Weronika Zarzycka (pierwsza po prawej), Marek Gadowicz, przedstawiciel IPN-u, Emilia Kondracka i Bożena Kaczmarczyk, nauczycielka języka polskiego, na konkursie we Wrocławiu. Foto: IPN Wrocław
Weronika Zarzycka (pierwsza po prawej), Marek Gadowicz, przedstawiciel IPN-u, Emilia Kondracka i Bożena Kaczmarczyk, nauczycielka języka polskiego, na konkursie we Wrocławiu. Foto: IPN Wrocław
Sukcesem zakończył się dla uczennic strzelińskiego CKZiU udział w konkursie recytatorskim. Konkurencja była duża, a czasu na przygotowanie mało. Trzy uczennice strzelińskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego uczestniczyły w dolnośląskich eliminacjach ogólnopolskiego konkursu.
Organizatorem III Ogólnopolskiego Konkursu „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”, jest Instytut Pamięci Narodowej. Patronem konkursu jest Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. Tegoroczna edycja wyróżnia się dodatkowo jeszcze tym, że Senat RP ustanowił kwiecień 2017r. miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Obozu, w którym przebywało w sumie ponad 132 tysiące kobiet i dzieci, z których blisko 92 tysiące zamęczono i zamordowano. Liczbę Polek, więźniarek KL Ravensbrück, szacuje się na około 40 tysięcy.
Strzelińskie CKZiU reprezentowały w konkursie trzy uczennice: Emilia Kondracka, Aleksandra Rozpędowska i Weronika Zarzycka. Dla Weroniki, która zajęła II miejsce, i Emilii (III miejsce) start w eliminacjach okazał się przepustka do gali finałowej, jaka odbędzie się na początku kwietnia w Rudzie Śląskiej. - Poziom konkursu był bardzo wysoki. Brali w nim udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całego Dolnego Śląska. Musieliśmy przygotować dwa utwory – fragment prozy oraz wiersz. Czasu na przygotowanie się do występu było niewiele, bo zaledwie kilka dni, gdyż informacja o przeglądzie dotarła do szkoły bardzo późno. Aby wybrać tekst, który chciałam zaprezentować, przeczytałam kilka książek. Były one bardzo poruszające i każdy ich fragment wydawał się bardzo istotny, dlatego bardzo ciężko było mi się zdecydować na jeden, konkretny. W podjęciu decyzji pomogła mi moja polonistka pani Agnieszka Świrska i wybrałyśmy tekst z książki pt.: „Serca niezgasłe – wspomnienia więźniarek z Ravensbrück” – relację Stefanii Czubówny oraz wiersz „Kołysanka” Grażyny Chrostowskiej. Komisji najwyraźniej spodobał się mój występ, gdyż zajęłam II miejsce i tym samym będę reprezentować Dolny Śląsk na etapie ogólnopolskim, co jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem. Uważam, że tego typu konkursy są bardzo potrzebne, m.in. dlatego, że dzięki nim możemy głosić to, co było, a dzięki nam pamięć o tych dzielnych i wspaniałych kobietach nigdy nie zgaśnie - powiedziała Weronika.
Nagrodą główną dla wszystkich finalistów oraz ich opiekunów będzie wyjazd do Niemiec do „Miejsca Przestrogi i Pamięci Ravensbrück”.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj również