W gminie Strzelin od 2018 roku realizowany jest program „Opieka 75+”. Kto z niego korzysta? Jaką pomoc można otrzymać i gdzie się zgłaszać? Zapytaliśmy o to Magdalenę Madejczyk z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Strzelinie.
Realizacja programu „Opieka 75+” ma na celu poprawę dostępności do usług opiekuńczych. Dotyczy osób w wieku 75 lat i więcej, zarówno samotnych, jak i mających rodziny. – Ten program pozwala na zatrudnienie dodatkowych opiekunek domowych i na zwiększeniu godzin dla osób, które już miały udzielone usługi opiekuńcze – wyjaśnia Magdalena Madejczyk ze strzelińskiego GOPS. – Opiekunki domowe pomagają w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych podopiecznych. Zapewniają zaleconą przez lekarza opiekę higieniczną i pielęgnację, kontakt z otoczeniem oraz pomoc w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Jeżeli ktoś potrzebuje takiej pomocy, może w każdej chwili się do nas zgłosić. Można napisać podanie, można zadzwonić, można przyjść. Szczegółowych informacji udziela kierownik usług opiekuńczych, pani Halina Watral. Żeby takie usługi przyznać, pracownicy socjalni przeprowadzają wywiad środowiskowy. W zależności od potrzeb i naszych możliwości przyznajemy pomoc w postaci usług opiekuńczych – dodaje nasza rozmówczyni.
Planowany koszt realizacji programu w 2020 roku to ponad 474 tysiące złotych. Gmina Strzelin otrzymała na ten cel dotację w wysokości 50% całkowitej wartości projektu. W tym roku objętych programem jest pięćdziesięciu siedmiu seniorów, w tym trzy nowe osoby.


Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.