W dniach od 14 do 25 lutego br. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej zrealizowało kurs dla kandydatów na instruktorów w grupie saperskiej i inżynierii wojskowej. W 12-dniowym szkoleniu udział wzięło ponad 20 Terytorialsów z 11 Brygad Obrony Terytorialnej. Zajęcia realizowane były na terenie toruńskiego poligonu.

Obecnie oferta dydaktyczna Centrum Szkolenia WOT zakłada realizację ponad 40 różnorodnych kursów specjalistycznych, instruktorskich oraz dowódczych. Jednym z takich szkoleń jest kurs dla przyszłych instruktorów saperstwa i inżynierii wojskowej. Kurs ten składa się z trzech etapów – podstawowego, instruktorskiego oraz doskonalącego.
W ramach pierwszego etapu szkolenia, żołnierze uczą się między innymi różnych sposobów wysadzania, niszczenia konstrukcji drewnianych, metalowych i żelbetonowych, pokonywania zapór inżynieryjnych, ustawiania, usuwania i niszczenia min, a także wykonywania przejść w polu minowym.
Druga (instruktorska) część szkolenia, ukierunkowana jest na poznanie przez szkolonych podstaw metodyki prowadzenia zajęć, dzięki czemu zyskują oni wiedzę pozwalającą im na występowanie w roli instruktora. W tym etapie szkolenia to kursanci pod okiem kadry CSWOT prowadzą zajęcia z zakresu saperstwa i inżynierii wojskowej, a wykładowcy reagują i poprawiają każde najmniejsze niedociągnięcie.
W ramach ostatniego (doskonalącego) kursu, Terytorialsi uczyć się będą działania z improwizowanymi ładunkami wybuchowymi. W tej części szkolenia żołnierze dokonywać będą sprawdzania terenu, wykrywania i neutralizacji różnego rodzaju prowizorycznych ładunków wybuchowych.
Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.
ppor. Krzysztof WÓJCIK
Oficer Prasowy
Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej
im. kpt. Eugeniusza Konopackiego w Toruniu

Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.