Foto: Twitter/@nexta_tv
Zacięte walki trwają na wszystkich frontach, chociaż z różnym natężeniem. Możemy spodziewać się dalszej brutalizacji konfliktu – wraz z wyczerpywaniem się skromnych rosyjskich zapasów amunicji precyzyjnej, będzie intensyfikować się powierzchniowy ostrzał artylerii rakietowej oraz użycie klasycznych, grawitacyjnych bomb lotniczych (już potwierdzone).


Dzień 8, (03.03.2022)


Kierunek kijowski
Jednostki rosyjskie próbują nacierać m.in. w rejonie Iwankowa, Kozarowycz, Wyszogrodu (na północ i północny-zachód od stolicy), oraz Fastowa i Obuchowa (na południowy zachód i południe). Obronę na tej flance Kijowa organizują elementy m.in. ukraińskiej 4 Brygady Szybkiego Reagowania Gwardii Narodowej, 112 Brygady OT, oraz grupy taktyczne 14 Brygady Zmechanizowanej  i 95 Brygady Desantowo-Szturmowej, kontratakujących wczoraj w rejonie Makarów, na zachód od Kijowa. W ten sposób broniona była droga żytomierska (Kijów-Żytomierz). Ukraińcy starają się nie dopuścić do oskrzydlenia stolicy.
Od wschodu nacierają awangardy rosyjskiej 1 Armii Pancernej Gwardii, która zamierza wyjść na wschodnie i południowo-wschodnie przedmieścia Kijowa – dzielnicę Browary i lotnisko Boryspol.
Nagrania wideo dokumentują poważne zniszczenia w Borodziance  (Obwód kijowski, na północny zachód od stolicy).
Wywiad amerykański donosi, iż tempo marszu rosyjskich kolumn na wschód od Kijowa uległo spowolnieniu. Można założyć, że współpraca wywiadowcza NATO z armią ukraińską jest nie tylko ścisła, ale też efektywna. Być może jest to jeden z powodów, dla których drony Bayraktar TB2 odnoszą spektakularne sukcesy na froncie. Można przypuszczać, że NATO jest w stanie określić miejsca słabej aktywności rosyjskich systemów radarowych i poprowadzić tam ukraińskie samoloty i drony.

Zgrupowanie charkowskie
 Charków oblegany jest przez wojska rosyjskie. Zajęcie miasta ma kluczowe znaczenie propagandowe – dla Rosjan byłby to pierwszy wymierny dowód uzyskania przewagi w tej wojnie.  W tym celu intensyfikowany jest ostrzał artylerii i lotnictwa. Ostrzał ma charakter zarówno punktowy jak i powierzchniowy. Dramatyczna jest sytuacja ludności cywilnej (25-30% rosyjskiej), której zaczyna brakować żywności.
Awangardy sił rosyjskich zmierzają do Iziuma z zamiarem zamknięcia w kotle (od północy) sił ukraińskich w Donbasie.
Siły rosyjskie wciąż nie kontrolują wielu miejscowości (węzłów komunikacyjnych) na tyłach w obwodzie sumskim i charkowskim. Spowalnia to tempo natarcia i prowadzi do nawarstwiania się problemów logistycznych.

Zgrupowanie Donbaskie
Trwają zacięte walki, w których jednostki ukraińskie, bronią się uporczywie, ale nieustannie spychane są na zachód. Doborowe ukraińskie jednostki wchodzące w skład tzw. Operacji Sił Połączonych (jednostki wydzielone z brygad armijnych zostały rozmieszczone w Donbasie jeszcze przed inwazją), ponoszą duże straty w ludziach i sprzęcie. Trwają zacięte walki o zamknięty w pierścieniu blokady i ostrzeliwany Mariupol.

Zgrupowanie krymskie
 Rosyjski atak na Mikołajów nie doprowadził do zdobycia miasta. Pojawiają się doniesienia o  śmigłowcowych desantach taktycznych. Odessa przygotowuje się na desant z morza. Miasto blokują okręty Floty Czarnomorskiej, na morzu przebywa morska grupa desantowa w składzie co najmniej kilku okrętów desantowych. W czwartek poinformowano o zatonięciu estońskiego kontenerowca w rejonie Odessy. Powód zatonięcia nie był znany – być może statek wpadł na minę.
Media rumuńskie donoszą o zaginięciu samolotu Mig-21 Lancer nad Morzem Cezarym. Katastrofie uległ również śmigłowiec IAR 330 Puma , który brał udział w akcji poszukiwawczo-ratunkowej. Jedną z przyczyn tych katastrof mogły być panujące w tym rejonie złe warunki atmosferyczne. Sytuacja jest jednak napięta, szczególnie po doniesieniach, że cztery samoloty rosyjskie (2 x Su-27  i 2 x Su-24) naruszyły szwedzką przestrzeń powietrzną na wschód od Gotlandii. Szwedzi wysłali samoloty Jas 39 Gripen i przechwycili rosyjskie maszyny.

Straty
Ukraińskie Ministerstwo Obrony podaje najnowsze (szacunkowe) straty wroga:
9 tys. zabitych i rannych rosyjskich żołnierzy, 211znszczonych czołgów, 900 BWP, 90 dział,  42 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet, 11 systemów obrony przeciwlotniczej, 30 samolotów, 31 śmigłowców oraz 374 inne pojazdy. Ponadto miano zniszczyć 60 cystern z paliwem.
Rosjanie przyznają się do 498 poległych i 1597 rannych.  W trakcie walk miał zginąć gen. mjr Andriej Suchowiecki, zastępca dowódcy 41. Armii (wcześniej dowódca 7 Dywizji Powietrznodesantowej). Kijów informuje z kolei o śmierci pułkownika Ołeksandra Oksanczenki. Ukraiński  pilot miał zginąć w walce powietrznej, gdy celowo zwracał na siebie uwagę samolotów wroga, chcąc odciągnąć ich uwagę od pozostałych maszyn ukraińskich.

Pomoc NATO
Kolejne kraje NATO udzielają pomocy w sprzęcie walczącej Ukrainie. Hiszpania dostarczy niebawem 1370 granatników oraz 700 tys. sztuk amunicji  do broni maszynowej. Jak donosi agencja DPA, rząd w Berlinie chce dostarczyć więcej broni na Ukrainę. Najnowsza dostawa ma obejmować aż 2700 przeciwlotniczych pocisków rakietowych typu “Streła” (odziedziczonych i zmagazynowanych po armii NRD). Niemcy dostarczyły już w ekspresowym tempie 1000 granatników Panzerfaust 3 oraz 500 rakiet do przenośnych wyrzutni przeciwlotniczych Stinger.

Podsumowanie po 8 dniach wojny
Po tygodniu od wybuchu wojny widać, że pierwotny plan, polegający na szybkim zdobyciu Kijowa i dekapitacji państwa ukraińskiego nie został zrealizowany. Opór wojsk ukraińskich wspieranych bohaterstwo przez ogół społeczeństwa zaskoczył Rosjan. Do dziś żadne z dużych miast nie zostało zdobyte, a ponoszone przez Rosjan straty są wyższe niż podczas krwawej wojny czeczeńskiej. Rosja nie doceniła skuteczności nowoczesnej broni przeciwpancernej, która w rękach zdeterminowanych obrońców może skutecznie osłabić (szczególnie w miastach) tempo natarcia wojsk pancernych. Putin – a być może cały wywiad rosyjski – nie docenił zdolności Zachodu do konsolidacji w obliczu realnego zagrożenia. Duża w tym zasługa działań dyplomatycznych polskiego rządu i premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Andrzeja Dudy. Dziś polska perspektywa podzielana jest przez większość państw zachodnich. Nie byłoby to możliwe bez gwałtownej zmiany stanowiska USA w kwestii podejścia do Rosji. Zeszłoroczne próby negocjacji zastąpione zostały przez twarde stanowisko rodem z czasów zimnej wojny. Poparte to zostało bezprecedensowymi dostawami broni dla Ukrainy praktycznie ze strony wszystkich państw NATO.
Wydaje się, że rosyjskie kierownictwo dążyć będzie do okrążenia miast. Armia rosyjska będzie się starała unikać kosztownych walk miejskich i (jak już pisaliśmy) zmusić ostrzałem artyleryjskim władze obleganych miast do kapitulacji i sam rząd Ukrainy, w celu uniknięcia strat w ludności cywilnej. Na ujawnionej (najpewniej celowo) przez Aleksandra Łukaszenkę mapie widać, że ofensywa nie ma raczej obejmować zachodnich obszarów Ukrainy. Być może to sugestia, że po ewentualnej kapitulacji Kijowa możliwe są negocjacje. Na mapie widać też podział Ukrainy na kilka regionów – może to wskazywać na chęć stworzenia kadłubowych państewek o różnym stopniu zależności od Moskwy. Istnieje też obawa, że wojska rosyjskie i białoruskie zaatakują zachodnią Ukrainę w celu odcięcie jej od pomocy wojskowej udzielanej przez państwa NATO.
W tej sytuacji kluczowa pozostaje obrona Kijowa i dostarczenie maksymalnego wsparcia dla walczącej armii ukraińskiej. Można mieć nadzieję, że w obliczu ponoszonych przez armię rosyjską  strat w ludziach i sprzęcie dojdzie do negocjacji pokojowych, które pozwolą ocalić Kijów. Informacje na temat prawdziwego przebiegu wojny w końcu dotrą również do rosyjskiego społeczeństwa, czego zapewne obawia się rosyjskie kierownictwo.

Źródło: Reduta Dobrego Imienia

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker.
RE: Inwazja Rosji na Ukrainę - raport dzień 8
ukraina już wygrała tą wojnę niezależnie od losu lokalnych bitew. dziadka putina załatwią jego generałowie jeszcze w tym roku. niemcy nie będa sie już umizgiwać do rosji ale bedą sie jawić jako odwieczni przyjaciele ukrainy. ukraińcy dostali od niemców 5000 hełmów z wehramchtu i 1000 40to letnich ruskich wyrzutni rakiet z czasów ddr. niemiecki kanclerz gerhardt schroder - syn sprzątaczki aż się udałwił kawiorem z gazpromu jak przeczytał o niemieckim wsparciu dla ukrainy.
0

Przeczytaj także