Foto: Twitter/@nexta_tv
Na wszystkich kierunkach Siły Zbrojne Ukrainy prowadzą efektywną obronę, lokalnie nawet kontratakując. Mimo ponoszonych dużych strat aktywne jest rosyjskie lotnictwo – samoloty bojowe i śmigłowce. Kontynuowane są rosyjskie ataki z użyciem pocisków precyzyjnych Iskander i Kalibr (uderzeniem rakietowym zniszczono lotnisko w Winnicy), oraz od niedawna rakietami Toczka-U (zasięg: 120 km). Coraz bardziej widoczne jest przechodzenie do ostrzałów powierzchniowych niekierowaną artylerią rakietową oraz z użyciem amunicji niekierowanej (klasycznych bomb FAB i bomb kasetowych RBK), w tym także w stosunku do infrastruktury cywilnej.
 

Dzień 9-12, (04-07.03.2022)

Kierunek kijowsko-chernihowski
Czernihów się broni – na tyłach obwodu czernihowksiego narasta ruch oporu. Walki trwają o północno-zachodnie przedmieścia Kijowa: miasta Bucza i Irpeń. Siły rosyjskie usiłują przekroczyć drogę Żytomierz-Kijów. Od wschodu siły pancerno-zmechanizowane podchodzą do dzielnic Browary i lotniska Boryspol. Na froncie kijowskim operują już jednostki czeczeńskie, do wymarszu na front przygotowywane są nowe czeczeńskie oddziały Rosgwardii.
Rosyjskie wojska zmierzają jakoby w kierunku Kaniowskiej Elektrowni Wodnej, około 100 km na południe od Kijowa.
W ostatnich dniach miał miejsce kontratak wojsk ukraińskich, którego celem było odrzucenie Rosjan w rejonie Irpienia i Buczy oraz przecięcie linii zaopatrzeniowych nieprzyjaciela. 
Kilka dni temu w Hostomlu pododdział ukraińskich wojsk specjalnych (podległy wywiadowi) zniszczyły pluton rosyjskich wojsk powietrznodesantowych. Zasadzka dobitnie pokazała jak skuteczni są ukraińscy specjalsi i jak krwawe nawet dla najlepszych jednostek rosyjskich są walki w terenie zurbanizowanym. Relatywnie lekko opancerzony sprzęt rosyjskich wojsk desantowych zupełnie nie zdaje egzaminu w starciach z dobrze wyszkolonymi i zmotywowanymi obrońcami, szczególnie jeśli są oni  wyposażeni w nowoczesną broń przeciwpancerną.  Łącznie  udokumentowano już utratę przez rosyjskie wojska powietrznodesantowe 38 pojazdów  gąsienicowych.
Na południe od Białej Cerkwi (obwód kijowski) doszło do bratobójczego boju spotkaniowego  dwóch rosyjskich kolumn pancernych. W wyniku starcia zniszczonych zostało dziewięć czołgów i cztery transportery kołowe.

Kierunek charkowski
Miasto znajduje się na granicy katastrofy humanitarnej, jest ostrzeliwane i bombardowane. Jednostki rosyjskiej 6 Armii przesuwają się w głąb kraju obchodząc miasto, ale na terenie obwodu sumskiego i charkowskiego narasta ruch oporu. Część jednostek 1 Armii Pancernej Gwardii nacierającej na Kijów i Połtawę jest zdemoralizowana. Wojna przenosi się w głąb kraju, do obwodu połtawskiego. Oddziały ukraińskie skutecznie kontratakowały pod miastem Czuhujew.
W ciężkich walkach zginęli m.in. rosyjscy dowódcy 61. Brygady piechoty morskiej podpułkownik Dmitrij Safronow oraz 11.  Brygady desantowo-szturmowej podpułkownik Denis Glebow. To już kolejne przypadki zabitych wysokich rangą rosyjskich oficerów.
Na terenie obwodów chernihowskiego, sumskiego i charkowskiego aktywna jest partyzantka, urządzane są zasadzki, przerywane linie komunikacyjne.

Kierunek donbaski
Ukraińskie zgrupowanie operacyjne w Donbasie (Siły Operacji Połączonych) cofa się pod naporem nacierających na tym froncie tzw. milicji separatystycznych republik (1 Armijny Korpus i 2 Armijny Korpus), wspartych przez jednostki 8 Armii i 20 Armii. Aktywne jest rosyjskie lotnictwo i artyleria rakietowa. Jednostki ukraińskie ponoszą duże straty, ale wciąż utrzymują front.
Ciężkie walki toczyły się w rejonie okrążonego Mariupola, pod Wołnowachą i Siewierodonieckiem.

Kierunek krymski
Trwają walki w rejonie Mikołajewa, atak rosyjski skierowany na Odessę został zatrzymany. Siły rosyjskie w rejonie Chersonia ostrzeliwane są ogniem artylerii – uderzeniem artyleryjsko-rakietowym zniszczono m.in. polowe lądowisko śmigłowcowe w Czarnobajewce, gdzie miały zostać zniszczone liczne rosyjskie śmigłowce.
Rosjanie opanowali miasto Zaporoże oraz elektrownię atomową w Enerhodarze.
Na wschodzie zamknięty w pierścieniu okrążenia jest Mariupol, broniony m.in. przez pułk Gwardii Narodowej „Azow”. Miasto ostrzeliwane jest od kilku dni i blokowane, w zasadzie ma tam miejsce katastrofa humanitarna (nie udało się zrealizować pomysłu korytarzy humanitarnych). Z powodu niepomyślnej pogody odwołano operację desantową w rejonie Odessy, a zgrupowanie okrętów desantowych odpłynęło na Krym. Następne okienko pogodowe i ewentualna próba desantu może mieć miejsce w połowie tygodnia.

Podsumowanie sytuacji politycznej
Sankcje nałożone na Rosję zaczynają być odczuwalne. Eksperci przewidują, że Rosyjska gospodarka skurczy się w ich wyniku o 20%. Systemu płatnicze Visa i Mastercard zawiesiły swoje operacje w Rosji – nie można płacić za pomocą ich kart na terenie Federacji Rosyjskiej.
Stany zjednoczone odmrażają stosunki polityczne z Iranem, w celu uzyskania dostępu do irańskiej ropy, która ma własności zbliżone do rosyjskiej. Bez wątpienia chodzi o zapewnienie dostaw dla Europy. Ten ruch wywołał olbrzymie zaniepokojenie w Izraelu – komentatorzy i media prasy Izraelskiej mówią nawet o „zdradzie Ameryki”. Premier Izraela Bennet odbył podróż do Moskwy, spotkał się Putinem oraz do Berlina, gdzie spotkał się z kanclerzem Scholzem. Wydaje się, że Izrael szuka modus vivendi w zaistniałej sytuacji, tym bardziej, że bardzo wielu obywateli tego państwa pochodzi z Rosji, a j. rosyjski jest drugim językiem Izraela.
W stanach zjednoczonych i w Polsce trwa dyskusja nad ewentualnym przekazaniem polskich MiGów-29 Ukrainie. W USA rosną obawy że tego rodzaju wsparcie może wywołać odwet Rosji, z drugiej strony – w Polsce pojawiają się z różnych stron głos, że trzeba to zrobić. Zaczyna być to używane jako element nacisku na rząd, który stoi na stanowisku, że takiego rodzaju pomoc nie będzie udzielona.
Polska przyjęła już ponad milion uchodźców, trwa bezprecedensowa akcja pomocy Ukraińskim uchodźcom. Ma to tylko częściowe odzwierciedlenie w zachodnich mediach. Dlatego Reduta d
Dobrego Imienia rozpoczyna akcje informacyjna dla dziennikarzy c całego świata na temat prawdziwego wymiaru pomocy Polski dla Ukrainy i Ukraińców.
Źródło: Reduta Dobrego Imienia

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także