Przed kilkoma dekadami Strzelin, za pośrednictwem podręcznika geografii, znany był w całej Polsce z najgłębszych w kraju kamieniołomów granitu. Lata minęły i zmieniły się podręczniki. Z czego zatem nasze miasto i region znane są dziś w Polsce? O to w ulicznej sondzie zapytaliśmy mieszkańców i napotkane osoby.

Wybraliśmy się na strzeliński Rynek, żeby porozmawiać z przechodniami o Strzelinie. A właściwie o tym, z czego nasze miasto słynęło lub znane jest poza granicami powiatu. Zapytaliśmy również, co nasi rozmówcy poleciliby turystom, żeby zachęcić ich do odwiedzenia Strzelina?
 Katarzyna i Michał z Wrocławia
- Nie jesteśmy ze Strzelina. Wiemy jednak, że największą atrakcją turystyczną jest tutaj granit. Spotkaliśmy się z wyrobami z granitu, który wydobyto właśnie tutaj. Jeżeli chodzi o inne atrakcje, to nie zdążyliśmy naocznie się przekonać. Rozmawiamy w Rynku, to może Rynek? - powiedzieli zgodnie Katarzyna i Michał z Wrocławia.
W czasie wojny miasto zostało zniszczone i dlatego nie ma wielu zabytków – zauważyła pani Martyna
- Myślę, że Strzelin jest najbardziej znany z kamieniołomu. Z tego, co wiem to jest chyba największa kopalnia tego typu w Europie. A poza tym? W czasie wojny miasto zostało zniszczone i dlatego nie ma wielu zabytków – zauważyła pani Martyna.

- Myślę, że wcześniej Strzelin słynął z zakładów przemysłowych. Wyroby strzelińskiej mleczarni znane były w całej Polsce, podobnie było np. z meblami kuchennymi. Rynek został zniszczony w czasie wojny, ale odbudowuje się ratusz, wieża już stoi. Uważam, że uliczki wokół Rynku też mają swój urok. Bez wątpienia i wcześniej, i teraz, Strzelin znany jest z kamieniołomów. Strzeliński granit był znany przed wojną w całej Europie, podobnie dzisiaj jest to produkt kojarzony ze Strzelinem – usłyszeliśmy od pań Danuty i Urszuli.
Myślę jednak, że Strzelin najbardziej znany jest z kamieniołomów – powiedział pan Zbyszek
- Rozmawiamy blisko Rynku, to może Rynek. Nowa wieża ratuszowa jest niewątpliwie atrakcją turystyczną, a kiedy odbudują ratusz, to Rynek będzie jeszcze ciekawszym miejscem. Myślę jednak, że Strzelin najbardziej znany jest z kamieniołomów – powiedział pan Zbyszek.

Komentarze   

x2d Permalink15 +1 x2d
rajdy po rynku
Cytuję u:
Strzelin słynie z rajdów po Rynku :D


Bo wydaje sie iz tutejsza policja woli lżejsze tematy (typu pijany rowerzysta) a na rajdowców kompletnie nie ma pomysłu. czepić się delikatnej stłuczki na parkingu z wyniosłym tonem władzy (kto tego nie doświadczył z wyrazem zdziwienia na twarzy - gdy czuje że stał się ofiara naciągaczy a surowy policjant własnie go "musi" ukarać mandatem). stać w świniobrodzie lub ludowie z radarem -nie ma problemu bo tu matka z dzieckiem wracjąca z zakupów i +10 na liczniku jest pewnikiem mandatowym- super ofiara. ale kilku kpiących z przepisów drogowych w rynku młodzieżowcu (a może rówieśników funkcjonariuszy) jest nie do ogarnięcia. ps . skąd oni wiedzą że w stronę rynku jedzie patrol i nagle się wszyscy zmywają? może niech ktoś sprawdzi połączenia telefoniczne albo czy parking komendy nie jest obserwowany.
Ps. czy nie można zrobić na rynku akcji bez najazdu samochodów ale pieszymi funkcjonariuszami
Ps2 A może za dużo oglądamy seriali o skuteczności policji i mamy zbyt duże wymagania
2021-02-23 20:58 Cytować Zgłoś administratorowi
RE: Pytamy z czego słynie Strzelin
Cytuję spajker.:
Cytuję Dest:
WASZYSTKO TO JUŻ HISTORIA PYTANIE NADAL AKTUALNE Z CZEGO MOŻE BYĆ DUMNY STRZELIN ?

1. z prostego pracownika fizycznego, który kupił sobie strzelin.
2. z budowania osiedli i strefy ekon na czarnych ziemiach
3. z utraty wszystkich fabryk poza cukrownia
4 z cen wyższych niż we wrocłąwiu
5. z chaosu urbanizacyjnego
6 z rynku a la czarnobyl
7 z posła ziemi strzelińskiej
8 z młynówki
9 z zarondowania komunikacji
10 z najgłupszej szkoły w polsce w ludowie polskimdodałabym jeszcze drogi powiatowe i w mieście :D i mamy całość ;/
2021-02-22 20:39 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker. Permalink13 +4 spajker.
RE: Pytamy z czego słynie Strzelin
Cytuję DEJV:
Niestety spotkałem się wiele razy z postkomunistycznym i zza-Bugowskim spojrzeniem na świat ze strony Strzelinian. Chodzi zdanie Po co ten ratusz, komu to potrzebne? Gdzie są pieniądze na remont szkoły czy innej drogi na obrzeżach miasta? A ja tu odpowiem, że bardzo dobry włodarz to taki co potrafi dobrze zadbać o każdy skrawek miasta. I potrzebny jest ratusz, potrzebna jest starówka, potrzebne jest centrum z prawdziwego zdarzenia tak jak potrzebne są Strzelinowi ulice, parki, chodniki czy nawet obwodnica.

zabużanie mniej zamożni wypinali sie do defekacji opierając się o żerdź. zabużanie zamożni mieli sławojki. za bugiem jadło się raz dziennie zupę na gwoździu z jednej miski. po co komu jakiś ratusz? ludziom klasy zabużanin potrzebne są zasiłki emerytury i rozrywki polegające na dokuczaniu sąsiadowi i na mściwości w stosunku do ludzi od nich zamożniejszych. niedowiarkom polecam wymianę postów pomiędzy sąsiadami z kondratowic oraz oględziny kondratowic. zabużanin rzuci papierek na chodnik, splunie i rzygnie na chodnik a później komentuje- jaki tu syf w polsce, w tym kraju żyć się nie da. w takiej angli to co innego. zabużanie przypilnowali już tego aby w miejcu wsk poznaniacy nie postawili galeriii handlowej. drewniane stodółki w rynku postawili, drewniane baraki na kościuszki mają się dobrze, szklarnia na trawniku u zbiegu rybnej i kościuszki to stetyka z żóltańców ( obwód ivano-frankiwsk)
2021-02-20 12:04 Cytować Zgłoś administratorowi
DEJV Permalink12 +4 DEJV
RE: Pytamy z czego słynie Strzelin
Niestety spotkałem się wiele razy z postkomunistycznym i zza-Bugowskim spojrzeniem na świat ze strony Strzelinian. Chodzi zdanie Po co ten ratusz, komu to potrzebne? Gdzie są pieniądze na remont szkoły czy innej drogi na obrzeżach miasta? A ja tu odpowiem, że bardzo dobry włodarz to taki co potrafi dobrze zadbać o każdy skrawek miasta. I potrzebny jest ratusz, potrzebna jest starówka, potrzebne jest centrum z prawdziwego zdarzenia tak jak potrzebne są Strzelinowi ulice, parki, chodniki czy nawet obwodnica.
2021-02-20 11:44 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker. Permalink11 +7 spajker.
RE: Pytamy z czego słynie Strzelin
Cytuję Dest:
WASZYSTKO TO JUŻ HISTORIA PYTANIE NADAL AKTUALNE Z CZEGO MOŻE BYĆ DUMNY STRZELIN ?

1. z prostego pracownika fizycznego, który kupił sobie strzelin.
2. z budowania osiedli i strefy ekon na czarnych ziemiach
3. z utraty wszystkich fabryk poza cukrownia
4 z cen wyższych niż we wrocłąwiu
5. z chaosu urbanizacyjnego
6 z rynku a la czarnobyl
7 z posła ziemi strzelińskiej
8 z młynówki
9 z zarondowania komunikacji
10 z najgłupszej szkoły w polsce w ludowie polskim
2021-02-19 23:11 Cytować Zgłoś administratorowi
Pomoc Permalink10 -3 Pomoc
RE: Pytamy z czego słynie Strzelin
www.siepomaga.pl/.../
2021-02-19 22:41 Cytować Zgłoś administratorowi
Dest Permalink9 +2 Dest
RE: Pytamy z czego słynie Strzelin
WASZYSTKO TO JUŻ HISTORIA PYTANIE NADAL AKTUALNE Z CZEGO MOŻE BYĆ DUMNY STRZELIN ?
2021-02-19 16:04 Cytować Zgłoś administratorowi
Rokokokox Permalink8 +8 Rokokokox
RE: Pytamy z czego słynie Strzelin
Cytuję inga:
owszem Strzelin słynie z kopalni granitu, tylko co z tego jak miasto nie zadbało o to, aby turysta miał możliwość zobaczenia chociaż fragmentu słynnego kamieniołomu.


Znany na całą Polskę jest jedynie granit strzegomski. Granit strzeliński jest tak samo znany w Polsce jak granit z Sobótki czy z piławy górnej, siedlimowic lub goli świdnickiej a to wszystko jest winą tego że 99% naszego granitu kończy jako kruszywa drogowe i budowlane. Granit strzegomski przede wszystkim jest przerabiany na wszelakiego rodzaju płyty, nagrobki, schody, parapety, płyty chodnikowe, krawężnik, kostke. W strzegomiu na każdej ulicy jest zakład kamieniarski a każdy mieszkaniec w jakimś stopniu jest powiązany z granitem, u nas już chyba nie ma żadnego zakładu kamieniarskiego. Już nawet w piławie górnej widać te zakłady kamieniarskie. Strzelin jako miasto granitu skończył sie 30 lat temu teraz ten kamieniłom to poprostu zwykłe wyrobisko kamienia łamanego. Na prawdę nie ma sie czym szczycić . Jakby spojrzeć na mape to na południe od wrocławia w każdym powiecie funkcjonuje jakiś kamieniołom, w bliskiej okolicy Wałbrzycha funkcjonują dwie kopalnie melafiru ale nikt sie nie szczyci.
2021-02-18 23:24 Cytować Zgłoś administratorowi
DEJV Permalink7 +5 DEJV
RE: Pytamy z czego słynie Strzelin
Dla nie których tu głupio piszących. (Po za Spajkerem) Takie atrakcje miał Strzelin przed wojną i w czasie jej.
30 000 – ludzi uczestniczyło w obchodach Heimatfestu na rynku. (Nie mam dokładnej daty, ale gdzieś pod koniec lat 30)
10 000 – strzelinian oglądało w 1937r. w rynku sztukę „Wyrok Prokopa”.
22 – stowarzyszenia muzyczne działały na terenie powiatu
800 – kibiców przychodziło na mecze piłkarskie VSS Strehlen
Dodam jeszcze, że Strzeliński klub piłakarski VSS Strehlen nawet raz startował w zawodach o puchar Niemiec.
Oprócz tego w Strzelinie przed 1945 rokiem istniały sekcje boksu, Towarzystwo kręglarsko-tenisowe, Towarzystwo pingpongistów,
również lodowisko, gdzie odbywały się zawody łyżwiarskie, w których uczestniczyli najlepsi zawodnicy z Wrocka (troche w innym miejscu niż za komuny bylo te lodowisko), nawet szybownictwo z pasem startowym i mini hangary gdzie odbywały się mistrzostwa Śląska w szybownictwie (za wzgórzem Maryjnym), obok hotelu Maria istaniał też tor saneczkowy, a na pobliskich wzgórzach organizowano sporty zimowe typu zjazdy na nartach. I to wszystko wypełniało fakt istniejącej przepięknej starówki.
2021-02-18 23:11 Cytować Zgłoś administratorowi
smart Permalink6 +7 smart
RE: Pytamy z czego słynie Strzelin
smrodu z cukrowni ?????
2021-02-18 20:55 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.