Zawodnicy podczas treningu
Zawodnicy podczas treningu
Judo jest z jednej strony szlachetną sztuką walki, z drugiej zaś dyscypliną sportu o ponad 40 latach tradycji olimpijskich. W minionym tygodniu na jednym z treningów odwiedziliśmy młodych sportowców ze strzelińskiej sekcji judo Rhino, która działa przy Strzelińskim Centrum Sportowo-Edukacyjnym. Dlaczego warto uprawiać tę dyscyplinę sportową? Kiedy i gdzie odbywają się treningi?
Treningi judo odbywają się we wtorki i czwartki w sali sportowej przy ul. Staromiejskiej w Strzelinie. Grupa młodsza (przedszkolaki i uczniowie klas I-III szkoły podstawowej) trenuje w godz. 17-18, a starsze dzieci (do 14 roku życia) zaczynają o godz. 18 i ćwiczą przez 90 minut. – Próbowaliśmy utworzyć grupę dla osób dorosłych, ale była zbyt niska frekwencja. Teraz w planach mamy prowadzenie osobnych zajęć dla przedszkolaków – mówił trener Krzysztof Zamęcki. Strzelińska sekcja liczy ok. 30 osób, a miesięczny koszt zajęć to 70 zł. Nasi zawodnicy mają już za sobą pierwsze sukcesy i z każdych zawodów wracali z medalami.
Sekcja judo rozpoczęła swoją działalność w naszym mieście w listopadzie 2013 roku. Najpierw zajęcia odbywały się w sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 5 w Strzelinie: - Moja koleżanka, która jest policjantką w Strzelinie, chciała otworzyć tutaj sekcję judo. Brakowało jej jednak czasu. Padł pomysł, który podchwyciłem. Miałem doświadczenie, ponieważ prowadziłem też sekcję judo w Dzierżoniowie. Przez pewien moment byłem odpowiedzialny za dwie sekcje, a teraz w pełni skupiam się na Rhino Strzelin – powiedział o początkach strzelińskiej sekcji Zamęcki.
Wiele pozostałości z kultury japońskich samurajów do dziś na co dzień funkcjonuje w judo. Obowiązuje w niej kodeks oparty na zasadach takich jak wzajemny szacunek, posłuszeństwo i lojalność wobec nauczyciela, godne zachowanie (higiena i kultura osobista, honor, skromność) i wzajemne wspieranie się na drodze do osiągnięcia celu. Celem tym oczywiście jest samodoskonalenie (rozumiane jako rozwój umiejętności i kształtowanie charakteru). Kolejna sprawa to tradycyjne japońskie stroje judogi. Każda osoba, ćwicząca na macie (poza początkującymi), ma pas, którego kolor symbolizuje posiadany stopień szkoleniowy kyu.
- Judo to ogólnorozwojowa dyscyplina. W naszych zajęciach są elementy gimnastyki, treningu siłowego, ale liczy się przede wszystkim świetna, aktywna zabawa. Planujemy wyjazdy na zawody i obozy sportowe. Współpracujemy także z sekcjami z innych miast, dlatego zawodnicy mają szansę sprawdzenia się na tle rówieśników. W niedzielę, 18 grudnia bierzemy udział w towarzyskich, świątecznych zawodach we Wrocławiu, w których wystartuje ponad 20 osób ze Strzelina – mówił trener Rhino.

Kim jest trener sekcji judo?
Trenerem strzelińskiej sekcji jest Krzysztof Zamęcki, który przygodę z judo rozpoczął pod okiem swojego wujka w klubie z Olesznej. Później był zawodnikiem Gwardii Wrocław. Bracia Krzysztofa także prowadzą swoje sekcje judo w Oleśnicy i Wrocławiu. – Zacząłem trenować w wieku siedmiu lat. Swoje ostatnie zawody, jako zawodnik, stoczyłem gdy miałem 22 lata. Później miałem przerwę od startów, by w końcu rozpocząć pracę szkoleniową z dziećmi – opowiadał o swojej przygodzie z judo Zamęcki.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj również