Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Zakończyła się budowa sortowni do selektywnego zbierania odpadów w Lubaniu. Nowy obiekt będzie obsługiwał 150 tys. mieszkańców z 14 gmin, zapewniając odzysk surowców wtórnych: plastików, metali i papieru. W budowie pomogły miliony z UE oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Samorządowcy wybudowali specjalną halę i zamontowali nowoczesną linię do sortowania śmieci. - Wydajność nowej instalacji to 10 tys. ton odpadów w ciągu roku. Dzięki nowej instalacji zostanie ograniczona ilość odpadów, które trafiały do tej pory na wysypisko - mówi Łukasz Kasztelowicz, Prezes Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Lubaniu pozyskał dofinansowanie na nowe inwestycje, m.in. sortownię w wysokości 17 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. Nie byłoby to jednak możliwe bez krajowych pieniędzy z WFOŚiGW we Wrocławiu. Fundusz udzielił dwóch nisko oprocentowanych pożyczek (na wkład własny i płynność finansową) o łącznej kwocie około 23 mln złotych. Koszt całej inwestycji to około 30 mln złotych. Beneficjenci, którzy sięgają po środki unijne muszą spełnić surowe wymagania, m.in. wykazać niebagatelny wkład własny. - Tym beneficjentom z pomocą przychodzi nasz regionalny Fundusz, który oferuje nisko oprocentowane pożyczki - mówi Łukasz Kasztelowicz. Z takiej oferty skorzystała samorządowa spółka. Lubański zakład zainwestował również w rozbudowę punktu przyjęcia zmieszanych odpadów komunalnych i kompostownię odpadów zielonych, z których produkowany będzie tzw. „polepszacz do gleby”. Ta instalacja o wydajności 3 tys. ton rocznie wyposażona została w systemy intensywnego napowietrzania i zraszania. Wokół obiektu nasadzono krzewy.

Komentarze   

Permalink1 +1 spajker
RE: W nowoczesnej sortowni odpady są zamieniane w cenne surowce wtórne
ciekawe czy odpadki umysłowe z ONR da się przerobić na cenną biomasę czy też może najnowocześniejsza sterowana komputerowo sortownia jeszcze tego nie potrafi?
ciekawe czy roszczenia finansowe budżetówki da się tutaj przerobić na opał?
ciekawe co zrobi taka sortownia gdy trafi do niej tranwescyta. pójdzie do działu męskiego czy do działu żeńskiego?
ciekawe czy taka sortownia odpadków dałaby radę wsadzić posła ziemii strzelińskiej/kondratowickiej/wiązowskiej na nową dobrze płatną fuchę czy też może wsadziłaby go tam gdzie jego miejsce?
mój przyjaciel cygan tomek zieliński z belwederu był człowiekiem mądrym. obsługiwał on pojemniki na odpadki MPWiK bez sortowania on wrzucał konstytucję ONR, kartę nauczyciela , polskie mity, statut PZPR , statut solidarnościi obierki po ziemniakach do jednego pojemnika cięknącego cuchnącego jelcza. w takim jelczowym pojemniku ze ściskarką swój zawsze trafił na swojego. w jednym pojemniku były wywody wojewody, była ślina posła ziemi strzelińskiej, była polska potęga gazowa, i flaszki po politycznych dysputach.
2019-04-05 17:02 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz