(STRZELIN) Orkiestra dęta w naszym mieście ma wieloletnią tradycję. Jej występy odbywają się przy okazji różnych świąt w Strzelinie. W przyszłym roku będą obchodzić dwudziestolecie istnienia. W składzie jest spora rozpiętość wiekowa: najmłodszy (saksofonista) ma kilkanaście lat, a najstarszy 68. W orkiestrze dętej jest także jedna pani - puzonistka.
W naszym mieście od marca 1993 roku istnieje Strzelińska Orkiestra Dęta. Jak się jednak okazuje muzykowanie w Strzelinie ma wieloletnią tradycję. – W 1947 roku powstały dwie orkiestry dęte działające przy Strzelińskich Kamieniołomach Drogowych i Cukrowni Strzelin – mówi kapelmistrz, Józef Stachowicz. – Na początku lat 90. orkiestry rozpadły się. Na ich bazie utworzyliśmy Strzelińską Orkiestrę Dętą – dodaje nasz rozmówca. Obecnie w składzie jest około 25 osób, m.in. z Wrocławia, Jelcza-Laskowic, Strzelina, Oławy. Część z nich grała w poprzednich orkiestrach. Najstarszy członek ma 68 lat. – Gram na trąbce. Zacząłem, jak miałem 11 lat. W orkiestrze jestem od początku jej istnienia – mówi Kazimierz Barys. Skład na przestrzeni lat zmieniał się. – Wiele osób przewinęło się przez orkiestrę. Obecnie jest duża rozpiętość wiekowa. Najmłodszy jest saksofonista, który w tym roku skończył gimnazjum. W składzie mamy także jedną dziewczynę, która gra na puzonie. Orkiestra składa się także z osób grających m.in. na waltorni, saksofonie, perkusji – mówi kapelmistrz. Orkiestra dęta występuje często przy okazji różnych świąt. W swoim dorobku posiada bardzo bogaty repertuar, który obejmuje marsze, utwory koncertowe oraz pieśni kościelne – Gramy podczas pochodu w Święto Narodowe 3 maja, również 15 sierpnia, a także podczas obchodów Dni Miasta, dożynkach gminnych, 11 listopada – mówi Stachowicz. – Oprócz tych stałych imprez gramy także dłuższe koncerty. W niedzielę 2 września zagramy 40-minutowy koncert podczas dożynek gminnych w Kondratowicach – dodaje nasz rozmówca.
25 osób na 30m2
Członkowie orkiestry spotykają się na próbach dwa razy w tygodniu (wtorki i czwartki). Od kilku lat odbywają się one w pomieszczeniu należącym do Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzelinie przy ul. Staromiejskiej. –Niestety, jest tam bardzo mało miejsca – około 30m2 . Jest bardzo ciasno i duszno. Są tam złe warunki akustyczne. Ciężko w tak małym pomieszczeniu ćwiczyć różne sekcje. Nie mamy także gdzie trzymać instrumentów – mówi kapelmistrz. –Ponadto gramy na przestarzałych instrumentach, niektóre są bardzo stare. Przydałoby się doposażyć orkiestrę – dodaje. Członkowie orkiestry wierzą, że niedługo się to zmieni. – Jesteśmy pasjonatami. Kochamy to co robimy. Mamy nadzieję, że znajdzie się dla nas lepsza lokalizacja – mówi kapelmistrz. Strzelińska Orkiestra Dęta działa przy wsparciu Strzelińskiego Ośrodka Kultury. Postanowiliśmy porozmawiać z dyrektorem SOK-u o problemach orkiestry. – Z wielkim utęsknieniem czekamy na nowy obiekt ośrodka kultury, który będzie mieścił się w miejscu dawnego kina „Grażyna”. Gdy obiekt zostanie zbudowany, na pewno znajdzie się w nim miejsce na próby dla orkiestry dętej – mówi Dariusz Stępień. – Zdajemy sobie sprawę z tego, że ich próby odbywają się w skromnych warunkach, ale obecnie nie mamy innej lokalizacji. Musimy czekać na otwarcie nowego obiektu – dodaje nasz rozmówca.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.