Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Na grudniowej sesji uchwalony został budżet gminy Strzelin na 2020 r. Burmistrz prosiła jednak o wyrozumiałość, podkreślając, że nie jest łatwo i będzie skromniej. Jak budżet ocenili radni? Mowa była też o linii kolejowej nr 319, która może mieć nowego zarządcę oraz dopłacie do taryf za wodę i ścieki.
Obrady XV sesji Rady Miejskiej Strzelina odbyły się w czwartek, 19 grudnia, w Urzędzie Miasta i Gminy Strzelin. Burmistrz Dorota Pawnuk przedstawiła sprawozdanie z działalności między sesjami. Poinformowała o zakończeniu odbudowy przepustu drogowego na ul. Akacjowej w Gęsińcu.Strzelińscy radni przyjęli budżet na 2020 rok. Zaplanowane dochody to 119 495 000 zł, a wydatki 123 800 000 zł. Foto. UMiG Strzelin
Ponadto, w Strzelińskim Ośrodku Kultury zrealizowano przebudowę kotłowni węglowej na gazową. Jak dodała burmistrz, wykonawca miał pewne problemy. Dotychczasowy piec został zdemontowany, przez co jesienią w SOK-u nie było ogrzewania. Foto. UMiG Strzelin
Zakończono też budowę kanalizacji sanitarnej w Karszowie, a więc mieszkańcy mogą się już przyłączać do nowo wybudowanej sieci.
W zakresie spraw społecznych i mieszkaniowych zrealizowano remonty w ramach programu integracji społeczności romskiej w Polsce. Gmina Strzelin, za ponad 80 000 zł dotacji, wyremontowała sześć lokali mieszkalnych.
Foto. UMiG Strzelin
Dopłacą za wodę
Kolejna informacja dotyczyła przejętej wspólnie z gminą Kondratowice linii kolejowej nr 319. Część tej linii na odcinku Łagiewniki-Kondratowice przejął marszałek województwa dolnośląskiego. Gminy skierowały więc propozycję, aby marszałek przejął także dalszy odcinek Kondratowice-Strzelin. Jest więc szansa, że linią będzie zarządzać Dolnośląska Służba Dróg i Kolei.
Następnie kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Strzelinie Władysława Maturlak przedstawiła uchwałę w sprawie ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w schronisku. Odpłatność za jeden dzień pobytu w schronisku dla osób bezdomnych wynosi 50 zł, a w schronisku dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi 80 zł. Większością głosów uchwałę podjęto.
Kolejna uchwała dotyczyła ustalenia dopłat do taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków na terenie gminy Strzelin od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. Jak poinformowała Magdalena Kaczmarek z UMiG, dla gospodarstw domowych ustala się dopłatę w wysokości 1 zł netto do każdego m3 ścieków. Radni byli za podjęciem uchwały.
Cały artykuł w wydaniu papierowym "Słowa Regionu".

Komentarze   

Kolega z klasy Permalink9 +3 Kolega z klasy
W tym roku będzie skromniej
Czy to były obiecanki cacanki -Aktualności
2018-12-28
Dotacje dla mieszkańców na zmianę pieca
Stan zanieczyszczenia powietrza ma znaczący wpływ na zdrowie populacji ludzkiej oraz środowisko, w którym żyjemy. Emisja dużej ilości pyłów i gazów cieplarnianych do atmosfery, powstająca w trakcie spalania niskokalorycznych paliw stałych, jest częstą przyczyną schorzeń układu oddechowego, zwłaszcza u dzieci, i przyczynia się do degradacji środowiska naturalnego. Dodatkowym problem są stale rosnące koszty konwencjonalnych paliw, energii elektrycznej oraz cieplnej.

W ramach tegorocznego konkursu organizowanego przez Dolnośląską Instytucję Pośredniczącą w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego, Gmina Strzelin w partnerstwie z grupą innych gmin zamierza pozyskać środki na dofinansowanie przeznaczone na wymianę nieekologicznych kotłów i pieców na nowe bardziej przyjazne środowisku i tańsze w eksploatacji systemy wytwarzania ciepła tj. piece na biomasę, gazowe oraz pompy ciepła.

UWAGA

W ramach projektów nie będzie możliwa wymiana następujących źródeł ciepła:

a) dotychczas używanych kotłów gazowych i olejowych na inne źródła ciepła,

b) dotychczas używanych źródeł ciepła na kotły węglowe na ekogoroszek, niezależnie od ich klasy

Dofinansowanie dla mieszkańców może sięgnąć 85 % kosztów kwalifikowalnych, a realna dotacja od 15 do 40 tys. zł.

Prosimy osoby zainteresowane przystąpieniem do programu o wypełnienie ankiety odnośnie zapotrzebowania na wymianę źródeł ciepła oraz wskazanie jakimi instalacjami jesteście Państwo zainteresowani.

Ankieta ma charakter wyłącznie informacyjny. I nie jest równoznaczna ze złożeniem wniosku o dofinansowanie.

Ankiety można pobrać poniżej lub w pokoju nr 20, 41 w Urzędzie Miasta i Gminy Strzelin.

Wypełnione ankiety proszę dostarczyć do 15.01.2019 r. w pokoju nr 20 w Urzędzie Gminy Strzelin bądź przesłanie mailem na adres

Przyznanie dofinansowania  uzależnione będzie  od przyznania środków  z RPO.  Po uzyskaniu środków będzie ogłoszony nabór wniosków.
2020-01-29 14:42 Cytować Zgłoś administratorowi
Sabina2000 Permalink8 +6 Sabina2000
W tym roku będzie skromniej
Prośba do Straży miejskiej w Strzelinie tuż pod nosem w/w na łuku drogi przy stacji PKP na wysokości Taxi parkuje srebrne Audi które w niebezpieczny sposób zostało zaparkowane i tylko czekać jak ktoś uderzy w ten samochód i będzie tragedia
2020-01-21 08:08 Cytować Zgłoś administratorowi
Sabina2000 Permalink7 +9 Sabina2000
W tym roku będzie skromniej
Bardzo ale to bardzo proszę może ktoś z państwa pomoże mi zrozumieć sytuację jaka jest nieodzowna dla bezpieczeństwa przechodniów a tagże kierujących. A mianowicie dotyczy to oświetlenia naszych ulic w godzinach tzw porannego szczytu komunikacyjnego . Oświetlenie niewiem i nierozumiem dlaczego jest wyłączne w godzinach kiedy wyborcy spieszą do pracy i jest czarna d......pa nie widać pasów a co do Piero przechodniów a jak jeszcze pada deszcz to jest tragedia .Czy ktoś wladny takiego stanu rzeczy ma trochę oleju w głowie i czeka tylko na tragedię jaka może niestety mieć miejsce a później zacznie myśleć a będzie już za późno przyznam że mnie szlak trafia jak skrajnie obojętnie podchodzi się do bezpieczeństwa naszych obywateli brak słów
2020-01-20 13:45 Cytować Zgłoś administratorowi
Andżelika Permalink6 +6 Andżelika
RE: W tym roku będzie skromniej
Urząd - ci, którzy się urządzili. :lol:
2020-01-18 16:56 Cytować Zgłoś administratorowi
Spajkerowa Permalink5 -4 Spajkerowa
Pomidorowa
Do spania Spajker. Co ja z nim mam? Stale bredzi w domu i w gazetach. Chyba go odrutuje. Nic tylko pomidorowa i pierogi ruskie. Czasem zaliwajka i kumys z kuropatnika. Na rower nie chce. Tylko to pisanie do gazety. Dajcie ludzie porade.
2020-01-18 00:22 Cytować Zgłoś administratorowi
Sabina2000 Permalink4 +16 Sabina2000
W tym roku będzie skromniej
Pytanie moje jest następujące - jak ktoś planował inwestycję w SOKU dotycząca CO to nie przewidział że ta decyzja jest błędna i nie spełni swojej funkcji - ktoś wziął za to pieniądze nie wspomnę już o piecu i instalacji to po pierwsze druga sprawa to czy ten piec i zdemontować instalacja zostanie gdzieś wykorzystana czy były to wyżucone w błoto pieniądze.
2020-01-17 08:35 Cytować Zgłoś administratorowi
Lisek Permalink3 -1 Lisek
RE: W tym roku będzie skromniej
Co za koles, ten komentarz powinni odrazu usunac. Jak mozna w taki sposob pisac!!!! Ksenofobia, ja mysle ze ten ktos po tym "ANDRZEJ JUDA" musi ponies kare!!!! mam nadzieje ze Pani Burmistrz zglosi to odpowiednim sluzba. Czemu slowo nie zrobi rejstracji tym ktorzy wstawiaja komentarze.
2020-01-16 13:28 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker. Permalink2 +6 spajker.
RE: W tym roku będzie skromniej
brawa dla słowa regonu. moje posty bez wulgaryzmów i krytyki konkretnych osób znikają a tu proszę, można pokazać otyłą starszą panią w różowych śpioszkach embriona czyli perwers i można poczytać komentarze o poziomie (....) kondratowitz.
2020-01-16 11:53 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker. Permalink1 +10 spajker.
RE: W tym roku będzie skromniej
rozwój strzelina.
kwota na wykolejeńca wzrośnie z 50 do 80 złotych.
uroda burmistrza wzrośnie ze zdjęcia maturalnego do obecnego
doradcami są ludzie o poziomie edmunda janningera.
budżet strzelina na poziomie 200 milionów złotych wystarczy na pensje urzędników i na podlewanie bukietów kwiatów na latarniach.

ja spajker jak zostane burmistrzem to postawię aniołka nie za 180 000 zl ale za 190 000 a napisanie pisma o zwrot vat zapłacę nie 300 000 ale 900 000 złotych.

idioci wierzący w to że strzelin nie musi byc gorszy od jankeskiej doliny krzemowej otrzymują ode mnie rabat na bilet wstępu do muzeum polin w warszawie.
2020-01-15 15:14 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz