Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
W poprzednim numerze opisaliśmy część działalności Gminnej Spółdzielni w Wiązowie. Ujawniliśmy szczegóły skupu warzyw i żywca. Tym razem zajmiemy się przedstawieniem inwestycji i składnicą maszyn.
Wiązowski GS, jak nadmieniliśmy ostatnio, prowadził 36 sklepów o różnym przekroju branżowym, 5 magazynów zbożowych, w tym 4 w pełni zmechanizowane: 2 w Wiązowie, w Ośnie, Kowalowie, Częstocicach, 2 młyny gospodarcze w Wiązowie i Kalinowej. Zarządzał ponadto stacją paliw z warsztatem naprawy pojazdów, którą wybudował, - Bardzo wiele osób kupowało u nas, bo nasze bazy zawsze były dobrze zaopatrzone - mówi Stanisław Statkiewiczrestauracjami w Wiązowie i Częstocicach, barami szybkiej obsługi w Kowalowie, Osnie, Jutrzynie, Kucharzowicach i Wawrzyszowie. Z jego inicjatywy powstały także pijalnia w Witowicach, 2 piekarnie w Wiązowie i Łojowicach, 5 Klubów Rolnika, 4 składy sprzedaży artykułów masowych, m.in. opału, nawozów, paszy, materiałów budowlanych i zakład produkcji prażynek ziemniaczanych w Częstocicach. Działały również punkty usługowe: remontowo- budowlany, naprawy, konserwacji i legalizacji wag, radiotelewizyjny, pralniczy, wypożyczalnia sprzętu gospodarstwa domowego i budowlanego, krawieckie, elektryczne, maglowanie bielizny i wulkanizacja. - Pod koniec lat‚70. i początkiem, 80. udało się oddać kilka punktów w Wiązowie: D.H. Piast, magazyn materiałów budowlanych, pawilon spożywczy i pawilon artykułów do produkcji rolnej, a także handlowy w Łojowicach, sklep w Jędrzychowicach i Gułowie i Klub Rolnika w Witowicach. Wyremontowaliśmy sklepy i punkty gastronomiczne, które były w tragicznym stanie. Doprowadziliśmy do nich kanalizację - mówi Stanisław Statkiewicz, dawny prezes GS-u . - Wcześniej, gdy byłem wiceprezesem w PZGS w Strzelinie (Powiatowym Związku Gminnych Spółdzielni - przyp. red.), wybudowaliśmy, m.in. D.H. Rolnik w Strzelinie i utworzyliśmy składnicę maszyn rolniczych i części zamiennych, tam gdzie obecnie jest targowisko. To ogromna radość widzieć, że te miejsca, choć zmieniły funkcję przetrwały - dodaje.
Składnica maszyn była bogato wyposażona w nowinki techniczne
Cały artykuł dostępny jest tutaj

Komentarze   

Permalink6 -1 cześ
do Franka
Ty nie bądź taki mądry padalcu!!! Poeta [censored] się znalazł hahahaha
2017-12-21 21:42 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink5 0 franek
RE: Pełen technicznych nowości
Cytuję cześ:
...jest Mariola, jest Teresa więc jedziemy pod GS-a hej!!! :lol:

Jest Czes i jest wies, jest bimber i zapoja, robimy za ostatniego gnoja.
2017-12-20 17:13 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink4 -7 cześ
GS
...jest Mariola, jest Teresa więc jedziemy pod GS-a hej!!! :lol:
2017-12-20 17:03 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink3 -1 Edward
RE: Pełen technicznych nowości
Ładne sklepowe były, niektórzy księżulkowie zachodzili do nich prezes zapomniał o tym wspomnieć !
2017-12-19 16:13 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink2 +5 Wiązowianin
RE: Pełen technicznych nowości
Spółdzielnia w Wiązowie nadal funkcjonuje może nie w takiej formie jak za PRL, stacja paliw nadal jest skład opału jest (tu pewna luka bo nie mają piasku mączki granitowej ani drobnego tłucznia czym strzelają sobie w stopę), sklep obok polo dawny "żelazny" wypchany po brzegi niech funkcjonuje jak najdłużej stary "GS"
2017-12-19 14:51 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink1 +2 spajker
RE: Pełen technicznych nowości
"Składnica maszyn była bogato wyposażona w nowinki techniczne"---te nowinki techniczne to te konie i te wozy??? znane od tysiącleci. te wagi ??? znane od tysiącleci. spółdzielnia zajmowała się wszystkim od pralni poprzez uprawę buraków do repasacji pończoch. wszystko zaczęła ale niczego nie skończyła. skończyła ze sobą. w czasie kiedy nie było żadnej konkurencji to odgrzewany bigos robił za frutti di mare a dom handlowy rolnik robił za galerię dominikańską. bierut - człowiek po 4 klasach podstawówy z podlubelskiej wsi rozbił za prezydenta prl a górnik gierek z szychty belgia robił za szefa państwa. oczywiście można mieć nostalgię do tych koni i wozów ale opowiadanie o tym że to były nowinki techniczne i że gs wiązów był potentatem to już jest opowieść z narnii. szkoda że gs wiązów przegrał nowinkami technicznymi z doliną krzemową a pojazdami zaprzęgowymi przegrał z pojazdami z houston.
2017-12-19 14:40 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz