Zdjęcie przedstawiające zniszczony rosyjski sprzęt pancerny na lotnisku Hostomel
Ostatnie dni przyniosły przemieszczenie się punktu ciężkości operacji bojowych na wschód i południe Ukrainy. Wraz z wycofaniem się sił rosyjskich z obwodów kijowskiego i czernihowskiego działania na północnym odcinku frontu zeszły na plan dalszy, nasiliły się natomiast operacje w Donbasie. Podstawowym celem agresora jest zajęcie Mariupola oraz rozbicie ukraińskiego zgrupowania operacyjnego na Donbasie.
Wszystko wskazuje na to, że rosyjska pasywność na mało już perspektywicznych kierunkach kijowskim, czernihowskim, czy sumskim zostanie zrekompensowana wzmocnieniem sił – po odpowiednim przegrupowaniu – na kierunkach charkowskim, iziumskim, słowiańsko-kramatorskim oraz donieckim. Zauważono już pierwsze eszelony kolejowe przerzucające rosyjskie związki taktyczne z Białorusi pod Biełgorod. Nie musi to jednak oznaczać, że na Białorusi nie będzie już żołnierzy rosyjskich – wręcz przeciwnie, nawet potencjalne już tylko zagrożenie z terenu obwodu homelskiego dla obwodu kijowskiego będzie zmuszało stronę ukraińską do zatrzymania tam części sił. Wojska rosyjskie w ten sposób uniemożliwią przerzucenie znacznych sił ukraińskich spod Kijowa na bardziej zagrożone kierunki.

42 dzień wojny (06.04.2022)

Agresor kontynuuje ataki lotniczo-rakietowe, chociaż ich intensywność wydaje się maleć. Może to wskazywać na wyczerpywanie się zasobów rosyjskiej amunicji precyzyjnej. W ostatnim czasie Rosjanie atakowali głównie składy paliw i amunicji na zapleczu frontu w Donbasie oraz lotniska, na których  obserwowano aktywność ukraińskiego lotnictwa. Wciąż aktywne jest – chociaż raczej symbolicznie – ukraińskie lotnictwo armijne (śmigłowce) operujące m.in. z rejonu Połtawy czy Dniepra. Dowodem na to był atak dwóch ukraińskich śmigłowców szturmowych Mi-24 na składy paliw w Biełgorodzie.

Kierunek kijowski
3 kwietnia Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał informację, że siły ukraińskie przejęły kontrolę nad obszarami w okolicy miasta Prypeć i elektrowni w Czarnobylu oraz terenami przy granicy Ukrainy z Białorusią, co może być uznane za symboliczne zakończenie kampanii kijowskiej. Odblokowany został Czernihów, w którym od początku wojny zaciekle broniła się ukraińska 1 Samodzielna Brygada Pancerna, przejmowana jest kontrola nad kolejnymi miejscowościami w obwodzie czernihowskim i sumskim. Rosyjskie zgrupowania operacyjne walczące dotychczas na północy Ukrainy przegrupowują się, część sił już jest przemieszczana do rosyjskich obwodów kurskiego i biełgorodzkiego. Oczekuje się, że po szybkim procesie odtwarzania zdolności bojowych wejdą do walk na nowym odcinku operacyjnym, np. na kierunku charkowskim. Część samolotów bojowych i śmigłowców z białoruskich baz również przerzucana jest na nowe kierunki operacyjne.
W wyzwalanych miejscowościach znajdowane są liczne dowody na bestialstwo rosyjskich okupantów. W samej Buczy odnaleziono ponad 300 ciał ukraińskich cywilów nierzadko zamordowanych na oczach swoich bliskich. Część ciał znaleziono na ulicach ze związanymi rękoma. Doniesienia o masowym zabijaniu cywilów dochodzą również z oddalonej o 25 km  na północny-wschód Borodzianki. Rosjanie mieli strzelać tam do cywilów, próbujących ratować zasypanych w piwnicach bloków mieszkańców.

Kierunek charkowski
Na kierunku charkowskim główne walki toczą się obecnie na południe od niedawno zdobytego miasta Izium, gdzie siły rosyjskie przekroczyły rzekę Doniec i nacierają na Słowiańsk (m.in. rosyjska  47 Dywizja Pancerna). Według Ministerstwa Obrony Ukrainy w najbliższym czasie można spodziewać się intensyfikacji walk o sam Charków, czy nieodległy Chuhiuw, bowiem oczekuje się wzmocnienia sił rosyjskich na tym kierunku.

Kierunek donbaski
 W Donbasie ani na moment nie ustają ciężkie walki, siły separatystyczno-rosyjskie ponoszą duże straty, ale powoli przesuwają linię frontu do przodu. W ostatnich dniach walki ogniskowały się wokół Popasnej, Rubiżnego, Siewierodoniecka, wokół Gorłówki  i w Marjince. W Donbasie siły agresora wykorzystują pełne wsparcie artylerii i lotnictwa. Walczą tam ze sobą na wyniszczenie dwie grupy operacyjne broni połączonych, z tym że tylko jedna, rosyjska, ma pełne wsparcie z powietrza. Z kolei ukraińskie Siły Operacji Połączonych korzystają z warunków terenowych i umocnień polowych.
Mariupol broni się resztkami sił i bez odsieczy jest skazany na kapitulację. Pułk „Azow” broni się zaciekle, ale siły obrony kontrolują kurczący się nieustannie obszar miasta, już tylko w rejonie kombinatu Azowstal i portu. Źródła rosyjskie podawały, że część żołnierzy ukraińskiego 503 batalionu piechoty morskiej, po prawie miesiącu nieustannych ostrzałów i walk, zdecydowała się poddać. Mimo pokazania filmu 503 batalion zaprzeczał, że coś takiego miało miejsce, być może chodziło o kilkudziesięciu żołnierzy innych formacji.

Kierunek odesko-zaporoski
Walki wokół Mikołajowa mają charakter pozycyjnych, głównie są to wzajemne ostrzały artylerii, w tym rakietowej. Również na kierunku zaporoskim nie ma aktywnych operacji bojowych. Zanotowanie na południowym froncie aktywność ukraińskiej 60 Brygady Zmechanizowanej z Korpusu Rezerwy może świadczyć o wzmocnieniu tego odcinka frontu, np. w celu rozwinięcia ofensywy na Chersoń.
Wciąż istnieje, chociaż już raczej tylko hipotetyczne, zagrożenie Odessy desantem morskim. Aktywność Floty Czarnomorskiej sprowadza się na razie do odpalania pocisków manewrujących Kalibr i utrzymywania blokady morskiej, która ma poważne negatywne skutki dla ukraińskiej gospodarki.

Zdjęcia przedstawiają zniszczony rosyjski sprzęt pancerny na lotnisku Hostomel.Źródło: Reduta Dobrego Imienia

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
cześ
RE: Inwazja Rosji na Ukrainę - raport dzień 42
spajker. powiedziała :
cześ powiedziała :
spajker. powiedziała :
patrzę na zdjęcie i widzę że dobry blacharz to wyklepie.
Klepać to sobie możesz konia :D
klepnę cię czesiu. wiem gdzie funkcjonujesz.
Dawaj! Chodź na bajere :D

0
Gravatar
spajker.
RE: Inwazja Rosji na Ukrainę - raport dzień 42
cześ powiedziała :
spajker. powiedziała :
patrzę na zdjęcie i widzę że dobry blacharz to wyklepie.
Klepać to sobie możesz konia :D
klepnę cię czesiu. wiem gdzie funkcjonujesz.

0
Gravatar
cześ
RE: Inwazja Rosji na Ukrainę - raport dzień 42
spajker. powiedziała :
patrzę na zdjęcie i widzę że dobry blacharz to wyklepie.
Klepać to sobie możesz konia :D

0
Gravatar
spajker.
RE: Inwazja Rosji na Ukrainę - raport dzień
patrzę na zdjęcie i widzę że dobry blacharz to wyklepie.
0

Przeczytaj także