Foto: screen Twitter: @Karmabash

Ok. godz. 21.50 Ministerstwo Obrony Ukrainy podało raport sytuacyjny (informację operacyjną) przedstawiającą stan na godzinę 20.00 pierwszego dnia wojny (24 lutego). Według MOU na teren Ukrainy weszło ok. 60 batalionowych grup taktycznych (BGT) z 90, co oznacza, że siły inwazyjne wciąż mają na linii frontu 1/3 sił w II rzucie i odwodach (nie licząc oczywiście kolejnych wzmocnień, np. wciąż wzmacniane są siły rosyjskie na Białorusi).

MOU sugeruje, że plan nieprzyjaciela polega na blokadzie Kijowa i opanowania południowej części kraju, wybijając korytarz naziemny z Krymu na zachód, do Naddniestrza. Można dodać, że zapewne część planu to również wybicie korytarza na wschód, zwinięcie obrony Mariupola i przebicie się do Donbasu. Rosyjski plan zakłada być może wzięcie części sił ukraińskich w Donbasie w kleszcze, z północy i południa, np. wzdłuż Dniepru, zmuszenie ich do kapitulacji i zajęcia tym samym centralnej i wschodniej Ukrainy.

Biuletyn Wojenny – Inwazja Rosji na Ukrainę,
Dzień 1 – 24.02.2022 / po południu i noc


Kierunek donbaski
W Donbasie siły ukraińskie toczą zacięte walki. Sukcesy wojsk separatystyczno-rosyjskich są relatywnie niewielkie, ciężkie walki trwają wzdłuż dawnej linii rozgraniczenia, w Obwodzie ługańskim m.in. o Sczastię, Stanicę Ługańską, Biłowodsk, Starobilsk, a w Obwodzie donieckim o Nowotroickie, Pawłopil, Piszczewsk.
Na razie front nie został tu przełamany.

Kierunek kijowsko-chernihowski
Trudna sytuacja jest na kierunku kijowsko-chernihowskim. Natarcie na tym odcinku prowadzą pancerno-zmechanizowane kolumny, które dzisiaj rano (25.02.2022) podeszły na 20-30 km od Kijowa. Manewrową obronę prowadzi tu m.in. ukraińska 1 Samodzielna Brygada Pancerna z czołgami T-64. Wczoraj w okolicy Baturyna i Czernihowa brygada stawiała zaciekły opór, toczyły się ciężkie walki. Pod Czernihowem do niewoli miał się jakoby dostać cały pluton rosyjskiej 74 Brygady Zmechanizowanej, ale do tego typu informacji należy podchodzić z rezerwą, tym bardziej, jeśli nie ma potwierdzenia np. materiałem wideo.Dzisiaj rano w rejonie Kijowa wysadzono trzy mosty, żeby spowolnić/zatrzymać marsz rosyjskich kolumn zmechanizowanych.

W Hostomelutrwają walki, według strony ukraińskiej lotnisko zostało odbite, siły rosyjskie zostały jakoby rozproszone (mówi się, że są to pododdziały elitarnej 45 Brygady Specnazu WDW). Nie dopuszczenie do wsparcia desantu śmigłowcowego siłami lądowymi, czy powietrznodesantowymi, jest – jak na razie – dużym ukraińskim sukcesem  (prawdopodobnie największym tej wojny). W mediach pojawiły się doniesienia, jakoby wczoraj w powietrzu znajdowały się już transportowce z rosyjskim wsparciem – odbicie lotniska uniemożliwiło zajęcie strategicznie ważnej pozycji, która mogła stać się przyczółkiem do ataku na Kijów.
W godzinach porannych (25.02.2022) słychać było strzały z broni automatycznej  w północnych dzielnicach Kijowa (Miński Masyw) – podobno próbowano wysadzić tam desant.
Po krótkiej walce rosyjskie kolumny pancerno-zmechanizowane weszły do miasta Sumy. Tymczasem w nocy w rejonie miasta trwały walki, jest to dobry przykład na to, jak dynamiczna i skomplikowana jest sytuacja na froncie.

Nowoczesna broń
Wczoraj na kilku odcinkach frontu skutecznie zastosowano nowe uzbrojenie – amerykańskie przeciwpancerne pociski kierowane (ppk) Javelin i otrzymane z Wielkiej Brytanii granatniki NLAW. Na froncie południowym, w rejonie nadmorskim, wykorzystano zakupione w Turcji drony Bayraktar TB2 do zwalczania czołgów wroga (jak widać drony częściowo wyszły spod rosyjskiego uderzenia), jeden z filmów pokazuje porażenie rosyjskich czołgów pociskami kierowanymi, są przypuszczenia, że ataku dokonywało co najmniej dwa TB2.
 Podsumowanie sytuacji na froncie
Należy pamiętać, że mimo dynamizmu sytuacji jest to dopiero pierwszy dzień wojny. Sytuacja ukraińskiej armii jest trudna, zwłaszcza na południu, gdzie zgrupowanie krymskie (ros. 58 Armia) weszło w przestrzeń operacyjną i ma zdolność do prowadzenia ofensywy w trzech kierunkach – na wschód (Mikolajów-Odesa), północ (Krzywy Róg) i zachód (Mariupol). Sytuacja ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego Południe (Piwdeń) jest trudna, a załamanie się frontu na południu, może mieć przełożenie na przebieg wojny już w kolejnych dniach.
Na południu rodzi się katastrofa, związki taktyczne dowództwa operacyjnego Południe (Piwdeń) muszą organizować obronę już daleko od Krymu, na rubieżach Chersonia, czy Melitopola, toczą się walki na kierunku mariupolskim.
Obie strony postarają się teraz wykorzystać swoje atuty. Znacznie aktywniejsze może być rosyjskie lotnictwo – zarówno taktyczne jak i strategiczne. Konieczne jest jednak opanowanie nieba, tymczasem ukraińskie lotnictwo jest aktywne, nie zostało zniszczone na lotniskach. Rosjanie nie wykorzystali jeszcze na żadnym odcinku pełnego ognia artylerii, zwłaszcza rakietowej oraz na relatywnie małą skalę stosują broń precyzyjną.
Strona ukraińska będzie grać na czas. Mobilizowane są regularne jednostki armijne, rozwijana jest obrona terytorialna. W wymiarze taktycznym i taktyczno-operacyjnym ukraińskie siły zbrojne będą stosować punktową obronę i obronę manewrową, opartą na powolnym odwrocie, ze stawianiem krótkotrwałego oporu na kolejnych rubieżach (pozycjach) i zadawaniem strat rosyjskim kolumnom pancerno-zmechanizowanym przy zastosowaniu artylerii i środków przeciwpancernych. Ukraińcy  miejscami mogą kontratakować siłami pancerno-zmechanizowanymi (np. na kierunku czernihowskim). Obie strony podciągają na front nowe jednostki.
Warto wspomnieć o podciąganiu w drugim rzucie sił Rosgwardii, dysponującej wozami opancerzonymi typu MRAP, czy transporterami BTR-80. Rosgwardia weszła do Czarnobyla na północu, Heniczeska na połduniu – zabezpiecza zajmowany przez wojska pierwszoliniowe teren, będzie prowadziła operacje przeciwpartyzanckie, zapewne zajmie się aresztowaniami i zatrzymaniami (liczne więźniarki). Na materiałach wideo widać również oddziały czeczeńskie (prawdopodobnie 141. Specjalny Pułk Zmotoryzowany im. Achmada Kadyrowa), które wchodzą w skład Rosgwardii i będą walczyć po stronie rosyjskiej.
W pierwszej dobie walk, według oficjalnych informacji, ukraińskie siły zbrojne zniszczyły jakoby ok. 30 czołgów i 130 innych wozów bojowych, zestrzeliły 7 samolotów i 6 śmigłowców. Na pewno dane te są zawyżone, tylko część ma potwierdzenie w materiale wideo, pewne jest jednakże, że siły rosyjskie napotykają zaciekły opór od pierwszych godzin wojny.

Reakcje zachodnie
Prezydent USA Joe Biden zapewnił, że Stany Zjednoczone będą bronić każdej piędzi terytorium NATO z pełną siłą amerykańskiej armii. W piątek NATO ma zebrać się na szczycie, a Stany Zjednoczone i inni sojusznicy zamierzają realizować zobowiązania wynikające z artykułu 5 Paktu Północnoatlantyckiego. Jak podaje CNN, do bazy wojskowej Lajes na azorskiej wyspie Terceira (należącej do Portugalii) w czwartek dotarły dwie eskadry amerykańskich myśliwców F-15. Należy zakładać, że te służące do wywalczania przewagi powietrznej maszyny znajdują się w drodze na wschodnią flankę NATO. W tym kontekście istotną może być informacja, że nad Polską odnotowano obecność aż trzech (dwa amerykańskie i jeden brytyjski) samolotów-tankowców oraz dyżurującego samolotu wczesnego ostrzegania E-3 Sentry.
Z kolei na poligonie w Nowej Dębie trwają ćwiczenia żołnierzy z 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz amerykańskich spadochroniarzy z 82 Dywizji Powietrznodesantowej. USA zapowiedziały dodatkowe wzmocnienie wschodniej flanki NATO.
Jak donosi Defence24.pl Kolejne państwa członkowskie NATO podejmują decyzje w sprawie wysłania swoich sił do Europy Środkowo-Wschodniej. Pentagon zdecydował o przerzucie do Niemiec 1. Brygady Pancernej 3. Dywizji Piechoty, łącznie do Republiki Federalnej trafić ma 7 tys. żołnierzy amerykańskich (jednostki pancerne i jednostki wsparcia).
Łącznie Amerykanie rozlokowali lub rozmieszczają w Europie około 12 tysięcy żołnierzy bazujących na stałe w USA. 
W Polsce (w bazach na Dolnym Śląsku) rotacyjnie stacjonuje amerykańska brygada zmechanizowana oraz dowodzony przez Amerykanów batalion NATO (Bemowo Piskie). Liczebność wojsk amerykańskich w Polsce wzrosła już do prawie 10 tys. żołnierzy. Dodatkowe prowizoryczne bazy powstały m.in. na lotnisku w Mielcu, na których rozlokowane zostały śmigłowce UH-60 Black Hawk i CH-47 Chinook
Niemcy zablokowały odcięcie Rosji od SWIFT. Widać dwuznaczną postawę tego państwa, praktyczne odcięcie się od pomocy Ukrainie. Analiza enuncjacji osób ze szczytów władzy w połączeniu z informacjami o potraktowaniu ukraińskiego ambasadora przez „kilku ministrów niemieckich” (w skrócie – „nie warto wam pomagać, bo za chwilę upadniecie”) każe zadać pytanie  czy nie istnieje jakaś umowa pomiędzy putinowską Rosją a Niemcami, zawarta na długo przed konfliktem.

 

24.02.2022 / stan godz. 15:00
Krótko przed godz. 6:00 czasu moskiewskiego prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił przemówienie, w którym ogłosił podjęcie decyzji o przeprowadzeniu „operacji specjalnej” na terenie Ukrainy. Celem operacji ma być „denazyfikacja i demilitaryzacja” Ukrainy.  Władze Ukrainy Putin nazwał „juntą, która działa przeciwko narodowi” oraz „neonazistami”, którzy przejęli władzę.” W swoim przemówieniu Putin wezwał żołnierzy ukraińskich do złożenia broni. W kilka minut później przeprowadzone zostały pierwsze rosyjskie ataki rakietowe i lotnicze na strategiczne cele na terenie Ukrainy.
Zgodnie z przewidywaniami pierwszą fazą wojny był atak pociskami typu stand-off na główne lotniska wojskowe, bazy, punkty dowodzenia etc. Użyto m.in. pocisków Kalibr i Iskander. Następnie zaczęła się operacja wojsk lądowych, inwazji dokonano z wielu kierunków, również z północy i południa.  Do ataków rakietowych i lotniczych doszło m.in. w Kijowie, Charkowie,  Iwano-Frankiwsku (Stanisławowie), Odessie, Dniepropietrowsku, Kramatorskuu i Mariupolu. Zamieszczone w internecie materiały wideo wskazują na potężne eksplozje magazynów w Kalinówce na północ od Winnicy.

Kierunek kijowsko-chernihowski
Zgodnie z przypuszczeniami natarcie na tym odcinku prowadzą pancerno-zmechanizowane kolumny z terenu Białorusi i Rosji.W rejonie lotniska Kijów-Hostomel (lotnisko wojskowe i cargo Antonowa) około godziny 12:30 (czasu polskiego) przeprowadzono duży taktyczny desant śmigłowcowy (minimum w skali batalionu) z użyciem śmigłowców szturmowych Ka-52 i wielozadaniowych Mi-8. Zamiarem jest zdobycie lotniska, na które później mogą zostać przerzucone siły powietrzno-desantowe np. przerzucane na pokładach samolotów transportowych. Wydaje się, że port lotniczy, oddalony zaledwie o 20 km, od Kijowa został zajęty.  W trakcie operacji zestrzelonych został co  najmniej jeden rosyjski śmigłowiec  szturmowy Ka-52. Pojawiają się informacje o kolejnych zestrzelonych śmigłowcach i wziętym do niewoli rosyjskim pilocie. W rejonie Kijowa około godz. 15:00 trwały bombardowania lotnicze  tripilskiej elektrowni na południe od Kijowa. 

Kierunek charkowski
Natarcie na tym odcinku prowadzą pancerno-zmechanizowane jednostki 1 Armii  Pancernej Gwardii – 2 Dywizja Zmechanizowana i 4 Dywizja Pancerna. Natarcie wspierają systemy rakiet niekierowanych BM-30 Smiercz kal. 300 mm. W przedpołudniowych walkach kontaktowych potwierdzone straty po stronie rosyjskiej:  1-2 pojazd 4×4 Tigr, czołg T-80BWM. Straty ukraińskie są zapewne znaczne. W materiałach wideo widać liczne zniszczone pojazdy – trudno na tym etapie potwierdzić ich przynależność. Na nagraniach widać też żołnierzy rosyjskich działających w terenie zabudowanym – najprawdopodobniej są to przedmieścia Charkowa. W walkach po stronie rosyjskiej wykorzystano również szturmowe samoloty Su-25.
Ministerstwo Obrony Ukrainy informuje o nawet 7 zestrzelonych samolotach rosyjskich.

Kierunek donbaski
Walki trwają wzdłuż linii rozgraniczenia, siły tzw. milicji separatystycznych republik (1 Armijny Korpus i 2 Armijny Korpus), wsparte przez regularną armię rosyjską, która weszła wcześniej do Donbasu atakują wzdłuż całej linii pozycyjnego w tym rejonie frontu.  Strona ukraińska informuje o skutecznej obronie miasta Szczastie w kontrolowanej przez rząd części obwodu Ługańskiego.  W trakcie walk zabitych miało zostać 50 żołnierzy rosyjskich (lub separatystów).

Kierunek krymski 
Siły zgrupowane na Krymie wdarły się bez przeszkód głęboko w głąb Ukrainy. Około południa na budynku hydroelektrowni w Nowej Kachowce, 60 km na północ od granicy, wywieszono rosyjską flagę. Zidentyfikowano sprzęt rosyjskiej 7 Dywizji Desantowo-Szturmowej. Większych walk w rejonie nie zanotowano, jedna z ukraińskich kolumn została ostrzelana i porzucona na drodze w czasie odwrotu. Rosyjskie kolumny pancerne, w tym czołgi T-72B3, osłaniane są przez systemy przeciwlotnicze Pancyr-S1, aktywne są śmigłowce szturmowe (Mi-24/35M i Mi-28N). Zgrupowanie operacyjne zamierza przekroczyć Dniepr, trwają walki o Chersoń. Zamiarem jest rozcięcie sił ukraińskich pod Odessą i Mariupolem.

Żródło: Reduta Dobrego Imienia

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker.
RE: Inwazja Rosji na Ukrainę - raport sytuacyjny
Tego nie zobaczyszTV powiedziała :
Trzeba odstawić emocje na bok i stwierdzić, że Putin dba o interesy Rosji. Była umowa, że NATO nie rozszerza się na wschód, a w tej chwili Amerykanie obstawili całą Europę wschodnią swoimi bazami i planowali zainstalować się na Upaninie. To tak jakby ZSRR lub Rosja chciałaby zainstalować się w Meksyku. Przypomnę tylko konflikt Kubański i ówczesne osranie anglosaskich psów, które mogło doprowadzić do wojny jądrowej. Jak Kali ukraść krowę, to dobrze, ale jak Kalemu ukradną krowę to źle. Prywatnie rozmawiałem z ludźmi z Doniecka, oni od 8 lat wyczekiwali pomocy z Rosji, bo podczas konfliktu banderowcy potrafili jednorazowo zamordować 8000 ludzi pochodzenia rosyjskiego na wschodzie, ale o tym nikt nie mówi. Tam Rosjanie wjeżdżają do miasta i są witani. Jadą do Mera, pytają się czy wszystko funkcjonuje i jadą dalej, po swoje ziemie.
to jest propaganda konfederacji. jego eminencja obłąkana jąkała w muszcze zawsze mówi jego eminencja władimir władimirowicz putin, jego eminencja łukaszenko. konfederaści to rusofile. ten obłąkaniec putin chce być carem, korwin chce być królem polski, korwin wszystkich wyzywa od lewaków ale nie wspomina o tym że był komunistyczym aktywistą ze stronnictwa demokratycznego w czasach prl zblokowanego z pzpr w ramach frontu jedności narodu. putin wysłał na wojnę dzieci. korwin ma wśród swoich wyznawców dzieci. dzieci sa naiwne i zafascynowanego wodzem niczym muzułmanin mahometem. strzeliński konfederasta cześ występuje tu pod różnymi nickami a jego chmstwo jest podobne do korwinowego a jego agresja jest rodem z prorosyjskiej młodzieży wszechpolskiej. konfederaści i cześ nazywają dobrobyt ujny - kołchozem a dawnego dyrektora kołchozu- łukaszenkę nazywają per jego eminencja. odpadek umysłowy, którego mózg nawet narządu mowy nie ogarnia, fafluniąc sie śliniąc i jąkając jawi się dla czesów jako wódz plemienia. w strzelinie konfederastia jest dwuosobowa. jeden z konfederastów to cześ.

0
Gravatar
ewa2
RE: Inwazja Rosji na Ukrainę - raport sytuacyjny
Tego nie zobaczyszTV powiedziała :
Trzeba odstawić emocje na bok i stwierdzić, że Putin dba o interesy Rosji. Była umowa, że NATO nie rozszerza się na wschód, a w tej chwili Amerykanie obstawili całą Europę wschodnią swoimi bazami i planowali zainstalować się na Upaninie. To tak jakby ZSRR lub Rosja chciałaby zainstalować się w Meksyku. Przypomnę tylko konflikt Kubański i ówczesne osranie anglosaskich psów, które mogło doprowadzić do wojny jądrowej. Jak Kali ukraść krowę, to dobrze, ale jak Kalemu ukradną krowę to źle. Prywatnie rozmawiałem z ludźmi z Doniecka, oni od 8 lat wyczekiwali pomocy z Rosji, bo podczas konfliktu banderowcy potrafili jednorazowo zamordować 8000 ludzi pochodzenia rosyjskiego na wschodzie, ale o tym nikt nie mówi. Tam Rosjanie wjeżdżają do miasta i są witani. Jadą do Mera, pytają się czy wszystko funkcjonuje i jadą dalej, po swoje ziemie.
Spadaj ruski trolu.

0
Gravatar
Tego nie zobaczyszTV
Winne NATO.
Trzeba odstawić emocje na bok i stwierdzić, że Putin dba o interesy Rosji. Była umowa, że NATO nie rozszerza się na wschód, a w tej chwili Amerykanie obstawili całą Europę wschodnią swoimi bazami i planowali zainstalować się na Upaninie. To tak jakby ZSRR lub Rosja chciałaby zainstalować się w Meksyku. Przypomnę tylko konflikt Kubański i ówczesne osranie anglosaskich psów, które mogło doprowadzić do wojny jądrowej. Jak Kali ukraść krowę, to dobrze, ale jak Kalemu ukradną krowę to źle. Prywatnie rozmawiałem z ludźmi z Doniecka, oni od 8 lat wyczekiwali pomocy z Rosji, bo podczas konfliktu banderowcy potrafili jednorazowo zamordować 8000 ludzi pochodzenia rosyjskiego na wschodzie, ale o tym nikt nie mówi. Tam Rosjanie wjeżdżają do miasta i są witani. Jadą do Mera, pytają się czy wszystko funkcjonuje i jadą dalej, po swoje ziemie.
0
Gravatar
spajker.
RE: Inwazja Rosji na Ukrainę - raport sytuacyjny
cześ powiedziała :
KKK powiedziała :
Klip powiedziała :
Zastanawiam sie czy jakby nas Niemcy bili czy ukraina by nam tak pomogła czy zrobili by Wołyń jak pokazała historia
Mnie zastanawia wiedza historyczna polek jeżdżących do Niemiec myć dupy byłym ssmanom. W obecnej sytuacji zawiści historyczne należy odstawić na bok i pomóc tym biednym ludziom w ciężkiej sytuacji.
Pieniądze nie śmierdzą :D
ale ty tak.

0
Gravatar
cześ
RE: Inwazja Rosji na Ukrainę - raport sytuacyjny
KKK powiedziała :
Klip powiedziała :
Zastanawiam sie czy jakby nas Niemcy bili czy ukraina by nam tak pomogła czy zrobili by Wołyń jak pokazała historia
Mnie zastanawia wiedza historyczna polek jeżdżących do Niemiec myć dupy byłym ssmanom. W obecnej sytuacji zawiści historyczne należy odstawić na bok i pomóc tym biednym ludziom w ciężkiej sytuacji.
Pieniądze nie śmierdzą :D

0
Gravatar
KKK
RE: Inwazja Rosji na Ukrainę - raport sytuacyjny
Klip powiedziała :
Zastanawiam sie czy jakby nas Niemcy bili czy ukraina by nam tak pomogła czy zrobili by Wołyń jak pokazała historia
Mnie zastanawia wiedza historyczna polek jeżdżących do Niemiec myć dupy byłym ssmanom. W obecnej sytuacji zawiści historyczne należy odstawić na bok i pomóc tym biednym ludziom w ciężkiej sytuacji.

0
Gravatar
Walden
RE: Inwazja Rosji na Ukrainę - raport sytuacyjny
Raptus powiedziała :
Walden powiedziała :
Raptus powiedziała :
Putin to dla mnie teraz drugi osama bin laden i tak samo powienien skończyć. Świat nie powinien sie tak bezczynnie przyglądać kolejnej putinowskiej agresji! Te dyktatorskie rządy putina muszą zostać obalone
Ja tam na znak protestu proponuje - nie kupować chleba pieczonego na rosyjskim gazie- nie tankować paliwa sprowadzanego z Rosji- nie grzać domu rosyjskim węglem- nie oglądać '' ligi mistrzów '' sponsorowanej przez Gazprom'Pozbądźmy sie wszystkiego co ma składowe rosyjskiego gazu , węgla i ropy i zobaczymy kto dłużej wytrzyma.
Piec gazowy do chleba? Raczej wszystkie piekarnie mają elektryczne piece na chleb. A od 1 października gaz bedziemy mieli z norwegi za pośrednictwem baltic pipe, umowa jamalska z ruskimi konczy sie w tym roku i nie bedzie przedłużana. Przeciez polska jest węglową potęgą. Ty lepiej nie pleć bzdur jak kryptorusek z niemiec, z mordercami się nie współpracuje, a tych dzikusów trzeba wykluczyć z życia na arenie europejskiej, niech sie zamkną jak jak korea.
Jasne - piekarnie na prąd , gaz z Norwegii , węgiel z polskiej kopalni - jeszcze dodaj za dzieci bocian przynosi .

0
Gravatar
Raptus
RE: Inwazja Rosji na Ukrainę - raport sytuacyjny
Walden powiedziała :
Raptus powiedziała :
Putin to dla mnie teraz drugi osama bin laden i tak samo powienien skończyć. Świat nie powinien sie tak bezczynnie przyglądać kolejnej putinowskiej agresji! Te dyktatorskie rządy putina muszą zostać obalone
Ja tam na znak protestu proponuje - nie kupować chleba pieczonego na rosyjskim gazie- nie tankować paliwa sprowadzanego z Rosji- nie grzać domu rosyjskim węglem- nie oglądać '' ligi mistrzów '' sponsorowanej przez Gazprom'Pozbądźmy sie wszystkiego co ma składowe rosyjskiego gazu , węgla i ropy i zobaczymy kto dłużej wytrzyma.
Piec gazowy do chleba? Raczej wszystkie piekarnie mają elektryczne piece na chleb. A od 1 października gaz bedziemy mieli z norwegi za pośrednictwem baltic pipe, umowa jamalska z ruskimi konczy sie w tym roku i nie bedzie przedłużana. Przeciez polska jest węglową potęgą. Ty lepiej nie pleć bzdur jak kryptorusek z niemiec, z mordercami się nie współpracuje , a tych dzikusów trzeba wykluczyć z życia na arenie europejskiej, niech sie zamkną jak jak korea.

0
Gravatar
Walden
RE: Inwazja Rosji na Ukrainę - raport sytuacyjny
Raptus powiedziała :
Putin to dla mnie teraz drugi osama bin laden i tak samo powienien skończyć. Świat nie powinien sie tak bezczynnie przyglądać kolejnej putinowskiej agresji! Te dyktatorskie rządy putina muszą zostać obalone
Ja tam na znak protestu proponuje - nie kupować chleba pieczonego na rosyjskim gazie- nie tankować paliwa sprowadzanego z Rosji- nie grzać domu rosyjskim węglem- nie oglądać '' ligi mistrzów '' sponsorowanej przez Gazprom'Pozbądźmy sie wszystkiego co ma składowe rosyjskiego gazu , węgla i ropy i zobaczymy kto dłużej wytrzyma.

0
Gravatar
spajker.
RE: Inwazja Rosji na Ukrainę - raport sytuacyjny
Klip powiedziała :
Zastanawiam sie czy jakby nas Niemcy bili czy ukraina by nam tak pomogła czy zrobili by Wołyń jak pokazała historia
odpowiedź- nie wiadomo. zależy od sytuacji. w 1943 ukraińcy walczyli o swoją ojczyznę wyganiając z niej polaków. wykorzystali okazję. dzisiaj polska pomaga SOBIE i rękoma ukraińców chce zabić cara putlera, który ma imperialne ambicje i chce mieć granice rosji na odrze i nysie łużyckiej. nie pomożesz ukrainie to jutro putler będzie oswobadzał kilku rosjan z legnicy i stworzy tam legnicką noworosję i wiązowską noworosję. jak powstanie blok polska-ukraina to niemcy się mocno zastanowią nad sensem napadania na polskę. polsce opłaca sie wspierać ukrainę a ukrainie opłaca się wspierać polskę.

0

Przeczytaj także