Z dnia na dzień do Polski przybywa coraz więcej Ukraińców. Uciekają przed wojną i jej okrucieństwem. Wielu z nich (obecnie około 500 osób) znalazło w gminie Strzelin swój nowy dom. Mieszkańcy chętnie włączają się do pomocy. Jednym z miejsc w Strzelinie, do którego można przynieść potrzebne rzeczy dla uchodźców, jest Strzeliński Ośrodek Kultury.
- To główny punkt zbiórki darów. Są tutaj m.in.: ubrania, chemia, leki, zabawki, pościele, kołdry, naczynia, wyposażenie dla małych dzieci. Zbieramy również jedzenie dla ludzi i dla zwierząt. Strzeliński Ośrodek Kultury jest jednym z kilku punktów, do których można przynosić potrzebne rzeczy. Jest jeszcze siedziba stowarzyszenia „Gramy o Życie”, Urząd Miasta i Gminy w Strzelinie, czy budynek Straży Miejskiej - informuje dyrektor SOK-u Sylwia Korczyńska.
Dodaje także, że w placówce odbywa się segregacja darów. Nie byłoby to możliwe bez nieocenionej pomocy większości pracowników ośrodka, a także wolontariuszy.
- Wiele ze zgromadzonych rzeczy trafia stąd prosto na Ukrainę. Jeżdżą tam sprawdzone transporty. Miejsca docelowe to np. Caritas, Polski Czerwony Krzyż, domy dziecka czy miejsca pobytu uchodźców. Na samą granicę jeździ np. ciepła odzież, koce termiczne, ale również lekarstwa i opatrunki. Z najpotrzebniejszych rzeczy niezbędne są cały czas leki oraz różnego rodzaju chemia. Nie przyjmujemy rozpoczętych lekarstw i kosmetyków pielęgnacyjnych. Sprawdzamy terminy ważności. Pamiętajmy, że najważniejsze są zasady bezpieczeństwa i higieny - wyjaśnia Korczyńska. Wspomina również, że o wiele łatwiej jest, gdy ludzie przynoszą nową pościel czy kołdry. -Wówczas nie tracimy czasu na pranie i dezynfekcję. Dodatkowo odradza doręczanie letnich ubrań, sandałów czy zabawek w nadmiarze. Szczególnie tych zniszczonych.
Tekst ukazał się w nr 10 (1098) wydaniu "Słowa Regionu". Cały artykuł przeczytasz na portalu egazety.pl, eprasa.pl, a także e-kiosk.pl

Komentarze   

EXTRA25 Permalink1 0 EXTRA25
Popieram pomoc Ukrainie
Brawo.
2022-05-02 22:35 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.