Tegoroczne święto Wojska Polskiego obchodzone w Strzelinie przejdzie do historii. Powodów było kilka. Poczynając od tego, że na pomniku odsłonięto nową tablicę, która przed laty była zakazana, po fakt, że wartę honorową pełnili żołnierze z bronią. Jak do tego dodać jeszcze to, że na uroczystości pojawili się ludzie z wyjątkowym transparentem i racami, to wyłania się niecodzienny charakter wydarzenia.
Strzelińskie uroczystości 15 sierpnia rozpoczęły się Mszą św. za ojczyznę w kościele pw. Podwyższenia Krzyża św. Mszę odprawił ks. proboszcz Andrzej Porębny, a homilię wygłosił ks. Aleksander Ilnicki. Następnie uczestnicy nabożeństwa przeszli w pochodzie pod pomnik Żołnierza Polskiego. Przemarsz uświetniła Strzelińska Orkiestra Dęta. W kolumnie szło aż 12 pocztów sztandarowych, takiej ilości nie było w minionych latach.
Uroczystości przed pomnikiem rozpoczęły się od podniesienia flagi narodowej i odśpiewania hymnu państwowego. Tu pojawiło się pierwsze zaskoczenie. Orkiestra po odśpiewaniu pierwszej zwrotki przestała grać. Jednak grupa osób, która przybyła na uroczystość z kat. Józefem Oleksiewiczem, odśpiewała, bez orkiestry, wszystkie pozostałe zwrotki. Stopniowo do śpiewających dołączali się pozostali uczestnicy uroczystości. Warto dodać, że grupa ta miała przed sobą rozstawiony baner z napisem „Śmierć wrogom ojczyzny”, co niektórych zirytowało.
Kolejnym punktem było przywitanie gości przez burmistrz Strzelina Dorotę Pawnuk. Wśród nich byli m.in. Tomasz Kończyło – dyrektor biura poselskiego posła Mariusza Oriona Jędryska, dr Andrzej Olejniczak z Instytutu Pamięci Narodowej, a także kombatanci z powiatu strzelińskiego.
Kolejnym punktem było odsłonięcie nowej tablicy ufundowanej przez IPN. Dokonali tego wspomniani goście i kombatanci z Armii Krajowej kpt. Stanisław Matwijów i kpt. Józef Oleksiewicz. Po przecięciu wstęg grupa osób odpaliła czerwone race wznosząc okrzyki: „Cześć i Chwała Bohaterom”. Był to bardzo emocjonalny moment uroczystości. Następnie tablicę poświęcił ks. Andrzej Porębny, po czym delegacje, których w tym roku było przynajmniej kilkanaście, po kolei składały pod pomnikiem kwiaty i wieńce. W gronie tym byli zarówno przedstawiciele różnych służb mundurowych z naszego powiatu, jak i samorządowcy. Były delegacje szkolne, społeczne, partyjne i patriotyczne. Cały czas przy pomniku wartę honorową pełnili żołnierze z 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej oraz uczniowie z klasy mundurowej Gimnazjum nr 2 w Strzelinie. Byli też harcerze.
Na uroczystość przyszło bardzo wielu mieszkańców. Łącznie mogło być nawet kilkaset osób, co tylko potwierdziło rangę tego wydarzenia.
Organizatorzy, chcąc ochronić przybyłych gości przed upałem, postawili na placu namiot.
***
Inicjatorami wmurowania tablicy (treść można przeczytać na zdjęciu po lewej) był strzeliński Klub Gazety Polskiej. Przygotowania do tego wydarzenia zaczęły się już wiosną tego roku, a kilkadziesiąt dokumentów, które trzeba było w tym czasie przygotować, liczy sobie kilkaset stron. Tablica została sfinansowana z pieniędzy IPN-u. Po uroczystości przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Strzelinie Paweł Laszczyński powiedział nam: - Jesteśmy zadowoleni, że nikt nam za to wydarzenie nie dziękował. Uważamy bowiem, że był to nasz patriotyczny obowiązek, który jako KGP dobrze spełniliśmy.
Foto: Profil FB Gminy Strzelin

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj również