W sali obrad pojawiło się ponad 20 osób, znacznie więcej pań niż panówOkoło 20 mieszkańców gminy Przeworno brało czynny udział w konsultacjach społecznych stowarzyszenia LGD Gromnik, na których, w wyniku wspólnej pracy i dyskusji wyznaczone zostały ich główne potrzeby i problemy. Na tej podstawie powstanie istotny dokument pn. Lokalna Strategia Rozwoju.
9 września w Urzędzie Gminy Przeworno odbyło się spotkanie, podobnie jak we wszystkich gminach powiatu strzelińskiego, którego podstawowym elementem były konsultacje społeczne. Ich wynik, przyczyni się do takiej a nie innej nowej Lokalnej Strategii Rozwoju. Dla wszystkich gmin członkowskich sporządzony na podstawie uzyskanych podczas konsultacji informacji ten ważny dokument będzie miał wspólną wiążącą treść i będzie obowiązywał w procesie ubiegania się o przyznanie dotacji unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
- Jako gmina Przeworno zrealizowaliśmy kilka ważnych inwestycji, korzystając z pomocy LGD Gromnik – rozpoczęła spotkanie wiceprezes stowarzyszenia LGD Gromnik, a zarazem sekretarz gminy Przeworno Urszula Iżykowska-Mroczko. - Poprzez LGD pozyskiwaliśmy środki finansowe na ich realizację. Przykładem jest choćby nasza tzw. muszla koncertowa (Centrum Kulturalno-Oświatowe) w Przewornie.Mieszkańcy zdecydowali o dwóch najważniejszych dla nich kierunkach rozwoju gminy
Konsultacje społeczne to kolejny z etapów spotkań, jakie organizuje stowarzyszenie. Odbyły się już bowiem konsultacje z przedstawicielami instytucji zajmujących się osobami wykluczonymi bądź zagrożonymi wykluczeniem z życia społecznego, z przedsiębiorcami, rolnikami z organizacjami pozarządowymi, z seniorami oraz młodzieżą. Wymienione grupy także określały swoje potrzeby i oczekiwania.
- To państwo musicie się zastanowić, jak się wam tutaj żyje – zwróciła uwagę koordynator aktywnej części spotkania Katarzyna Kobielska. - Jakie są mocne i słabe strony gminy Przeworno. Czy dostrzegacie czynniki, które mogą być szansą dla rozwoju gminy? A może zagrożeniem?
Frekwencja podczas konsultacji w Przewornie okazała się całkiem niezła. W sali obrad pojawiło się ponad 20 osób (w Strzelinie było zaledwie 10), w tym znacznie więcej pań niż panów. Prace pod okiem koordynatora Katarzyny Kobielskiej przebiegały spokojnie, a dyskusja okazała się owocna. Diagnozie problemów oraz oczekiwań (analizie SWOT) towarzyszył dobry nastrój, uśmiech i żarty. Należy więc podkreślić, że był to przyjemnie spędzony czas, a przy tym wyjątkowo produktywnie.
Mieszkańcy bezspornie zdecydowali o dwóch najważniejszych dla nich kierunkach rozwoju gminy. Pierwszy to turystyka, natomiast drugi dotyczy rekreacji i poprawy jakości życia codziennego mieszkańców gminy oraz jego urozmaicenia. Są to kierunki główne i posiadające realną szansę ich realizacji.
Jako niekwestionowaną wizytówkę gminy i o wysokim potencjale turystycznym uznano wzgórze Gromnik. Rozwój turystyki utrudnia jednak brak komunikacji lokalnej (szczególnie weekendowej), a także brak bazy noclegowej oraz gastronomicznej. Czyste środowisko i bliskość ciekawych pałaców w Konarach i Stanicy mają jednak szansę dopisać się do walorów turystycznych i przełożyć się na szansę rozwoju tego obszaru lokalnej gospodarki.Aktywność społeczna mieszkańców uznana została jako zadowalająca, a jako lidera w tej dziedzinie wymieniono wieś Karnków
Aktywność społeczna mieszkańców uznana została jako zadowalająca, a jako lidera w tej dziedzinie wymieniono wieś Karnków. Pojawiła się za to uwaga, której autorkami były reprezentantki KGW Krzywina, jedynego działającego koła na obszarze gminy. Uwaga dotyczyła braku pomocy w rozwoju ich działalności, braku pomocy organizacyjnej i finansowej z jakiejkolwiek strony czy od jakiejkolwiek instytucji.
Mieszkańcy zauważyli także malejące zainteresowanie sportem wśród młodzieży. Zaniepokojeni tym faktem, umieścili w swych wnioskach próbę naprawy tego stanu rzeczy poprzez modernizację obiektów sportowych oraz tworzenie nowych.
- Na podstawie uzyskanych na konsultacjach we wszystkich gminach informacji skonstruujemy wspólną analizę SWOT. Wygenerujemy obszary, które będzie można promować czy oferować. Zaznaczymy również słabe strony, które w ramach projektów będzie można wzmocnić – podsumowała Katarzyna Kobielska. Zauważyć należy także fakt, iż sporządzenie projektu nowej LSR będzie się wiązało z kolejnym szeregiem spotkań w gminach członkowskich stowarzyszenia, na których mieszkańcy będą mieli szansę zgłaszać ewentualne uwagi treści dokumentu.







UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
AS
RE: Dwa kierunki rozwoju – turystyka i poprawa jakości życia
" W sali obrad pojawiło się ponad 20 osób (w Strzelinie było zaledwie 10)"A ktoś wiedział o tych spotkaniach? Ciekawe kiedy i o której godzinie były?Dobrze by było ogłaszać takie spotkania w internecie, nie tylko w czeluściach stron gminy, ale na stronie słowa, innych gazet czy portali, odpowiednio wcześnie a nie "za pięć dwunasta." Albo powiesić baner przy rondzie czy w innym często uczęszczanym miejscu.Niektórzy urzędnicy myślą że to mieszkańcy mają się dowiadywać i wiedzieć co jaśnie gmina planuje, nie to wy jako urzędnicy macie powiadomić jak największą rzesze mieszkańców o tym co robicie, bo to czego nie robicie dobrze widać.Chyba że to taka taktyka, nikogo nie poinformować, nikt nie przyjdzie albo mało kto, my sobie ustalimy co chcemy, a później zrzucimy winę na mieszkańców że się nie interesują.
0

Przeczytaj także