Od nowego sezonu na piłkarzy i sędziów czekają nie tylko emocje, ale też wiele zmian w przepisach gry w piłkę nożną. Warto zapoznać się z nowymi wymogami, ponieważ jest ich sporo. Dolnośląski Związek Piłki Nożnej zorganizuje szkolenia, które będą przeprowadzane przez sędziów i obserwatorów, żeby dokładnie wyjaśnić działaczom i zawodnikom zmiany. Szkolenie dla sympatyków futbolu z powiatu strzelińskiego odbędzie się 12 sierpnia od godz. 18. Miejsce spotkania zostanie jeszcze potwierdzone. My już dziś w skrócie przedstawiamy najważniejsze zmiany w zasadach gry w piłkę nożną.
W czerwcu przepisy gry w piłkę nożną przeszły największą rewolucję w swojej ponad 130 - letniej historii. Zmiana reguł gry była poprzedzona blisko 18-miesięcznymi pracami prowadzonymi przez postacie, które przed laty wpisały się w historię futbolu. Oprócz treści, zmianie uległy również wygląd i układ książkowego wydania. Wielkie turnieje piłkarskie są nie tylko powodem ogromnych emocji kibiców i piłkarzy. To także doskonała okazja do tego, aby przetestować nowe przepisy. Doskonałym na to przykładem jest EURO 2016, w trakcie którego obowiązywały zmiany wprowadzone przez Międzynarodową Radę Piłkarską.
Zmiany mogą zadecydować o niejednej spornej sytuacji na boisku. Najważniejsze z nich dotyczą faulu spowodowanego w sytuacji, w której piłkarz faulowany miał szansę na zdobycie bramki (np. wychodził na pozycję sam na sam z bramkarzem). Przed turniejem kara za takie przewinienie była niezwykle surowa – czerwona kartka, jeśli natomiast faul miał miejsce w polu karnym, na drużynę była nakładana kara podwójna, w postaci przyznania rzutu karnego. Rada Piłkarska uznała, iż przepisy są zbyt surowe. Drużyna, poza koniecznością bronienia się przed karnym, musiała dodatkowo grać w osłabieniu. Żeby więc nieco złagodzić ewentualne konsekwencje, od teraz takie zagranie będzie karane wyłącznie żółtą kartką. Oczywiście z wyłączeniem sytuacji, w której popełniony faul będzie wyjątkowo brutalny, ponieważ wtedy sędzia nadal będzie miał prawo pokazania „czerwa”. Co ciekawe, arbiter teraz będzie mógł ukarać zawodnika czerwoną kartką jeszcze przed rozpoczęciem meczu. Drużyna jednak nie rozpocznie go w osłabieniu, za ukaranego zawodnika wprowadzony zostanie bowiem rezerwowy. Przepisy gry w piłkę nożną zostały zmienione również w kwestii wykonywania rzutów karnych. Od teraz nie będzie można markować strzału, by zmylić bramkarza. W takiej sytuacji piłkarz otrzyma żółtą kartkę, a piłka zostanie przyznana przeciwnikowi. Ograniczenia dotknęły również bramkarzy, którzy nie będą mogli przy rzucie karnym opuszczać linii bramkowej. W przypadku serii karnych następujących po dogrywce, trener będzie miał prawo zmienić golkipera podczas ich trwania. Teraz faul będzie odgwizdywany nawet wtedy, gdy podczas wślizgu nie dojdzie do kontaktu między zawodnikami, a wznowienia piłki po odgwizdanym spalonym będą odbywały się z miejsca, w którym przyłapany piłkarz pierwszy raz dotknie futbolówki. Ostatnią zmianą, na jaką warto zwrócić uwagę, jest to, iż od minionego Euro rozpoczęcie gry ze środka boiska może odbywać się poprzez podanie piłki do tyłu. Do tej pory musiała ona przekroczyć linię środkową. Zapraszamy zawodników i działaczy na szkolenie z przedstawicielami Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej, żeby poznać szczegóły wszystkich zmian.



UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Andrzej
zz
Bardzo słaby artykuł. Niestety wiele nieprawdy odnośnie do przepisów gry w piłkę nożną.
0

Przeczytaj również