Na przestrzeni ostatnich lat sukcesywnie zwiększa się liczba dzieci, które miewają myśli samobójcze lub dokonują samookaleczeń. Jednocześnie na wizytę u psychiatry dziecięcego trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Dlatego Samorząd Województwa Dolnośląskiego, aby poprawić tę trudną sytuację, wprowadza różne rozwiązania. Niedawno przekazał 5 mln zł bezpośrednio do poradni psychologiczno-pedagogicznych na regularne dyżury psychologów w szkole. Teraz wdraża też nowy projekt – podręczniki „ABC Empatii”. O szczegółach opowiedzieli podczas konferencji prasowej wicemarszałek Wojciech Bochnak i członkini zarządu Natalia Gołąb.
Do 52 dolnośląskich szkół trafią wkrótce podręczniki „ABC Empatii”, które są materiałami pomocowymi dla nauczycieli w tłumaczeniu ważnych i jednocześnie trudnych w prostym przekazie kwestii związanych z emocjami człowieka, empatią, wyrozumiałością, tolerancją, miłością czy wzajemnym szacunkiem.
- Jest to pilotażowy projekt skierowany do najmłodszych Dolnoślązaków, dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych. Jego podstawowym celem jest wsparcie kadry pedagogicznej i myślę, że będzie on kontynuowany w kolejnych latach. Budżet tego projektu to 200 tys. zł, a pieniądze te pochodzą w całości ze środków województwa – mówi Wojciech Bochnak, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.
Program „ABC Empatii” to jeden z elementów wsparcia szkół w wyzwaniach, z jakimi zmagają się na co dzień. Dane pokazują, że zwiększa się liczba prób samobójczych u najmłodszych. A dzieje się to często z powodu braku akceptacji, zrozumienia i tolerancji wśród rówieśników.
- Jako samorząd województwa widzimy wyzwania, z którymi boryka się dzisiejsza współczesna szkoła. Niestety dane są niepokojące, brakuje psychologów w placówkach edukacyjnych, zwłaszcza tych położonych na terenach wiejskich. Wdrażając program „ABC Empatii” będziemy uczulać nauczycieli, aby kładli nacisk podczas prowadzenia zajęć z tymi podręcznikami na tłumaczenie odmienności wynikających na przykład z chorób, budowanie akceptacji i tolerancji u dzieci oraz pokazywanie jak ważna jest empatia – mówi Natalia Gołąb, Członkini Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
Wprowadzenie programu „ABC Empatii” to inicjatywa Dolnośląskiej Rady Kobiet – funkcjonującej od roku przy samorządzie województwa. W jej skład wchodzą m.in. radne i posłanki z regionu.
- Wiemy, z jakimi kryzysami mierzą się dzisiaj dzieci i młodzież w całej Polsce. Jako odpowiedzialni, dorośli ludzie musimy zrobić wszystko, żeby wspierać je na każdym szczeblu i zapewnić im odpowiednią pomoc psychologiczną, której potrzebują. Bardzo ważna jest też edukacja, dlatego „ABC Empatii” będzie wspierać kadrę nauczycielką i dzieciaki w lepszym rozumieniu siebie i rozwoju. Jestem przekonana, że wyniosą z tych zajęć przeświadczenie, że siła tkwi w różnorodności oraz jak ważna jest tolerancja i empatia – mówi Jolanta Niezgodzka, Posłanka na Sejm RP oraz członkini Dolnośląskiej Rady Kobiet.
Podczas konferencji prasowej Dolnośląska Kurator Oświaty, Ewa Skrzywanek, przypomniała, że szkoła w procesie edukacyjnym i wychowawczym – także w zakresie emocji i relacji – jest tylko elementem wspomagającym. To w domu dzieci powinny znajdować przede wszystkim opiekę, wsparcie i pomoc w każdej trudnej sytuacji. Niestety jednak nie zawsze się tak dzieje.
- Szkoła często staje się drugim domem i powiernikiem najtrudniejszych sytuacji. Dlatego dziękuję za tę książeczkę, którą doskonale znam. Jest ona dostępna w trzech językach: polskim, ukraińskim i angielskim - bo przecież nasze szkoły nie składają się tylko z dzieci polskich. A często te trudne sytuacje i problemy dotyczą dzieci i młodzieży, które migrują do naszych szkół. Empatii, wsparcia i tolerancji trzeba uczyć od najmłodszych lat – mówi Ewa Skrzywanek, Dolnośląska Kurator Oświaty.
Autorem projektu jest Czepczyński Family Foundation. W jego ramach, oprócz książeczek, nauczyciele otrzymają także m.in. scenariusze dydaktyczne i metodyczne, które pomogą im w przeprowadzeniu zajęć w szkołach.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij