Europejską Nagrodę Obywatelską Krystynie Kobel-Buys, Annie Kobel i Małgorzacie de Haan wręczyli Ligia Geringer de Oedenberg i Jacek Protasiewicz (foto: www.lgeringer.pl)(MIKOSZÓW/WROCŁAW) Wzruszeni europosłowie, owacja na stojąco, kwiaty – tak wyglądało uroczyste wręczenie Europejskiej Nagrody Obywatelskiej Stowarzyszeniu Św. Celestyna w Mikoszowie. Nikt z obecnych nie miał wątpliwości, że nagroda trafiła do właściwych osób.

W poniedziałek, 22 października, w Biurze Informacyjnym Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu pojawili się liczni goście. Obecni byli m.in. europosłowie Lidia Geringer de Oedenberg i Jacek Protasiewicz. Najważniejsze jednak były trzy panie – Anna Kobel, Małgorzata de Haan i Krystyna Kobel-Buys, założycielki Stowarzyszenia św. Celestyna, które odebrały Europejską Nagrodę Obywatelską, przyznaną im przez Parlament Europejski. O ich zasługach dla osób niepełnosprawnych można mówić długo i uczenie. Można też krótko streścić to, co razem z gronem pracowników i wolontariuszy robią. Celnie ujął to wiceprzewodniczący PE Jacek Protasiewicz: - To nagroda dla ludzi, którzy przyczynili się nie tyle do osiągania celów politycznych, jakie stawia sobie UE, co do realizacji celów zapisanych w Karcie Praw Podstawowych.Wręczeniu nagrody przyglądała się liczna grupa przyjaciół i pracowników Celestyna

Do nagrody nominowała Celestyna Lidia Geringer de Oedenberg. W laudacji podkreślała, że stowarzyszenie od 21 lat pomaga setkom chorych i niepełnosprawnych nie tylko z terenu Dolnego Śląska, ale także z całego kraju i z zagranicy. - To ponad dwie dekady ciężkiej, pełnej miłości i poświęcenia pracy trzech wyjątkowych kobiet – stwierdziła.

Prezes stowarzyszenia Krystyna Kobel-Buys dziękując za wyróżnienie powiedziała, że powstanie i rozwój organizacji był możliwy dzięki pracy członków jej rodziny i licznych przyjaciół. Następnie zaprezentowała historię i działalność stowarzyszenia.

Nie zabrakło też dyskusji. Pytano m.in. o profilaktykę zdrowotną w programach Unii Europejskiej i o kontynuację badań naukowych w mikoszowskim Celestynie.

Na zakończenie Stowarzyszenie św. Celestyna przygotowało niespodziankę – występ dwójki wychowanków Malwiny Pierożek i Michała de Haan. Dla wielu było to pierwsze zetknięcie się ze sztuką niepełnosprawnych, wśród których znajduje się wielu utalentowanych artystów.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Obejrzyj również