W sobotę, 24 września w Strzelinie odbyła się już VIII memoriał im. Stanisława Sobolewskiego w Szachy. Był on założycielem sekcji szachowej „Sparta” w Ziębicach i znanym polskim szaradzistą o pseudonimie „Esse” i „§”. Stanisław Sobolewski przeżył też Auschwitz.
W sobotę, 24 września, w sali sportowej przy Gimnazjum nr 2 w Strzelinie odbyła się VIII edycja Memoriału im. Stanisława Sobolewskiego. Zawody rozpoczęły się o godz. 10. Organizatorami byli Strzelińskie Centrum Sportowo-Edukacyjne oraz burmistrz Dorota Pawnuk, a za sprawny przebieg rywalizacji odpowiadali: Andrzej Sobolewski, sędzia główny Aleksander Sokólski. W zawodach udział mógł wziąć każdy, kto opłacił wpisowe, które wynosiło od 5 do 35 zł (w zależności od wieku oraz terminu wpłaty). Na najlepszych czekały wartościowe nagrody. Zwycięzca klasyfikacji indywidualnej otrzymał 750 zł, wicemistrz 500 zł, trzecia osoba na podium 300 zł, czwarty zawodnik 200 zł, a piaty „stówkę”. Dodatkowo przewidziano puchary za czołowe miejsca we wszystkich kategoriach. Finansowe nagrody otrzymali także: zawodnik z rankingiem w PZSach do 1800 (150zł), najlepszy zawodnik ze Strzelina (150zł), najmłodszy uczestnik (100 zł), najstarszy uczestnik (100zł). Co ważne, nagrodzonym finansowo można było być tylko raz. Zawodnicy otrzymali też drobne upominki od lokalnych sponsorów. Nagrody wręczyli burmistrz Dorota Pawnuk, prezes Strzelińskiego Centrum Sportowo-Edukacyjnego Tomasz Charowski oraz przedstawiciel gminy Ziębice. Po raz kolejny głównym partnerem memoriału była firma Tauron.
Memoriał rozegrany został systemem szwajcarskim na dystansie siedmiu rund. W zawodach wszyscy grali razem, ale była prowadzona klasyfikacja dla zawodników w grupach: kobiety i juniorzy. Tempo gry wynosiło 15 minut, a uczestników obowiązywały przepisy zawarte w Kodeksie Szachowym Polskiego Związku Szachowego.
Najlepszy okazał się Dominik Orzech, który na podium wyprzedził Piotra Sabuka oraz Aleksandra Kumalę. Wśród strzelińskich zawodników triumfował Lech Kostyszak. Najmłodszy uczestnik memoriału, Filip Pawlicki miał 6 lat, a najstarszy, Wiesław Radzicki urodził się w 1949 roku. W kategorii zawodników z rankingiem 1800 nagrodę odebrała Aleksandra Florczak. W przyszłym roku planowana jest kolejna edycja.
- W tym roku do rywalizacji przystąpiło więcej zawodników, niż w poprzedniej edycji. Cieszy zwłaszcza duży udział dzieci i młodzieży. Licznie reprezentowany był także powiat strzeliński. Do naszego miasta przyjechali m.in. mistrzowie międzynarodowi, więc można było podpatrzeć w akcji najlepszych – mówi organizator memoriału, Andrzej Sobolewski. Organizatorzy przygotowali dla uczestników poczęstunek i krótki występ muzyczny.

Rusza nabór do sekcji szachowej
- Obecnie nasza, strzelińska sekcja jest na etapie organizacyjnym. Spotykamy się we wtorki w Strzelińskim Ośrodku Kultury w godz. 15-17. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na zajęcia. Od 30 września rozpoczynamy zajęcia szachowe z uczniami Szkoły Podstawowej nr 5 w Strzelinie. Chęć udziału zapowiedziało ponad 40 dzieci. Mogę już potwierdzić, że wkrótce pani dyrektor Małgorzata Ratajczak ze strzelińskiej „piątki” odbierze tytuł „Przyjaciela szachów”, przyznany przez Polski Związek Szachowy. W naszym mieście ten tytuł jedynie wcześniej otrzymała pani burmistrz Dorota Pawnuk – dodaje trener strzelińskiej sekcji Andrzej Sobolewski.



UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
mirek
strzelin był kużnią mistrzów
Kiedys przy Cukrowni Strzelin istniał wspaniały klub ,grywali w nim młode talenty takie jak Arek Mroziński,Wojte k i Anna Śmigielscy, siostry Kanarek i wielu innych a trenował ich jeden z najlepszych trenerów w Polsce Janusz Żyła,.to były czasy .Świetnym organizatorem i pasjonatem byli Czesław Śmigielski, Andrzej Sobolewski,Pan Kanarek i wielu innych.Cieszę się że Strzelin istnieje na mapie szachowej Polski bo tradycje ma wspaniałe.
0
Gravatar
spajker
RE: Szachiści pamiętają o Stanisławie Sobolewskim
W&W powiedziała :
Grywam w szachy bardzo często. Z wielkim przejęciem przeczytałem artykuł o memoriale i cieszy mnie to, że w tym roku do rywalizacji przystąpiło więcej zawodników, niż w poprzedniej edycji.Cieszę się niezmiernie, że było tam wielu młodych ludzi. Byłem i widziałem. Spajker, jak bardzo krzywdzącą opinię wydałeś mi swoim pysznym komentarzem, jak bardzo mój kolego ze szkoły wojskowej.
odwołuję treść mojego komentu w stosunku do WW aktywnego uczestnika zawodów. napisz jednak kto był lepszy strzelin czy ziębice?

0
Gravatar
spajker
RE: Szachiści pamiętają o Stanisławie Sobolewskim
W&W powiedziała :
Grywam w szachy bardzo często. Z wielkim przejęciem przeczytałem artykuł o memoriale i cieszy mnie to, że w tym roku do rywalizacji przystąpiło więcej zawodników, niż w poprzedniej edycji.Cieszę się niezmiernie, że było tam wielu młodych ludzi. Byłem i widziałem. Spajker, jak bardzo krzywdzącą opinię wydałeś mi swoim pysznym komentarzem, jak bardzo mój kolego ze szkoły wojskowej.
skomentowałem trafnie. komentatorzy leją na szachy na sport itd a fascynuje ich obwód pasa burmistry tudzież miejsce zamieszkania radnego.

0
Gravatar
W&W
RE: Szachiści pamiętają o Stanisławie Sobolewskim
Grywam w szachy bardzo często. Z wielkim przejęciem przeczytałem artykuł o memoriale i cieszy mnie to, że w tym roku do rywalizacji przystąpiło więcej zawodników, niż w poprzedniej edycji.Cieszę się niezmiernie, że było tam wielu młodych ludzi. Byłem i widziałem. Spajker, jak bardzo krzywdzącą opinię wydałeś mi swoim pysznym komentarzem, jak bardzo mój kolego ze szkoły wojskowej.
0
Gravatar
spajker
RE: Szachiści pamiętają o Stanisławie Sobolewskim
z zaciekawieniem obserwuję jak to szachiści pozostają bez komentarzy. żaden W&W żaden qwerty, żaden JA , żaden strzelinianin nie komentuje zawodów szachowych. żaden nawet nie zapytał czy lepszy był strzelin czy ziębice. tak z przykrością potwierdzam umysłową jakość powyższych komentatorów, którzy z myśleniem analitycznym dużo wspólnego nie mają. szachistom i organizatorom powodzenia życzę.
0

Przeczytaj również