Ostatnią sesję Rady Miejskiej Strzelina zdominowały komunikaty dotyczące postępowania w związku z epidemią koronawirusa. Radni podjęli też kilka istotnych uchwał, wśród których znalazło się poszerzenie geodezyjnych granic miasta.
We wtorek, 24 marca, w sali obrad Urzędu Miasta i Gminy Strzelin odbyła się XVIII sesja Rady Miejskiej Strzelina. Ze względu na panującą epidemię, radni zachowywali między sobą bezpieczne odstępy i używali gumowych rękawiczek.
Podczas obrad omawiano szereg uchwał. Na potrzeby relacji w gazecie skupimy się na tych najistotniejszych naszym zdaniem. Przewodniczący rady Ireneusz Szałajko zaproponował, aby podczas procedowania uchwał, odczytywać tylko ich tytuły. Nikt z obecnych w sali nie sprzeciwił się takiemu rozwiązaniu.
Potem głos zabrała burmistrz Dorota Pawnuk, która podziękowała radnym, że przyszli na sesję, mimo panującej epidemii. - Jeszcze miesiąc temu nikt się nie spodziewał, że jakiś wirus z Chin dotrze również do Strzelina. Wiemy, że to dopiero początek nadzwyczajnego stanu zagrożenia życia i zdrowia. Pojawia się mnóstwo pytań, na które nie do końca potrafię odpowiedzieć, bo leżą w kompetencjach innych służb - powiedziała burmistrz. Dodała także, że strzelińska policja otrzymuje listy osób poddanych kwarantannie i je kontroluje. - Na gminę wojewoda, zgodnie ze specustawą, nałożył konkretne obowiązki. Samorządy przy pomocy ośrodków pomocy społecznej sprawdzają, czy objęci kwarantanną mają należytą opiekę. (…) Wyznaczamy też dodatkowe miejsca kwarantanny np. dla służb mundurowych. Zdarzają się, niestety, przypadki, że mieszkańcy nie mówią prawdy o kontaktach z osobami, które wróciły z zagranicy - zaznaczyła Dorota Pawnuk.
Samorząd wyznaczył takie miejsce na terenie basenu przy parku miejskim, a docelowo kolejną lokalizacją na izolację dla służb będzie jedna ze świetlic.

Czy czeka nas zapaść gospodarcza?
- Jeśli chodzi o przedsiębiorców, to wielu z nich będzie w poważnych tarapatach finansowych. Szykuje się olbrzymia zapaść, nawet jeśli chodzi o nasze finanse gminne. Póki co realizujemy zaplanowane zadania inwestycyjne, ale musimy oswajać się z myślą, że nie będzie tak samo jak wcześniej. Pomagamy przedsiębiorcom, którzy wynajmują gminne lokale użytkowe i prowadzą działalność gospodarczą. Na razie przez kwiecień będziemy naliczać symboliczną złotówkę za czynsz. Padają pytania o podatki. Odroczenie, bądź umorzenie może odbyć się na konkretny wniosek dotyczący podatku od nieruchomości, bądź rolnego - wyjaśniała szefowa strzelińskiego magistratu.
Dorota Pawnuk mówiła też, że za pieniądze z rezerwy budżetowej gmina zdecydowała zakupić urządzenie do dezynfekcji pomieszczeń i autobusów. Ponadto wspomniała, że odbyło się otwarcie ofert na przebudowę ul. Energetyków w Strzelinie. Póki co trwa ich analiza, ale już teraz wiadomo, że proponowane kwoty są niższe od tej, którą samorząd planował na realizację zadania. Jeśli chodzi o rozbudowę ratusza, to gmina przesunęła termin otwarcia ofert. Dodatkowo wyłoniono wykonawcę na projekt zagospodarowania terenu lodowiska i koncepcję przebudowy bieżni w parku miejskim (projektant z Oleśnicy), a także na wykonanie placu zabaw na Osiedlu na Skarpie (firma z Nysy) oraz budowę zaplecza na boisku sportowym w Pławnej (firma z Gościęcic).
Cały artykuł przeczytasz tu lub tutaj.
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.