(STRZELIN) Gdy wszyscy złożyli życzenia i przekazali prezenty, zaczęła się opowieść. Na sali zamilkły szmery, a oczy, nie tylko dzieci, skierowane były w jedną stronę. W kilka chwil wszyscy cofnęli się o parę wieków wstecz.

W środowe przedpołudnie jedna z największych strzelińskich szkół, Szkoła Podstawowa nr 5 imienia Bolka I Świdnickiego obchodziła jubileusz 25- lecia powstania. Wielka uroczystość przygotowywana była od kilku miesięcy i zgromadziła ludzi, którzy z placówką związani są od kilku dekad. Byli przedstawiciele władzy, honorowi członkowie szkoły, sponsorzy, rodzice, nauczyciele i dzieci. Duża sala gimnastyczna wypełniona była po brzegi.
Wszystko zaczęło się o godzinie 11. Uroczystość rozpoczął uczeń Konrad Sierpowicz, zapraszając poczet sztandarowy. Po hymnie Polski głos zabrała dyrektor Małgorzata Ratajczak. Powitała przybyłych gości, których lista była imponująca. Były wśród nich osoby, związane z początkami szkoły, jak też obecnie współpracujący z placówką. Chwilę później dyrektor przedstawiła historię „Piątki”.

Z kronikarską dokładnością
Wszystko zaczęło się w latach osiemdziesiątych XX wieku. Wówczas strzelińskie szkoły były mocno przepełnione. Dlatego podjęto decyzję o budowie kolejnej i 12 maja 1983 roku utworzono Komitet Patronacki budowy Szkoły Podstawowej nr 5. Jego przewodniczącym został ówczesny naczelnik gminy Marian Pindel. Co ciekawe, jego prawnuk jest obecnie uczniem tej szkoły. Pod koniec września 1984 roku oddano projekt, a 14 grudnia wmurowano akt erekcyjny. Pierwsze prace budowlane ruszyły wiosną 1985 roku. Szkołę stawiali nie tylko wybrani budowlańcy, ale także, w ramach czynów społecznych, rodzice uczniów przyszłej placówki.
Jeszcze pod koniec 1985 roku oddano stan surowy. Wyposażenie klas pochodziło z byłego NRD. Jak na owe czasy, było ono bardzo nowoczesne. Dokładnie rok później, 14 grudnia 1986r., nastąpiło uroczyste otwarcie szkoły. Jednak pierwsi uczniowie lekcje rozpoczęli 6 stycznia 1987r.
Pracownikami szkoły było wówczas 33 nauczycieli i 11 administracyjnych.  Do klas wkroczyło 584 uczniów.
Do dziś szkolne mury opuściło 2025 uczniów i przewinęło się ponad 200 nauczycieli. Pierwszym dyrektorem był, nieżyjący już, polonista Mieczysław Czujewicz. Kierował placówką do roku 1994. Następnie stery przejęła Genowefa Gabryelska, która kierowała szkołą do 2007 roku. Przez wiele lat pomagała jej wicedyrektor Jadwiga Szmigielska. Od 2007 roku dyrektorem jest Małgorzata Ratajczak.
Przez te wszystkie lata szkoła się rozwijała, uczestniczyła w różnych projektach, nawiązywała międzynarodowe kontakty, a jej uczniowie uczestniczyli w niezliczonych konkursach, zdobywając czołowe miejsca.

Życzeniom nie było końca
W dalszej części głos zabrali goście. Życzenia przeplatały się ze wspomnieniami i deklaracjami dalszej współpracy. Oprócz życzeń, na ręce dyrektor szkoły przekazano wiele prezentów, z których najwięcej radości będą mieli, oczywiście, uczniowie.
Kolejnym wyjątkowym punktem jubileuszu było nadanie Irenie Statkiewicz i przedstawicielowi holenderskiej firmy Agro-Polen z Chociwela Arienowi de Schutter tytułów Honorowego Członka Społeczności Szkolnej.
Po części oficjalnej do akcji wkroczyły dzieci. Zaprezentowały przygotowaną pod kierunkiem Barbary Jankowskiej historyczną inscenizację dziejów powstania Strzelina. Uczniowie wcielili się w role księcia Bolka I Świdnickiego, jego brata, Jadwigi Trzebnickiej i wiele innych postaci. Oprawę muzyczną oraz taniec przygotowała Krystyna Drzewiecka. O wystrój całej sali zadbał natomiast artysta Bogusław Szychowiak. Ostatnim muzycznym akcentem imprezy był występ chóru pod kierownictwem Joanny Golińskiej. Dzieci przy akompaniamencie gitary śpiewały różne znane przeboje, co bardzo podobało się publiczności.
Na jubileusz szkoły wydrukowano okolicznościowy folder, a w korytarzach zorganizowano specjalne wystawy zdjęć, dyplomów oraz prac uczniów. Wystawiona była także księga pamiątkowa, do której goście mogli się wpisywać.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Obejrzyj również