Jak na razie z terenu Białorusi i Nadniestrza nie wkroczyły żadne rosyjskie siły naziemne. Stan ten może się jednak zmienić w następnych dniach. Foto: screen Twitter: @Karmabash
Wojna przeradza się w pełnoskalowy konflikt, obejmujący coraz więcej zaangażowanych sił, po obu stronach oraz rozlewa się na coraz większy obszar Ukrainy centralnej i wschodnie. Poza pociskami balistycznymi atakujące cele militarne, np. lotniska, zachodnia Ukraina pozostaje wciąż poza strefą kontaktowej wojny, jak na razie z terenu Białorusi i Nadniestrza nie wkroczyły żadne rosyjskie siły naziemne. Stan ten może się jednak zmienić w następnych dniach. W związku z przekazywaniem broni na Ukrainę transferem przez Polskę nie można wykluczyć interwencji wzdłuż granicy ukraińsko-polskiej z zamiarem jej odcięcia np. z rejonu Brześcia, gdzie notuje się koncentracja sił rosyjskich.

Dzień 5

Zapowiadana przez służby wywiadowcze aktywność białoruskich wojsk lądowych na froncie – jeśli się potwierdzi – będzie się sprowadzać, prawdopodobnie, do wejścia na Ukrainę, z terenu obwodu homelskiego, 38 Samodzielnej Brygady desantowo-szturmowej (zaobserwowano jej przerzut z Brześcia do Homla). Opór ukraiński wzrasta, mobilizowane są nowe oddziały regularnej armii i obrony terytorialnej, straty rosyjskie w ludziach i sprzęcie rosną.

Kierunek kijowsko-chernihowski
Na tym kierunku sytuacja zdaje się być kontrolowana przez siły ukraińskie, jednakże można
spodziewać się dalszych ataków, nie wykluczone, że z użyciem znacznie większych sił pancerno-zmechanizowanych. Dowództwo rosyjskie może zdecydować się na wejście do stolicy według różnych wariantów, włącznie z ciężką operacją lądową zaplanowaną na wiele dni, zakładającej użycie pełnej siły wojsk pancerno-zmechanizowanych, specjalnych i artylerii, zmierzające do zajmowania po kolei dzielnicy po dzielnicy. Tego typu walki byłyby niezwykle krwawe dla obu stron, straty wśród infrastruktury i ludności cywilnej, byłyby ogromne. Na razie bardziej prawdopodobna wydaje się całkowita blokada stolicy.
W internecie pojawiły się zdjęcia zniszczonych pojazdów rosyjskich wojsk powietrznodesantowych w miejscowości Bucza (obwód kijowski).

Kierunek charkowski
Izolowany Charków wciąż pozostaje ukraiński, raczej należy spodziewać się blokady miasta, a nie jego szturmu, co wiązałoby się z pełnoskalową operacją sił lądowych. Część sił rosyjskich, np. 1Armia Pancerna Gwardii, ominęła Sumy i Charków, i sunie w głąb Ukrainy. To zgrupowanie pancerne wciąż dysponuje ogromną siłą uderzeniową, ale ma pewne problemy z utrzymaniem tempa natarcia (problemy z paliwem) oraz z utrzymaniem w sprawnym działaniu coraz dłuższych linii komunikacyjnych. Oddziaływanie na linie komunikacyjne na tym kierunku ma na razie wciąż znaczenie taktyczne, ale z czasem, przy zwiększeniu intensywności i efektywności ataków w kolejnych dniach, może mieć przełożenie na poziom operacyjny (spadek morale, problemy zaopatrzeniowe itd.).
W godzinach popołudniowych (28.02.2022) zaczęły napływać doniesienia medialne o silnym ostrzale miasta przy użyciu wyrzutni rakietowych BM-21 Grad. W wyniku ostrzału śmierć miało ponieść kilkudziesięciu cywilów.

Kierunek donbaski
 Trwają tu bardzo zacięte walki, w których obie strony ponoszą duże straty w ludziach i sprzęcie. Ukraińskie zgrupowanie operacyjne zmuszane jest do stopniowego odwrotu, najtrudniejsza sytuacja jest na południowym skrzydle, gdzie w rejonie Wołnowacha-Mariupol nacisk jest najsilniejszy. Ewidentnie widać zamiary zaatakowania Mariupola z obu stron – z kierunku zachodniego i donbaskiego i odrzucenia sił ukraińskich znad Morza Azowskiego.

Kierunek krymski
Siły zgrupowane krymskie osiągnęło jak dotąd największe sukcesy i sytuacja na froncie południowym jest najtrudniejsza. Awangardy sił rosyjskiej 58 Armii dotarły już w rejon Mikołajów-Odesa, na północy w rejon Zaporoża, a na schodzie do Mariupola. Spodziewane są ciężkie walki o Odessę, w tym niewykluczony w tym rejonie desant morski.
W internecie pojawiły się nagrania pokazujące ukraińskich jeńców. Inne nagrana dokumentują poważne zniszczenia infrastruktury ukraińskiej marynarki wojennej w Oczakowie /Ochakiv  (Obwód mikołajowski) – zniszczenia te miały być wynikiem rosyjskiego ataku rakietowego lub lotniczego z 24.02.2022.

Zmiana nastawienia Niemiec
Jednym z najważniejszych wydarzeń politycznych ostatnich 48 godzin była radykalna zmiana nastawienia Niemiec w kwestii pomocy militarnej dla Ukrainy. W sobotę (26.02.2022) – kilka godzin po wizycie premiera Mateusza Morawieckiego w Berlinie – rząd niemiecki zadecydował o udzieleniu Ukrainie istotnej pomocy wojskowej. Pomoc ta ma obejmować jak najszybsze dostarczenie aż 3 tys. granatników przeciwpancernych Panzerfaust 3 oraz 500 rakiet do przenośnych wyrzutni  FIM-92 Stinger.
Kanclerz Olaf Scholz zapowiedział ponadto inwestycję w obronność Niemiec (do poziomu 2% PKB) i zamknięcie nieba dla rosyjskich samolotów. Fundamentalne znaczenie ma przede wszystkim zgoda Berlina na wyłączenie Rosji z systemu SWIFT. W niedzielę w Berlinie odbyła się manifestacja solidarności z Ukrainą,  w których wzięło udział nawet ponad 100 tys. osób. Wzywano do natychmiastowego zakończenia wojny i sankcji przecie Rosji. Wskazuje to  na zmianę nastawienia opinii publicznej – do niedawna protesty przeciwko polityce Rosji były bardzo nieliczne.  

Dostawy uzbrojenia
USA przewidziała zakup uzbrojenia dla Ukrainy za 600 mln. Dolarów. Unia Europejska chce przeinaczyć na  ten cel 500 mln euro. Polska – jak przewidywaliśmy to w jednej ze wcześniejszych analiz –  ma stać się hubem logistycznym dla przerzutu sprzętu i pomocy dla Ukrainy.

Tabela dostarczonego Ukrainie uzbrojenia / planowanych dostaw
Kraj Typ uzbrojenia
USA 1250  przeciwpancernych pocisków kierowanych (ppk)  Javelin   (oraz minimum 100 wyrzutni CLU – mechanizmów startowych). AGM-148 Javelin ma zasięg 4 km i przebija 600-800 mm stali.
 
 
Granatniki M141 do niszczenia pojazdów i umocnień
 
Wielka Brytania Wyrzutnie ppk Javelin
 
W styczniu 2022   2 tys. nowoczesnych granatników przeciwpancernych NLAW
 
 
Polska Nowoczesne przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun (deklaracja 1 lutego). Piorun to jedna z najlepszych broni tego typu na świecie (zasięg: 6500 m pułap:  10- 4000 m). Może zwalczać samoloty, śmigłowce i drony.
Oprócz tego Polska dostarczy też amunicję.
 
 
Estonia (18. lutego)
Minimum 40 ppk Javelin
 
Litwa (12  lutego) Niedoprecyzowana ilość przeciwlotniczych rakiet FIM-92 Stinger (zasięg 4800 m, pułap: 180 – 3800 m)
 
 
Belgia 2 tys. karabinów maszynowych + amunicja
 
Niderlandy 50 granatników przeciwpancernych Panzerfaust 3 wraz z zapasem 400 pocisków
 
Rozważają przekazanie 200 rakiet przeciwlotniczych  typu FIM-92 Stinger
Czechy Broń i amunicja (za około 7,3 mln euro)
 
Niemcy (decyzja zapadła wieczorem 26.02.2022)
 
Tysiąc granatników przeciwpancernych Panzerfaust 3
(waga 13 kg, zasięg max 600 m, przebija do 900 mm stali  , nawet chronionej pancerzem reaktywnym)
 
500 x FIM-92 Stinger (MANPAD)
 
5 tys. hełmów
 
 
Szwecja 5 tys. jednorazowych granatników przeciwpancernych AT-4 (wykorzystywanych masowo przez armię amerykańską)
Turcja Niedoprecyzowane dostawy wojskowe
Kanada Niedoprecyzowane dostawy wojskowe
Australia Niedoprecyzowane dostawy wojskowe

Straty
Jak podaje Ministerstwo Obrony Ukrainy rosyjska armia przez cztery pierwsze dni inwazji  miała stracić m.in. 191 czołgów, 29 samolotów, 29 śmigłowców, trzy bezzałogowe statki powietrzne i pięć systemów obrony przeciwlotniczej. Straty w ludziach po stronie rosyjskiej miały wynieść około 5300 żołnierzy.


Dzień 4

Noc z 26 na 27.02.2022 i dzień 27.02.22
Sytuacja na froncie jest dynamiczna, zmienia się z dnia na dzień, gdzieniegdzie z godziny na godzinę. W niedzielę 27 lutego widać, że rosyjskie siły uderzeniowe, mimo kilku taktycznych porażek i pewnych problemów logistycznych, zwłaszcza na kierunku kijowskim i charkowskim, wciąż mają inicjatywę na wielu kierunkach, zwłaszcza na froncie południowym i Donbasie. Jednostki ukraińskiej armii, gwardii narodowej, obrony terytorialnej i innych formacji stawiają wszędzie opór, jednakże nie wszędzie jest on na tyle efektywny, by miało to przełożenie na skucesy w skali operacyjnej. Każdy dzień oporu zwiększa jednak polityczno-gospodarczą presję na Rosję, oraz pozwala na uruchomienie ukraińskich rezerw operacyjnych, w tym aktywizację oporu na tyłach zajętych już obszarów (oddziaływanie na linie komunikacyjne przeciwnika). Z kolei Rosjanie izolują punkty oporu, nastawiając się na szybkie postępy, zwłaszcza jednostek lekkich (rozpoznawczych, specnazu), podciągają nowe siły pancerno-zmechanizowane i artylerii.

Kierunek kijowsko-chernihowski
W rejonie Kijowa wydaje się sytuacja jest kontrolowana przez siły ukraińskie, jednakże nie można wykluczyć ataku na miasto sił pancerno-zmechanizowanych wspartych artylerią. W rejonie Czernihowa opór jest efektywny, bowiem skoncentrowane są tu znaczne siły ukraińskiej armii (np. elementy 1 Samodzielnej Brygady Pancernej). Atakujące tu jednostki rosyjskie, np. 35 Brygada Zmechanizowana, ponoszą duże straty. Od wschodu naciera rosyjskie zgrupowanie (po drodze M02), które po osi Konotop-Niżyn spycha siły ukraińskie i może wyjść na wschodnie obrzeża Kijowa.

Kierunek charkowski
Natarcie na tym odcinku prowadzą pancerno-zmechanizowane jednostki rosyjskie należące m.in. do 6 Armii i 1 Armii Pancernej Gwardii,  które obeszły Charków i przesuwają się w głąb obwodu charkowskiego. Na wielu odcinkach efektywny opór stawiają ukraińskie formacje, m.in. 92 Brygada Zmechanizowana. Duże straty poniosła na tym kierunku operacyjnym m.in. rosyjska 200 Brygada Zmechanizowana. Na kierunku charkowskim zanotowano pewne rosyjskie problemy z paliwem, jednakże z rejonu Biełgorodu wciąż napływają siły II rzutu, tym kolumny logistyczne. W obwodzie charkowskim odnotowano pewne rosyjskie porażki taktyczne, jednakże póki co, nie mają one przełożenia na ukraińskie sukcesy w skali taktyczno-operacyjnej. W najbliższych dniach kluczowa będzie długotrwała obrona samego Charkowa. Izolowany Charków ma zdolności do stawiania oporu, jednakże w niedzielę rano zaczęły się już walki o samo miasto – na razie do miasta nie weszły kolumny pancerne, ale lekkie siły piechoty, z jednostek rozpoznawczych i specjalnego przeznaczenia (specnazu). W trakcie niedzieli pojawiły się informacje o oczyszczeniu miasta z Rosjan, a nawet o oddawaniu się Rosjan do niewoli. Nasi informatorzy na miejscu potwierdzają tę informację o utrzymaniu miasta przez Ukrainę. Całą noc z soboty na niedzielę trwał ciężki ostrzał artyleryjski Charkowa.

Kierunek donbaski 
Walki trwają wzdłuż linii rozgraniczenia, ale siły ukraińskie w Donbasie, mocno naciskane od czoła, zmuszone są wycofać z kolejnych miejscowości. Trudna sytuacja jest na kierunku mariupolskim, bowiem widać, że na Mariupol idzie skoordynowany atak i z Donbasu, i z Krymu.

Kierunek krymski 
Kryzys na froncie południowym pogłębia się. Siły zgrupowane na Krymie kontynuują natarcie zarówno na zachód, w kierunku Mikołajowa-Odessy, jak i na północ i wschód, w kierunku Donbasu. Siły 58 Armii rosyjskiej weszły w przestrzeń operacyjną, która zagraża nie tylko samemu Mariupolowi, ale całej wschodniej flance ukraińskiej armii na Donbasie. Rosyjskie awangardy dotarły do miasta Zaporoże.  

Podsumowanie po 4 dniach
Wydaje się, że główny cel operacji rosyjskiej rozpoczętej 24 lutego 2022 nie został osiągnięty. Nie udało się zdekapitować państwa ukraińskiego i obsadzić marionetkowego rządu w stylu PKWN. Trzeba pamiętać, że cała ta operacja oparta jest na starych sowieckich wzorach podporządkowywania sobie państw Europy Wschodniej. Z drugiej strony Ukraińcy w perfekcyjny sposób wykorzystują siłę mediów społecznościowych, co zbudowało na świecie poparcie dla sprawy ukraińskiej. Niektórzy komentatorzy wskazują, na wysokie koszty wojny wywołanej przez Putina (padają kwoty od 300 mln USD do 20 mld USD dziennie) oraz wyczerpywanie się zapasów nowoczesnego uzbrojenia (pociski samosterujące Kalibr, amunicja do wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet typu BM-21 Grad itp.) O tym że tak może być wskazuje zaproszenie ze strony rosyjskiej do rozmów. W chwili redakcji tego biuletynu nie jest jasne czy te rozmowy już się rozpoczęly czy dopiero mają się rozpocząć. Prezydent Zelenski napisał na twitterze, że przystąpienie do rozmów jest obowiązkiem, że względu na konieczność wykorzystania każdej szansy. W tym samym czasie pojawiają się informacje o odpaleniu przez Rosjan z terytorium Białorusi rakiet balistycznych Iskander na Żytomierz (pamiętajmy – główne skupisko Polaków na Ukrainie). Ten chaos informacyjny wskazuje przede wszystkim na niezdecydowanie Rosji co do dalszego kierunku prowadzenia działań, a równocześnie  – na wyraźną przewagę informacyjną Ukrainy.
Istotnym czynnikiem jest pojawienie się decyzji o zablokowaniu wreszcie dla Rosji systemu SWIFT. Nie chodzi tu o transakcje osób prywatnych, ponieważ system ten obsługuje wielkowolumenowe transakcje międzybankowe – a więc w przypadku  Rosji – płatności za gaz i ropę naftową, a także zakupy ze strony Rosji komponentów do produkcji uzbrojenia. Tak więc odcięcie SWIFT w kontekście hipotetycznego wyczerpywania się zapasów nowoczesnego uzbrojenia oznacza, że przewaga jakościowa Rosji zacznie szybko maleć, a także odcięte zostaną fundusze do prowadzenia wojny. Wszystko zależy zatem od odporności Ukrainy – każdy dzień oporu zwiększa szanse na porażkę Rosji i oddala możliwość szybkiej agresji rosyjskiej na Polskę. Porażka Rosji (co daj Panie Boże) oznacza także najprawdopodobniej zmianę władzy na Kremlu. Na razie jednak trzeba wiedzieć, że Rosja wprowadziła do walki dopiero 2/3 swoich sił zgromadzonych nad granicami Ukrainy i wszystko jeszcze może się zdarzyć. Najbliższe 10-15 dni będzie rozstrzygające. Istnieje cały czas możliwość pełnoskalowego ataku artyleryjskiego na miasta (szczególnie Kijów i Charków) i zmuszenie rządu Ukrainy do kapitulacji w celu ograniczenia ludobójstwa (straty wśród ludności cywilnej na skutek  ataku artyleryjskiego liczone byłyby w dziesiątkach tysięcy). O tym że taki atak może wchodzić w grę wskazują doniesienia (filmy i zdjęcia – analiza OSINT Reduty) o podciąganiu w okolice Kijowa ciężkich dział kal. 203 mm 2S7 Pion, na podwoziach gąsienicowych, o donośności prawie 40 km, które mogą także strzelać pociskami jądrowymi (ta opcja wydaje się prawie niemożliwa). Działo takie może wystrzeliwać co 2,5 minuty pocisk o wadze 110 kg. Gdyby Rosjanie użyliby tego uzbrojenia przeciwko Kijowowi (3 mln mieszkańców) to efekty byłyby nieobliczalne. Wprawdzie jest to konstrukcja sprzed prawie 50 lat, jednakże do zburzenia miasta i zadania strat ludności cywilnej – wystarczająca. Ten scenariusz – według zachodnich standardów myślenia wydaje się niemożliwy do realizacji, lecz pamiętajmy ze Ukraińcy (i pośrednio Polska) cały czas mają do czynienia z bolszewizmem, co z tego, że w odmienionej i ubranej w najdroższe garnitury postaci.
Źródło: Reduta Dobrego Imienia

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także