Po raz pierwszy w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu, w dniach 01-05.02.2021 r. odbył się kurs specjalistyczny w zakresie terenoznawstwa. Był to kurs w ramach, którego Terytorialsi zdobywali umiejętności wykonywania pomiarów w terenie różnymi sposobami.

„Jest to projekt, który realizujemy po raz pierwszy ale na pewno nie ostatni. Wysokie zaangażowanie kursantów oraz ich determinacja w zdobywaniu wiedzy jest godna podziwu” – komentuje płk Krzysztof Leszczyński, Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.
„Wszyscy uczestnicy kursu specjalistycznego w zakresie terenoznawstwa uczyli się sztuki orientacji w terenie, odczytywania i sporządzania map, posługiwania się kompasem, busolą, czy sprzętem nawigacyjnym” - podkreśla płk Krzysztof Leszczyński.
Kurs specjalistyczny w zakresie terenoznawstwa okazał się wielkim sukcesem. Świadczą o tym opinie samych kursantów, którzy zdobywając nowe umiejętności zadawali mnóstwo nurtujących ich pytań. Praca na mapie, umiejętność korzystania
z nawigacji satelitarnej, orientowanie się w różnych warunkach terenowych, o różnych porach doby, dokonywanie szybkiej oceny terenu, w celu prawidłowego wykorzystania jego właściwości taktycznych, a także sporządzanie szkiców terenu to nieliczne umiejętności, które kursanci nabyli podczas szkolenia w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu.
„Jakość szkolenia jest dla nas najważniejsza” – podkreśla płk Krzysztof Leszczyński. „Dlatego też, nasze kursy są oparte na wiedzy specjalistów z różnych dziedzin nauki”- komentuje płk Krzysztof Leszczyński. „Wynikiem tych działań podjęta została współpraca z toruńskim Planetarium, w którym to omawiane są zagadnienia z zakresu odnajdywania na sferze charakterystycznych ciał niebieskich. Kurs zakończył się egzaminem – nocnym marszem na orientację”.
Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli
i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić będą siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych będzie współdziałać, wspierać i uzupełniać działania innych służb ratowniczych.
Nowy 2021 rok rozpoczęliśmy ze stanem ponad 27 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.
kpt. dr Diana Warchocka
Oficer Prasowy
Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej
im. kpt. Eugeniusza Konopackiego w Toruniu

 


Komentarze   

spajker. Permalink1 +1 spajker.
RE: Prowadź! Nie błądź!
kurs terytorialsów w toruniu? rząd tańczy na urodzinach radia w toruniu? czy ci terytorialsi to nie jest hodowla schutzabteilung i schutzstafeln? czy to nie jest produkcja zomo ?
minister ziobro wydał rozkaz do prokuratur " traktujcie ich na ostro"- chodzi o traktowanie przedsiębiorców.
narodowa i socjalistyczna partia rozdawnictwa i lock-dawnów produkuje paramilitarne zaplecze.
uwali się firmy a kraj będzie żył z dotacji unijnych, z podwyżek emerytur z 500+ z 1000+ z trzynastek czternastek i z emerytur dla mundurowych młodziaków.
2021-02-09 15:00 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.