedynie wtedy, gdy zostanie przewidziany już na etapie trasowania obecnie projektowanej drogi S8.
- Walczymy nie tylko o drogę ekspresową S8 do Kłodzka, ale docelowo również o drogę ekspresową S5 (lub S35) do Świdnicy, Wałbrzycha, Bolkowa co jest osiągalne w przyszłości, wymaga jednak, by już teraz odpowiednio zaprojektować podwrocławski odcinek S8. Zachęcamy samorządy lokalne do poparcia tego stanowiska - podsumowuje marszałek Cezary Przybylski.

Komentarze   

Permalink5 +3 Kozieł
RE: Apel samorządu województwa do premiera w sprawie drogi S8
Napiszcie skąd są te osobniki i Driver będzie miał odpowiedź.
2018-10-06 23:18 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink4 +5 Driver
mówimy nie
No to bardzo niekorzystny wariant S8, który lansuję samorząd województwa Dolnośląskiego, Jeszcze rok czy pół roku temu była mowa, że S 8 będzie przebiegał po wschodniej stronie dzisiejszej S8 czyli bliżej Strzelina ze wschodniej strony Jordanowa pomiędzy Łagiewnikami a Sienicami, Łagiewnikami a Białobrzeziem, wykorzystując miejscami już istniejącą trasę S8. Jak widzimy na mapie dzisiejszy samorząd dolnośląski chce aby S8 omijała nasze okolice przebiegał daleko po zachodniej stronie dzisiejszej S8. Jak znam życie patrząc na mapę Dzierżoniów też będzie chciał S8 i Niemcza zostanie pominięta. Teraz pytanie do pana Bochnaka jedynki PO .N Koalicja Obywatelska do sejmiku wojewódzkiego i kandydata na marszałka lub w-c marszałka województwa , co się stało, że PO się rozmyśliła i chce nas "wykolegować", między innymi jego gminę, co powie swoim mieszkańcom. Rząd Morawieckiego chce wykorzystać istniejącą trasę S8 przy jej przebudowie a miejscowości na jej trasie mijać wschodnią stroną, czyli korzystną dla nas, wariant ten będzie tańszy i zdecydowanie szybszy w realizacji. Choć PiS to nie moja bajka w tym przypadku S8, chcę aby wysłał pomysły PO i .N na drzewo. a pan Bochnak ma zadanie wybić kolegom z PO ten niedorzeczny kosztowny pomysł z głowy a ten apel to niech sobie w buty wsadzą
2018-10-06 21:21 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink3 +6 Mieszkaniec
Droga
Kiedy dokończycie remont drogi Gęsiniec Dębniki ? Bo chyba jeszcze nie skończyliście ?
2018-10-06 10:57 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink2 +8 Jurek K.
RE: Apel samorządu województwa do premiera w sprawie drogi S8
Najpierw naprawcie swoje drogi a później martwcie się o inne drogi. Skandal z drogami wojewódzkimi i powiatowymi trwa w najlepsze.
2018-10-06 09:29 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink1 +11 Kozieł
RE: Apel samorządu województwa do premiera w sprawie drogi S8
Apelujecie do rządu, a nie wypełnianie podstawowych obowiązków które wam nieudacznikom powierzono. Drogą 395 i 396 to drogi śmierci. W szczególności na odcinku Wrocław Strzelin. Tragiczny stan ul. Wolności która od lat nie może się doczekać remont. Obiecywanego co wybory. Już gmina dawała kasę a tu nic. Ludów Polski obwodnica, kolejne lata. Borek Strzeliński, zakręt? O torze przeszkód pod Krajkowem to już kroniki można pisać. Chodnika w Strzegowie nie potraficie wykonać nawet za gminną kasę z ludzkich lokalnych podatków. Budując inne drogi przeładowanie ciężarówki rozjeździły drogi lokalne które do dziś nie doczekały się naprawy. Od ponad 20 lat. A twardogłowi o tym co do nich nie należy. Już głosujemy bądźcie pewni. Aktywni przed wyborami w twarz.
2018-10-06 05:07 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz