Balsamowanie hamuje proces rozkładu zwłok, dlatego to rozwiązanie dobre jest dla rodzin, które chociaż na chwilę pragną wyeksponować ciało zmarłego na widok publiczny, nawet podczas upałów

W Strzelinie i okolicach niewiele rodzin decyduje się na balsamowanie ciał osób bliskich. Szeroko reklamowana w latach 90. usługa tzw. tanatopraksji nigdy w regionie nie cieszyła się popularnością. Rośnie natomiast liczba kremacji.

Tanatopraksja, czyli balsamowanie zwłok to zabieg, który polega na usunięciu z ciała zmarłego krwi oraz innych płynów ustrojowych, zastępując je chemicznymi płynami konserwującymi. Głównym celem balsamacji jest zachowanie naturalnego wyglądu zmarłego i zapobieganie nieprzyjemnemu fetorowi. Zatrzymuje ona także rozkład zwłok.

To bardzo droga usługa. W Strzelinie mało rodzin zainteresowanych jest tym zabiegiem. Powiem szczerze, że w naszym zakładzie nikt jeszcze o niego nie pytał – mówi Tomasz Wróbel, szef dużej firmy pogrzebowej w Strzelinie.

Jaki jest koszt zabiegu? Standardowa balsamacja to wydatek rzędu od 700 do 1000 zł. Różnica w cenie wynika ze stopnia tanatopraksji. Rekonstrukcja pośmiertna po wypadku samochodowym kosztuje nawet 3 tys. złotych. Chętnych jednak brakuje.

Zabieg chyba bardziej popularny jest w dużych miastach. Jednak jego cena jest powalająca. W małych miejscowościach takich jak Wiązów nikt o balsamację nie pyta. Jeśli ciało jest w złym stanie, to robimy tzw. kosmetykę pośmiertną. Ten zabieg jest o wiele tańszy – podkreśla Zbigniew Pater z zakładu pogrzebowego w Wiązowie.

Obowiązkowe balsamowanie, kiedy transport trwa tygodniami

Balsamowanie zalecają duchowni, gdy zwłoki mają być wystawione na widok publiczny lub przez dłuższy czas pozostaną w parafialnej kostnicy. Tanatopraksję zaleca sanepid, gdy chory zmarł na chorobę zakaźną. Konserwacja ciała zalecana jest także, kiedy zwłoki będę transportowane z innych odległych krajów.

To był dodatkowy, obowiązkowy wymóg, gdy ciało przywoziło się ze Stanów Zjednoczonych. Każda firma musiała posiadać odpowiednie dokumenty z certyfikatem, aby nie przewozić bakterii. Balsamacja wstrzymuje rozkład drobnoustrojów – tłumaczy Zbigniew Kaczmarek z firmy pogrzebowej w Jordanowie Śląskim.

Według specjalistów balsamowanie hamuje proces rozkładu zwłok. Dlatego to dobre rozwiązanie dla rodzin, które chociaż na chwilę pragną wyeksponować ciało zmarłego na widok publiczny, nawet podczas upałów.

Możliwość usunięcia oznak śmierci umożliwia godne ostatnie pożegnanie. Tanatopraksja sprawa, że zmarły wygląda niemal jak za życia. Rodzina nie musi oglądać widocznych oznak śmierci, co nieraz bywa szokującym przeżyciem – tłumaczy Iwona Świątkowska z największej polskiej firmy prowadzącej szkolenia funeralne.

Kremacja o wiele tańsza

Spada liczba balsamacji, natomiast wzrasta liczba kremacji. Tak zgodnie twierdzi większość szefów firm pochówkowych ze Strzelina.

Rośnie, ale falowo. Zdarza się, że w tygodniu mamy pogrzeby urnowe. W innym tygodniu mamy pochówki trumnowe. Ogólnie liczba kremacji pnie się w górę – zaznacza Tomasz Wróbel.

 

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker.
reklamujący sie przedsiębiorcy przerabiają kowalskiego na ramzesa 3go.
ja stawiam piramidy zmarłym.
mój znajomy archeolog zapewnia sobie zarobek na penetracji piramid i truchła zmarłego.
taki zmarły patrzący z góry na to jak jego dawne ciało jest wykorzystywane do produkcji lalki pewnie żałuje że ludzie nie dbali o niego za życia tak jak dbają o jego resztki po zejściu.
zamówienia zejścia przyjmuje andrzej breivik oraz karetka pogotowia cmentarnego z pavulonem na pokładzie.

2

Przeczytaj także