- Wysokie ceny jabłek to skutek małego urodzaju - mówi Bernard Dorczyński

Ceny wielu produktów są alarmująco wysokie, szczególnie jajek i jabłek. Jakie są tego przyczyny? Czy jest szansa, że będą tańsze?

Przez ostatnie dwa lata przyzwyczailiśmy się do niskich cen jajek, ale obecnie poszły ostro w górę i są na poziomie tych rekordowych sprzed 5 lat.

W niektórych sklepach jajek zaczęło nawet brakować. Dodatkowo, wzrost cen jest dość specyficzny. Tańszych jajek nie znajdziemy w wielu marketach, ale w mniejszych sklepach. Zapłacimy średnio 80 gr za sztukę i to nawet za jajka od tzw. szczęśliwych kur, gdy w większości marketów - 1 -1,13 zł za sztukę. - Wzrost wartości jaj w Polsce wiąże się z większą sprzedażą do krajów Unii Europejskiej po wykryciu w kilku z nich ptasiej grypy czy fipronilu na fermach i likwidacji stad kur - mówi Barnard Dorczyński, właściciel sklepu „U Dorotki”. - Jaj na rynku wspólnotowym brakuje, dlatego ceny rosną. Tym bardziej, że ograniczenie liczby kur niosek zbiega się z sezonowym spadkiem produkcji jaj. Trudno określić, czy ceny się obniżą. Jest to możliwe, jeśli odbudują się fermy na zachodzie Europy.

Królowa jabłek najdroższa

Oprócz jajek zdrożały również jabłka. Średnia cena to 3,80 zł za kilo, ale bywają takie sklepy, gdzie zapłacimy 4 a nawet 5 zł. Nie jest lepiej na targu. A jeszcze dwa lata temu sytuacja była diametralnie inna. Jabłka kosztowały 1,60 zł. Skąd więc takie ceny? - Główną przyczyną jest nieurodzaj, za który winić trzeba wiosenną falę przymrozków. W tym roku brakowało nie tylko jabłek, ale także śliwek czy borówek. W moim przydomowym sadzie miałem tylko jedną gruszkę - opowiada nasz rozmówca. - Prawda jest też taka, że ceny jabłek wzrastają od kilku lat. Obecnie, najdroższa jest szara reneta, w niektórych miejscach nawet 6,5 zł. Myślę, że w przyszłym roku ceny mogą być nieco niższe, ale nie powrócą do tych sprzed dwóch lat - dodaje.

 

W 1976r. było podobnie

A czy mieszkańcy naszego powiatu dostrzegają wzrost cen? Jak sobie z nim radzą? - Ja, na szczęście, mam swoje jabłka z działki – mówi Krystyna Markowska ze Strzelina. - Jeśli chodzi o jajka, to widzę, że znacznie podrożały, ale i tak kupuję tyle samo co przedtem i w tym samym miejscu. Staram się wybierać te od kur z wolnego wybiegu. Dbam o to szczególnie z powodu wnuczki, która bardzo je lubi - dodaje. Pani Maria ze Strzelina wyjawia, że mimo wzrostu cen kupuje jabłka, ponieważ jest to jej ulubiony owoc. - Muszę jednak wybierać które i jak dużo kupię. Dzisiaj chciałam zrobić jabłecznik, ale...
Więcej w wydaniu papierowym.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker
RE: Tak wysokich cen dawno nie było
czes powiedziała :
SPAJKER cymbale!!! Ile ty miesięcznie zużywasz masła że cię na nie nie stać?????
ile? napisałbym ale nie zwykłem rozmawiać z robactwem.

0
Gravatar
czes
do SPAJKERA
SPAJKER cymbale!!! Ile ty miesięcznie zużywasz masła że cię na nie nie stać?????
0
Gravatar
spajker
RE: Tak wysokich cen dawno nie było
Gienio z cmentaża powiedziała :
Przed UE nikt nie wiedział, czy był dobry rok na jabłka, na jajka i masło. Wszystkiego było za duzo na rynek nawet po klęskach. Po wstąpieniu do UE jesteśmy w centrum spekulacyjnej Europy. Kto tu sprzeda jajka, skoro w DE dostanie za nie 10 eurocentów wiecej. kto tu sprzeda jabłka, skoro we FR dostanie za nie 20 eurocentów wiecej ? O co wam chodzi, sami głosowaliście za UE.
mięsa w prl było zawsze za mało. dzisiaj jednak za 10 groszy ceny żywca więcej wozi się żywe zwierzęta 1 tysiąc kilometrów np do italii maltretując je w transporcie. nikogo nie obchodzi że kury cierpią w małych klatkach gorzej niż więźniowie w oświęciumu. nie jest ważne że gęsi karmione są na siłę rurką do przełyku aby miały stłuszczoną wątrobę na francuskie paszteciki. ważne jest kilka złotych zysku więcej, ważny jest morderczy ubój rytualny aby jakiś rozmodlony hipokryta zaspokoił swoje urojenia religijne.

0
Gravatar
spajker
RE: Tak wysokich cen dawno nie było
czes powiedziała :
spajker cymbale, co to ma do rzeczy??? kiedyś za jajko mogłeś kupić paczkę fajek a dzisiaj co? pomyśl pajacu, czasy i ceny się zmieniają! ty byś pewnie chciał żeby każdego było stać na boeinga :D może twoim tokiem myślenia do tego dojdziemy :D
za jajko mogłem kupić paczkę fajek? kupowałem czasami fajki ale zawsze płaciłem pieniędzmi. dzisiaj ludzi stać na lot boeingiem do norwegii last minute za 1 złoty no ale na kilo masła to już spory wydatek. czasy i ceny się zmieniają, fakt, o tym właśnie piszę.

0
Gravatar
Gienio z cmentaża
RE: Tak wysokich cen dawno nie było
Przed UE nikt nie wiedział, czy był dobry rok na jabłka, na jajka i masło. Wszystkiego było za duzo na rynek nawet po klęskach. Po wstąpieniu do UE jesteśmy w centrum spekulacyjnej Europy. Kto tu sprzeda jajka, skoro w DE dostanie za nie 10 eurocentów wiecej. kto tu sprzeda jabłka, skoro we FR dostanie za nie 20 eurocentów wiecej ? O co wam chodzi, sami głosowaliście za UE.
0
Gravatar
czes
SPAJKER
spajker cymbale, co to ma do rzeczy??? kiedyś za jajko mogłeś kupić paczkę fajek a dzisiaj co? pomyśl pajacu, czasy i ceny się zmieniają! ty byś pewnie chciał żeby każdego było stać na boeinga :D może twoim tokiem myślenia do tego dojdziemy :D
0
Gravatar
Kogut
RE: Tak wysokich cen dawno nie było
Jajko za 80 groszy to drogo. Piwo za 2,5 zł to tanio.
0
Gravatar
spajker
RE: Tak wysokich cen dawno nie było
w siermiężnym prl ludzie niezamożni jedli rzeczy najtańsze, jajka, śledzie z beczki, kromka z masłem. masło bylo ekologiczne krojone z bryły i ekologicznie pakowane w szary papier, jabłka to też była najtańsza zagrycha. to była żywność dla biedoty. dzisiaj masło kosztuje 40 złotych za kilogram, śledzie tak ok 35 złotych za kilogram , dzisiaj jajecznica na maśle to już nie jest tani zapychacz żołądka a jabłka zbliżają się ceną do pomarańczy.
0

Przeczytaj także