Na ostatniej sesji Rady Powiatu Strzelińskiego radni żywiołowo dyskutowali nad nowym statutem starostwa
Na ostatniej sesji Rady Powiatu Strzelińskiego radni żywiołowo dyskutowali nad nowym statutem starostwa
Spora część ostatniej sesji w starostwie poświęcona była aktualnej sytuacji rolnictwa i środowiska w powiecie. Radni podjęli również dwie uchwały budżetowe oraz cztery oświatowe. Nie udało się dojść do porozumienia w sprawie uchwalenia nowego statutu starostwa, który został odesłany z powrotem do odpowiedniej komisji.
We wtorek, 24 maja, w sali obrad Starostwa Powiatowego w Strzelinie odbyła się XXIII sesja Rady Powiatu Strzelińskiego. Na początku omawiana była aktualna sytuacja w rolnictwie na terenie naszego powiatu, a jako pierwszy głos zabrał Marek Mierzwiński, kierownik strzelińskiego biura Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa. W swoim sprawozdaniu podał informację, że do 16 maja zostało wypłaconych nieco ponad 30 mln zł z tytułu dopłat obszarowych dla rolników. Radny Norbert Raba zapytał o ilość podmiotów, które korzystają z dopłat. Mierzwiński odpowiedział, że w tym roku było ich nieco mniej niż w ubiegłym. Tłumaczył jednocześnie, że często rolnicy przekazują grunty np. komuś z rodziny, toteż liczba beneficjentów może minimalnie spadać.
Następnie prowadzący obrady Mariusz Majewski, udzielił głosu Bogusławie Lis, dyrektorowi do spraw surowcowych Cukrowni Strzelin. - Ten rok jest ostatnim, kiedy produkcja cukru odbywa się na mocy ustawy i jest regulowana. Od następnego roku ilość cukru będzie kontraktowana od potrzeby jaką ustali sobie producent - mówił. Dodał także, że cukrownia podjęła już działania, które mają na celu ochronę środowiska. Radny Zdzisław Rykała chciał się dowiedzieć, na jakim etapie producent będzie znał ceny skupu buraka cukrowego. Lis w odpowiedzi oznajmił, że ciągle trwają negocjacje. - Chcemy, żeby do połowy lipca te warunki były już znane - zakończył Lis.
W dalszej części obrad Mariusz Kunysz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Strzelinie, zapoznał radnych z aktualnym stanem środowiska na terenie powiatu. W swoim merytorycznym wystąpieniu poruszył wiele wątków. Jednym z nich były zmiany w prawie wodnym, które wejdą w życie od nowego roku. Radny Eugeniusz Chrzan spytał, czy starostwo przygotowuje się do wspomnianych przez naczelnika innowacji. - W wyniku tych zmian powiaty stracą większość swoich kompetencji, a problem zostanie przesunięty na gminy - stwierdził Kunysz.

Remonty przebiegają bez zarzutów
Potem wystąpienie miał p.o. dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Strzelinie, Zdzisław Ziąber. - Obecnie trwają prace remontowe na drodze Strzelin - Zielenice oraz ciągach powiatowych w gminie Przeworno - mówił. Dodał, że roboty przebiegają zgodnie z założonym przez PZD harmonogramem. Poinformował również, że do tej pory 140 ton masy na gorąco przeznaczono na zabezpieczenie ubytków w nawierzchniach. - Będziemy wnioskować jeszcze do zarządu powiatu o dodatkowe środki na masę - kontynuował. Radni mieli wiele pytań do szefa PZD, a jedno z nich zadał starosta strzeliński Marek Warcholiński. - Jak wygląda sytuacja z koszeniem poboczy przy drogach powiatowych? - pytał. Ziąber odparł, że w stosunku do poprzedniego roku koszenie rozpoczęło się wcześniej i przebiega bardzo sprawnie.
Po przerwie przystąpiono do debaty nad blokiem uchwał, a pierwsze dwie dotyczyły zmian w budżecie powiatu oraz zmian w wieloletniej prognozie finansowej starostwa. Przedstawiła je skarbnik Walentyna Hucał. Zostały one przyjęte przez radnych. W dalszej kolejności rada podjęła cztery uchwały oświatowe. Dotyczyły one w głównej mierze doposażenia szkół ponadgimnazjalnych w sprzęt dydaktyczny oraz pomoce naukowe przy udziale pieniędzy unijnych. Radni uchwałę przyjęli.
Potem przyszedł czas na dyskusję nad nowym statutem powiatu strzelińskiego. Przewodniczący Rady Powiatu Mariusz Majewski oznajmił, że komisja statutowa włożyła sporo pracy nad nim. Zastrzeżenia zaczął zgłaszać Jerzy Put, a następnie Aleksander Bek. Po ponad półgodzinnej dyskusji Zdzisław Rykała wnioskował o odesłanie omawianego statutu z powrotem do komisji. Wniosek przeszedł większością głosów.
Kolejny punkt obrad dotyczył sprawozdania starosty i zarządu powiatu z prac między sesjami. Marek Warcholiński poinformował, że do 31 maja powinny zakończyć się ustne negocjacje dotyczące wyłonienia dzierżawcy udziałów w Strzelińskim Centrum Medycznym.Starosta mówił także o gospodarce gruntami, które należą do powiatu.
Po informacji przewodniczących komisji stałych oraz komunikatach przewodniczącego rady, przyszedł czas na zapytania i interpelacje. Radny Norbert Raba spytał o kwestie związane z arkuszami organizacyjnymi szkół i czy planowane są zwolnienia nauczycieli. Odpowiedzi udzielił wicestarosta Aleksander Ziółkowski. - Arkusze są w trakcie przygotowywania i nie mam żadnych informacji, które mówiłyby o zwolnieniach pracowników - poinformował. Obrady XIII sesji Rady Powiatu Strzelińskiego dobiegły końca po ponad pięciu godzinach.




UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także